KORKU İMPARATORLUĞUNU YIKAN DAHİ

Bizans kralını zamanında uyaran iki papaz hapse atılır gün gelir devran döner dönemin korku imparatorluğu tarih olur koca bir çağ açar Kastamonu evladı Fatih Sultan Mehmet.

Bu papazları huzuruna davet eder. Hapse atılmalarının sebebini öğrenir ve ülkesiyle ilgili bilgi toplamalarını ister bir yıl da süre verir.

Araştırmaya halk pazarından başlarlar. Pazarcılar komşularından kim siftah yapmadıysa papazları onlara gönderir. Esnafın bu tavrına hayran kalırlar.

Ardından devletin temeli adalettir derler ve mahkemeye giderler. Tesadüf o ki; Davacı Hıristiyan İspilanti, Davalı Fatih Sultan Mehmet’tir. Kadı İspilanti Efendiye şikâyetinin konusunu sorar. İspilanti Efendi mimar olduğunu Fatih Sultan Mehmet’in kubbesi Ayasofya’dan yüksek bir cami yapılmasını istediğini bunun için uzak diyarlardan taş getirttiğini ama dini inancı gereği bunu yapmayarak sütunları üçe böldürdüğünü bunu haber alan Fatih’in de elini kestirdiğini anlatır.

Kadı Fatih Sultan Mehmet’in görüşünü aldıktan sonra kararını açıklar ve kısasa kısas der. Fatih’in eli kesilecektir. Çünkü mahkemeye çıkmadan hüküm vermiştir. Bu adaleti gören Mimar İspilanti Efendi davasından vazgeçer ve dini değiştirir. Fatih Sultan Mehmet’te aileye bir ev ve ömür boyu kişisel servetinden aileye bakma cezasına çarptırılır.

Papazlar bununla da yetinmez devlet eğitimle yükselir derler. Kız evlatlarını gece yarısı medreseye gönderir. Hava yağmurlu olduğu için medresedeki erkek öğrenciler kızları medresede ağırlar ve canınız da namusunuzda bize emanet derler. Kızlara yemek ve yer hazırlarlar… Bu arada papazlar herhangi bir yanlış duruma karşın kapının önünde beklemektedirler… Kızlar sabah sağ salim evlerine geri dönerler.

Bu kadar olay yine yetmez papazlara bir de farklı inançlar nasıl yaşıyor onlara bakalım derler. Ortodoksların sıkıntı çektiği dönemden eser kalmamıştır. Hatta eski cemaatlerinden bir vatandaşı görürüler ve ona sorarlar. Halinden gayet memnun olan vatandaş bir de ev verdiler, hiç bir kısıtlama yok deyince saraya dönmeye karar verirler.

Papazlar Fatih Sultan Mehmet’e devletiniz bu ahlak ve adalet üzerinde devam ederse ilelebet yaşar derler ve Müslüman olurlar.

Fatih dehadır, Bizans’ın korku üzerine kurduğu imparatorluğu yok etmiştir. Tarihi çok iyi bilmektedir. Papa II. Pius’a yazdığı mektupta; “İtalyanlarla aynı kökten olduğumuz ve onlar gibi Rumlardan Hektor’un kanının intikamını almaya hakkım olduğu halde, İtalyanların bana düşmanca davranmalarına ve Rumları bana karşı korumalarına hayret ediyorum.” Demiştir.

Hektor’un intikamını almak önce Fatih Sultan Mehmet’e ardından Çanakkale’de Mustafa Kemal Atatürk’e nasip olmuştur. Çanakkale’de düşman donanmasında Agamemnon isimli gemi olduğunu da düşünürsek, mücadele halen daha devam etmektedir. Fatihin ve Atatürk’ün torunları bunu bilmektedir.


İlgili yazılar

GENÇLİĞE KIZAN YAŞAMA ÖFKELENİYOR DEMEKTİR

Işıklar içinde yatsın İlhan Selçuk ; gençlik eylemleri karşısında kızan siyasetçiler için özdeyiş tadında bir söz etmişti. Yazının tamamını bulup

KORKU-DİN VE SEVİŞME

Artık açıkça anlaşılmıştır. Türkiye’yi yönetenler, Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Çankaya’daki Gül, Türkiye Cumhuriyeti’nin Başbakanı BOP Eşbaşkanı Tayyip Erdoğan, Amerikan emperyalizminin istediği

Biz Kadınları Çok Severiz!

Biz kadınları çoookkk severiiiz… Ritüel olmuştur benim için 8 Mart röportajları o zaman başlasın kadınlar için bu yazı. Ferhan: Fatma

Bir Cevap Yazın