GURURLANDIM

Başbakanımız hakkında vardığım yargı her geçen gün pekişiyor. Hayranlığım artıkça artıyor.
Geçtiğimiz günlerde 91’lik Aydın Boysan’ın “Başbakan Tayyip Erdoğan imam hatip mezunu bir adam. Genel kültür, dünya görüşü, tarih, sosyal bilgi açısından zafiyeti var. Devlet adamı olacak bilgiye sahip değil.Atatürk’ten sonra lider gelmedi. Adnan Menderes demokrasinin ilk başbakanıdır. Kapıda bekletiyordu maiyetini ve çapkınlık buluşmaları yapıyordu. Bu demektir ki aile ahlakı birinci meseledir. Bunu takmayan adamın demokrasi şampiyonu gözükmesinde bir sahtekarlık var” şeklindeki görüşlerini okuyunca ne kadar kızmıştım.
Adamın bir ayağı çukurda, haşmetli başbakanımıza laf atıyor, kıskanıyor O’nu diye düşünmüştüm.
Ne kadar doğru düşünmüşüm.
Çağın en büyük lideri olan kıymetli başbakanımızın “The Istanbul Review” dergisine verdiği röportajı okuyunca yargılarımın ne kerte doğru olduğunu gördüm.
Muhterem başbakanımız, siyasetçilere ve gençlere okumalarını tavsiye ediyordu. Ne kadar güzel bir düşünce. Demokrasiyi içselleştirmiş ülke ve ülke insanları için kafa yoran bir devlet büyüğünden bu beklenirdi. Tavsiye ettiği yazarları ve kitapları duyunca gururlandım. Hem de ne gururlanma. Şişindikçe şişindim.
Okumaktan bi haber olan Aydın Boysan gibiler, dünya lideri bir kişiyi anlamaktan ne kadar uzak olduklarını gördüm bu röportajda.
Kudretli başbakanımız, Falih Rıfkı’yı okumalarını öneriyordu. Okuyun, okuyun, okuyun diyerek.
Tavsiye ettiği yazarları, şairleri, düşünürleri gören Aydın Boysan gibiler, hemen eleştiri getireceklerdir. Korkum budur.
Fahrettin Paşa, Mevlana,Yunus Emre, Yusuf Has Hacip, Ahmet Yesevi, Fuzuli, Nedim,Yahya Kemal, Hacı Bektaş, Kemal Tahir, Cemil Meriç, Nurettin Topçu, Orhan Pamuk var da; Mustafa Kemal, Tevfik Fikret, Namık Kemal, Orhan Kemal, Kazım Karabekir, Nazım Hikmet, Orhan Veli, Sabahattin Ali, Cahit Külebi, Cahit Irgat, Nadir Nadi, Rifat Ilgaz, Doğan Avcıoğlu, Aziz Nesin vb. yok diye..
Hemen üstüne çullanacaklardır.
Adamların işleri güçleri eleştiri. Adam adım atsa eleştiri. Yok vizyonu yokmuş,yok ufuksuzmuş.. Devlet adamları vasgı taşımıyormuş. Bu gibi uyduruk eleştirilerle başbakanımızı üzmeye kimin hakkı var?
Bizler kıskananlara inat, bin yılda bir gelen liderimize sahip çıkmaya devam edeceğiz.
Allahım sen başbakanımızı, bu kem gözlerden koru. Hastalıkları def et başından. Ama, başımızdan ayırma yarabbim..


İlgili yazılar

Siz Cumhurbaşkanından iyi mi bileceksiniz?

İleri(!) demokrasimizin atama demokrasi süreci bir yandan işlerken bir yandan da kendi içinden yeni partiler yaratıyor. AK Parti’de tek adaylı

Demokrasiyi Bir Araç Olarak Görüyorsanız…

Başkanlığı koltuğunda oturan adam(!), yıllardır uğrunda çalıştıkları amacı açıkladı: Laiklik Anayasadan çıkarılmalı, dini bir anayasa olmalı. Ortalık karıştı. Niye? Çok mu

MHP’nin Bilal oğlanı

Bu köşeye iki satır karalamayalı epeyce oldu. Yok, hastalığımdan değil; yurdumda yazma-çizme döneminin bittiğine olan inancımdan. Artık bu halk için,

Bir Cevap Yazın