Kobane Bahane Soytarılık Şahane

İki gün öncesine kadar Kobane’de IŞİD’ın yarattığı dram herkesi ortak bir noktada buluşturmuştu.

Oysa HDP’nin yaptığı çağrılarla sokağa dökülenler, Türkiye’de herkesi birleştiren bir dram karşısında, insanları ayrıştırmayı başardılar.

Atatürk heykellerini yakarak, CHP binalarına saldırarak, Erzurum-Karayazı’da yakarak, Kobane dramı için harekete geçen insanları bir anda durduruverdiler.

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Atatürk heykellerine saldırmayı, bayrak yakmayı kınadı kınamasına ama bunları yapanların kim olduğuna dair bir cümle etmedi. Ayrıca Demirtaş inandırıcı olamadı. Çünkü bu eylemler PKK bağlantılı sitelerde övgüyle anlatıldı. “Eylemlerimiz” başlığı altında duyuruldu.

HDP’nin harekete geçirdiği bu insanlardan kendisini sorumlu hissetmeyen tavrı gelecekte birlikte yaşamanın da temeline sağlam bir dinamit koymuş oldu. 30 yıldır gerçekleştirilemeyen iç çatışmaya kıvılcım attılar. CHP tabanının HDP’nin bu bölücü kıvılcımından etkilenmeyeceğine inancım tamdır.

Ama sorunun başka yönleri de var.

CHP içinde HDP ile işbirliğini savunan epeyce bir kesim var.

Onlar gelecek seçimde HDP ile ittifak yapmayı dahi düşünüyorlardı. Hatta bu konuda Kılıçdaroğlu’na bir soru sorulmuş, Kılıçdaroğlu yok böyle bir şey dememiş, “şimdi bunu konuşmak erken” diyerek işbirliği için kapıyı açık bırakmıştı.

Kobane konusunda aktif görev üstlenmiş olan Genel Başkan Yardımcıları Veli Ağbaba ve Sezgin Tanrıkulu, CHP örgütlerini, belediyelerini harekete geçirmekle kalmamış, insani yardım konusunda yapılması gerekenleri sonuna kadar yapmışlardı.

Kobane, HDP’lileri etnik yakınlık bağlamında çok daha fazla öne çıkarsa da CHP, IŞİD’in Irak ve Suriye’de katliamlar yaptığı Kürtlerin, Türkmenlerin, Ezidilerin, Kakailerin, Keldani ve Suryanilerin hep yanında oldu.

Görünen o ki bu durum HDP’ye batmış olmalı.

Yıllardır CHP’ye karşı işbirliği yaptıkları AKP, yaşananların tek sorumlusu olmasına karşın sokaklarda devleti, CHP’yi hedef almaları, eski alışkanlıklarına döndüklerini gösteriyor. Basına sızan MİT-PKK görüşmelerinde seçim öncesinde CHP’ye karşı iş birliği yaptıklarını kimse unutmuş değil. AKP’nin 4+4+4 gerici eğitim yasasında aslan kesilmelerini de hatırlamak gerek.

Utanmadan bugüne kadar AKP gericiliği ile iş tutan HDP değilmiş gibi davranıyorlar.

Nasıl da yakışıyor onlara bu davranışlar.

Hep söyledik yine söylüyoruz. Gericilikle bölücülük bu topraklarda her zaman kardeş olmuştur.

Şimdi CHP yönetimi HDP ile kurulan,  kıldan köprüleri bir kez daha gözden geçirmeli.

Yaşananları görmemek HDP gerçeğini anlamamaktır.

Çünkü iki gündür yaratılan ortam “Kobane bahane soytarılık şahane” durumudur.


İlgili yazılar

OLMADI KOMUTANIM… OLMADI!

Bu lafımızla sizden bizi kurtarmanızı beklemiyorum, sanırım bekleyen de yok. Siz kendi işinize bakın dış düşmanlardan ülkemizi, bayrağımızı ve ezan

DERİN BİR ANADOLU KÜLTÜRÜ: AHİLİK

Bir önceki yazımda sizlere Anadolu’nun zengin kültürel altyapısından ve çok çeşitliliğinden söz etmiştim. Bugün ise, kökleri, 12. yüzyıla dayanan, Anadolu’nun

TAYYİP DEMOKRASİ OTOBÜSÜNDEN İNİYOR

Terör örgütü, Tayyip’in yol arkadaşı PKK, ülkenin bir bölgesinde polis gücünü kurdu. Kimlik kontrolü yapıyorlar artık. Yüzleri sarılı, siyahlar giymiş

Bir Cevap Yazın