HAK İÇİN TOPLUMSAL DİRENİŞ

Niyetim aslında yaşadığım doğal çevre, son günlerde bu yapı ile ilgili
yapılan sempozyumdan kalan bilgilerle bir şeyler kaleme almaktı.

Büyük laflar söylemek belki bu yolla mümkün olabilecekti. Oysa
İstanbul’da geçtiğimiz haftadan beri süregelen “GeziParkı” olayları,
hafta sonundan başlayarak Ankara, yani benim çevreme sirayet eden
olaylar hedefi bozdu. Kısmetle yetinmek zorundayim.

Benim hedefim olan doğal çevre, bitki örtüsü, hayvan yaşamı konuları tamamen başka nedenlerle bütün yurdu saran tepkilerin bir anlamda baslangıç noktası oldu. Şehrin tam ortasında bulunan Taksim ve onun merkezinde bulunan Gezi Park’ı, içindeki ağaçlar sadece ülkemizin değil dünya gündeminin önemli bir parçası oldu.

Prof.Dr Mümtaz Soysal “Anayasaya Giriş” dersimizde toplumların kavgasını vermediği kazanımlarını korumak için çabada bulunmayacakları tesbitini anlatmıştı.
Prof. Soysal seçkinlerin veya idarenin girişimi ile yapılan modernleşme, islahat, cumhuriyet ve demokrasinin rafa kaldırılması söz konusu olduğunda emek vermeyen halkın kılını kıpırdatmamayacağını da söylemişti.

Ben bir medya emekcisiyim, habercilikte gecen yirmi yilda siyeset denen kurumun en yakınında durdum, sanırım hiç bir siyasetçi bizler kadar çok miting, kongre, basın toplantısı, uluslararası ve ulusal siyasi toplantı izlememiştir, görmemiştir.

Varmak istedigim nokta konuyu gözlemleyebilmek için çok uygun bir yerde durduğum. Sadece siyasetçinin yanında durmadık; selde, depremde, toplumsal olayda, kazada, terör olayında kısaca hayatın çoğunlukla hüzünlü anlarında da halkın arasında olduk.

Gördüğum veya oyle algıladığım şey tam da hocamın teşhisi doğrultusunda,
siyasetçiler dahil herkesin çabasız elde ettiği demokrasi, çağdaş hayat,
toplumsal haklar için hiç de dertli olmadigi idi.

Eldeki haklar kaybolmaya, demokrasiden uzaklaşıldığı düşünülmeye
toplumsal kazanımlarının erezyona uğradığı hissedilmeye baslaması ile birlikte galiba halkımız ilk kez geniş kitlelerle tavrını ortaya koymaya,
kavga etmeye karar verdi.

Kavga etmek kelimenin tam karşılığını vermek değil elbette,
gerekiyorsa oda olacaktır ama demokrasiyi korumak bir yana bunun için gerekli eğitimi, davranış kalıplarını, tavrı geliştirmek, yerleştirmek gerekmiyor mu?
Cumhuriyeti ve demokrasiyi yıpratmak, yıkmak isteyenler bunun için insan gücünden bilgi birikimine uzanan yolda, hem de uzun soluklu çabalar veririken, bunlara sahip çıkması gerekenler rehavete kapılıp bugünlere gelinmesine yol açmadı mı sizce?

Doğal çevrede fiziki koşullar yaşamın niteliğini belirliyor. Temiz kaynakların beslediği su ortamları hayvan ve bitki nüfusunu olumlu yönde etkiliyor, yaşam olması gerektiği gibi sürüyor. Bunun için zaralı unsurların sisteme girmesini önlemek gerek.
Toplumsal yaşamımızda da ortamı kirletici unsurları uzakta tutmak için gerekli ayıklayıcı, bireyleri güçlendirici, eğitim yolu ile zararlı unsurları dişlayıcı çabalar zorunlu.


İlgili yazılar

‘TSK EVCİLLEŞTİRİLİP, ORDU KAFESLENİNCE’

Başbakan Erdoğan kendisine yakın, alımında devlet bankalarından kredi alınmasında ‘emeği de geçmiş’ bir televizyon kanalında ‘yandaş ve dönek’ gazetecilerin sorularını

Dağların Adamı Emin Özgün’ün Ardından

1 Ağustos günü normal ve rutin bir şekilde seyrederken saat on bir sularında bir telefon geldi Artvin ellerinden. Telefondaki ses

BİBERİN GAZ HALİ

Yıllık iznimde dinlenip daha dinamik olmayı amaçlarken strese girdim. Çünkü izin için gittiğimi yer İstanbul’du. Orada yaşadıklarım kalsın istemiyorum. Kandilde

Bir Cevap Yazın