NARSİSTLERE DİKKAT EDİN…

Çeşit çeşit insan  vardır. Ve çeşit çeşit düşünen insan..

Kimi insan hoşgörülüdür, kimi insan kindar…Kimisi çevresine sevgi saçar, kimisi düşmanlık…
Bazı insanlar narsisttir.
Narsistlerin özelliklerini bilirsiniz. Uzun uzadıya anlatmaya gerek yok. Ama, kısaca bazı özelliklerinden söz etmek yararlı olur.
Narsist insan, kendine tapar. Kendisinden başkasını tanımaz. Hatta, dünyanın kendisi için yaratıldığına inanır. Eksiksiz ve mükemmel olduğunu sanır. Eleştiriden hoşlanmaz, insanlara empati duymaz. Öfke, aşağılık duygusu ve utanç içindedir. Kendisinden başarılı olanlara kin ve öfke  besler. (Bazen ana ve babasına da)
Zamanla emri altında çalıştığı insanlara da kin duyar. Onun emri altında çalışırken eğilir, bükülür, ama içten içe kinlenir. Onu bir düşman olarak görür.
Narsistlerde  görülen bir başka özellik ise megaloman oluşlarıdır.
Megalamonluk ise, tam anlamıyla bir hastalıktır. Ruhsal sorunları olan kişilerde görülen bir psikolojik vakaadır. Bunun peşinden ise üç aşamalı bir hastalık gelir.Mani ve şizofreni belirgin durumlardır. Ardından da beyin hasarı  kendini gösterir.
Bu tür insanlar, hep birileriyle yarışırlar, geçmişleriyle hesaplaşırlar. Göstermelik olarak biz derken, bilinçaltlarında hep “ben” vardır.

Onlar, yukarıda da dediğimiz gibi emrinde çalıştıklarına bile  kin ve hınç duyarken, yarıştıklarına karşı düşmanca tavır takınırlar. Yıllarca emri altında çalıştığı insanların yaptıkları çalışmaları yerden yere vururken, kendisinden öncekilerin yaptıkları hizmetleri yok sayarlar.
Bu tür insanlar, kendilerini Süpermen yerine koyarlar. Merdivenin birinci basamağına basmadan yüzüncü basamağa çıkarım sanırlar. Toptan inkarcıdırlar. Ağababaları gibi algı politikasına inanırlar. Fotoğraf ve maket algısıyla insanları kandırarak aptal yerine koyarlar.
Şimdi çevrenize bir bakın. Mutlaka bu tip insanlardan göreceksiniz.
Gördüğünüz bu insanlar, eğer bir yerlere talipiseler;  aman dikkat edin!
Emaneti bir hastaya teslim etmemek için o kutsal “oy”unuzu dikkatli kullanın.


İlgili yazılar

KADINLARIMIZ MUTSUZ

Geldi yine 8 mart. Dünya Kadınlar Günü’nde sizlere iç açıcı bir yazı yazmak isterdim. Ben böyle günlere inanmıyorum üzgünüm. Anneler

CHP’de ön seçim ve HDP tuzağı!

CHP kulisleri hareketlendi. 15 Şubat’ta bütün illerdeki aday belirme yöntemini belirleyecek olan CHP yönetimi, 20 binin üzerinde üyesi bulunan illerde

HURŞİT TATİLE ÇIKARSA CHP DÜZELİR

Kıbrıs barış harekatının şifresi ‘Ayşe tatil’e çıksın’dı. Bilindiği üzere bahsi geçen Ayşe, dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in kızıdır. CHP Milletvekili

Bir Cevap Yazın