HURŞİT TATİLE ÇIKARSA CHP DÜZELİR

Kıbrıs barış harekatının şifresi ‘Ayşe tatil’e çıksın’dı. Bilindiği üzere bahsi geçen Ayşe, dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in kızıdır.

CHP Milletvekili Prof.Dr. Hurşit Güneş ise, Ayşe’nin kardeşi, Turan Güneş’in de oğludur.

Oğul Güneş, rahat bir eğitim sürecinden sonra akademik kariyerini tamamladı, bu süreçte kendisini siyasete adadı.

Güneş, partiye geldiği ilk günden bu yana ve Milliyet Gazetesinde yazdığı yazılarda hep liberalizmi savundu. Bu sebeple CHP’nin Kemalist kanadında fazla yüz bulamadı.

Ancak Güneş , ders çalışma alışkanlığından olsa gerek siyasette de hırslıydı.
( bkz : 1991 yılında milletvekili adayı olduğumda üniversitede odamda ağlamıştım açıklaması.)

Zaman geçti, yıllar su gibi aktı Güneş, önce profesör unvanını aldı, ardından CHP Genel Başkanlığına aday oldu.

Adaylığı sürecinde Güneş, kendisinin tamamen halk adamlığından! geldiğini düşündüğünden olsa gerek yaptığı yazılı açıklamalarda partinin şöhret kapısı olmasına izin vermeyeceğini, parti geleneklerine ve özverili kadrolara sahip çıkacağını belirtmişti. (Milliyet 2005)

Güneş, bahsettiği parti gelenekleriyle ne kadar bağdaşır bilinmez ama adaylığını açıklarken Baykal ve Sarıgül’ü kastederek “İki aday müsveddesi birbirlerinin arasında kavga ediyorlar.”demişti.

Lakin bu açıklamaları da Güneş’i bir yere taşımadı.

Ta ki 4 Kasım 2010’da CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirilene kadar.

Hurşit Güneş , artık myk üyesiydi, bu da onun çok istediği meclisin yolunu kazasız belasız açmanın anahtarıydı.

Partiyi şöhret kapısı yapmayacağını açıklayan Turan Güneş’in oğlu, 30’a yakın finansal grubun danışmanı, doğan grubunun köşe yazarı Hurşit Güneş, elini kolunu sallaya sallaya girebileceği sıradan milletvekili adayı oldu.

Güneş, uğruna yıllar önce ağladığı milletvekili rozetini, yakasına 12 Haziran seçimlerinden sonra taktı .

Peki nasıl ?

“Çok ilginç bir şey yapacağız, üçgen biçiminde birbirimize takacağız: ben Haydar Bey’e takacağım, Haydar Bey, Mehmet Bey’e takacak, Mehmet Bey bana takacak” diyen Güneş, rozetini Mehmet Bey’e taktırmıştır.

Meclis koridorlarında uzun boyuyla da dikkat çeken Güneş, bu rozet merasimi dışında pek akılda kalan bir şey yapmadı.

Ancak, Güneş son dönemde CHP’nin yandaş medyada dikkat çektiği vekillerinden biri olma başarısını gösterdi.

“Ezber bozan çıkış” başlığıyla Hurşit Güneş’in verdiği şifre yandaş medyada alkış yağmuruna tutuldu.

14 Eylül Cuma günü , Zaman Gazetesinin kapağında duyurulan haberde şu ifadeler yer alıyor.

“Sabah Gazetesi yazarı Mahmut Övür, eski Parti Meclisi (PM) üyesi Muhammed Çakmak’ın hazır
bulunduğu yemeğe damgasını vuran çıkışı dün köşesine taşıdı. Övür, Güneş’in kendisinin de bulunduğu yemekte şu çarpıcı ifadeleri kullandığını aktardı: “Silivri’ye gitmediğimiz gün bu parti düzelecek. Beni orada (Silivri) göremezsiniz. Onların aday olmaması için birkaç arkadaş çok uğraştık
ama başaramadık. Listeyi delip giren savcı İlhan Cihaner’in tutumuna da çok şaşırdım. Ben onu solcu biliyordum, meğer o ulusalcıymış…”.

Bunun yanı sıra haberde, CHP milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, Bülent Tezcan, Süheyl Batum, İlhan Cihaner, Sinan Aygün, Oktay Ekşi, Mahmut Tanal, Nur Serter, Umut Oran, Ali Özgündüz ve Akif Hamzaçebi gibi isimlerin Ergenekon ve Balyoz duruşmalarında sık sık boy göstermesi eleştiriliyor.

Yandaş medyanın Hurşit Güneş’e kucak açmasının dozajı biraz fazla olunca Güneş, Mahmut Övür’ün iddialarına ilişkin bir düzeltme yazısı gönderdi. Böylelikle Hurşit Güneş’in kişisel özelliklerinden biri haline gelen düzeltmelere bir yenisi daha eklendi.

Ancak, düzeltme metninde Güneş’in o sözleri sarf edip etmediği çok da anlaşılamadı. Sanki günü kurtarma düzeltmesi…

Düzeltme yazısında , Silivri’de ziyaretlere gittiğini belirten, Cihaner’in dostu olduğunu söyleyen Güneş’in İstanbul Bakırköy’de Muhammet Çakmak ve Mahmut Övür’le gerçekleşen yemek sohbetinde Silivri’ye övgüler düzeceği pek ihtimal dahilinde değil.

Öyle ki “Fethullah Gülen bilgedir, saygıyla selamlıyorum.” diyen Çakmak’ın Silivri aydınlarını selamlaması mümkün müdür? Ayrıca Cihaner’in dostu Güneş’in Çakmak’la ilgili düşünceleri acaba nedir?

Hurşit Güneş’in tarzı bir düzeltme yazısı olarak başlığa tekrar dönecek olursak :

“HURŞİT TATİLE ÇIKARSA CHP DÜZELİR!”

Ali Say


İlgili yazılar

YAVUZ SULTAN TAYYİP

Muhalefetin, aykırı düşünen, biat etmeyenin telefonlarını dinledi. Sahte evraklarla suçlar oluşturdu. Yatak odalarına kadar girdi. 3 -5 çocuk nöbetleri tuttu

II. ABDÜLHAMİT

Bugünlerde nedense aklıma hep II. Abdülhamit ve siyasal tavrı geliyor. Hani ülkemin bir bölümünün “Kızıl Sultan” diğer bölümünün “Ulu Hakan”

Karınca ayaklarıyla olsa da gelecektir adalet…

Sık sık söylerim bizim halkımız çok görmüş geçirmiş, sabır göstermiş bir halktır… Yalana, dolana, hırlıya, hırsıza eninde sonunda haddini bildirir.

Bir Cevap Yazın