MERHABA

Yakınplan.tv kısa zamanında kendini fark ettiren bir haber sitesi oldu. “Gücümüzün Farkındayız” sloganı gerçeğe dönüşmüş bulunuyor. Bunda kuşkusuz iki değerli gazeteci, dostlarım Sami Gökçe ve Şenol Ateş’in kaptanlığının büyük payı var.

Mario Perniola, aslında bizlerinde yakından bildiği bir öykü anlatır. Kısaca şöyledir:

Bir partinin genel başkanı, profesyonel bir grubun karşısında ateşli bir nutuk atar. Sözleri epeyce saldırgandır ve orada bulunanlarca skandal olarak değerlendirilir. Birkaç saat sonra başkan yeniden konuya döner ve önceki söylediklerini kısmen yalanlar. Ertesi gün ise söylediklerinin saldırgan bir içeriğe sahip olmadığını savunur. Akşam üzeri ilk söylediklerinin gerçek olduğunu dile getirir. Üçüncü gün yanlış anlaşıldığını söyler. Öğleden sonra ise söylediklerinin herkes tarafından paylaşılan şeyler olduğunu, kendisinin bunun sözcülüğünü yaptığını sözlerine ekler.
Sonuçta parti başkanı üç gün boyunca en çok konuşulan kişi olarak medyanın gündeminde kalmayı başarır.

Türkiye’nin gündemi önemli ölçüde bu tür insanlarla meşgul. Dolayısıyla gündemle değil gündemden hareketle gündemin (futbol deyimiyle) arkasına sarkmak, bilgiyle buluşmayı sağlayabilir.
Manipülasyonun bilgi diye pazarlandığı bir ülkede gerçeğin peşinde koşmayı ilke olarak benimsemiş biçimde yola çıkmak, yakınplan.tv kadrosunun ayırt edici özelliğidir. Site yayına girmeden bir proje olarak üzerinde çalışıldığı günlerden tanık olduklarım bunu doğrulamaktadır.
Bugüne kadar Yakınplan’ı yakından takip edenlerden oldum.
Şimdi ise eğitim sorunlarımız üzerine düşüncelerimi, yorumlarımı haftada bir buradan sizlerle paylaşacağım.
Eğitim gündeminin yoğunluğu düşünüldüğünde haftada bir yazmak gündemin dışında kalmak gibi bir sonucu getirebilir. Bunu aşabilmek için mümkün olduğunca sorunların arka planı üzerine odaklanmayı, olayların kalıcı, olgusal yönlerine dikkat çekmeyi deneyeceğim.

Kimi zamanda birden çok yazıyla karşınıza çıkarak haftanın bütünlüklü bir değerlendirmesini yapmaya çalışacağım.

Güncel ile bağı koparmamak için sizlerden gelen sorulara, yazılarımızın sonunda yer verip bize ulaşır ulaşmaz cevaplamaya çalışacağım. Böylece sizlerin sorusuyla bu köşe hafta içinde de sık sık güncellenmiş olacak.

Düşündüklerimizi ne kadar başardığımızı sizlerin ilgisi ve katkısı gösterecek.


İlgili yazılar

Kızdıracak acı gerçekler!

Sultanımız, padişahımız Recep Efendi, “Çocuklarıma helal lokma yedirmedim” demişti. Kukla Başbakan Davutoğlu Ahmet, “Nerde bir zalim varsa onun yanında olacağız”

Siyaset de tekerrürden ibarettir

Siyaset bir bilinmeyen gibi görünse de nereye yol aldığımız görünüyor. Demokrasimizdeki algı farklılıklarının dayatmacılıkla taşların yerine oturacağı dönem çok uzaklarda

UTANDIM

TBMM’de çocuk ve gençlerin geleceğini belirleyecek ya da hayatlarını anne ve babaların eline teslim edecek 4+4+4 kesintili eğitim teklifi görüşülüyor.

Bir Cevap Yazın