ÖĞRENİLEN YÖNETİM BİCİMİ DEMOKRASİ

Demokrasi insanların yaşam ve yönetim şeklidir.

Lütfen dikkat!

Demokrasi varsa insan vardır. İnsan tüm canlılar âleminin efendisidir. Kabul edilen tüm dinlerin kabul ettiği kutsal varlık insandır. İnsan  meleklerin hizmet ettiği canlılardır. Ki insan en mükemmel hizmete layıktır.  Ama demokrasi insanlar için vardır!

Demokrasi okuma ve öğrenmeyle başlar!

Demokrasi ile birlikte birçok yönetim biçim ve şekli vardır. Din kökenli yönetimlerden başlayarak monarşi, krallık, diktatörlük ve benzer birçok yönetim biçimlerini söyleyebiliriz. Bu yönetimlerin içerisinde insancıl ve tanrının kutsalladığı canlılara en uygun yönetim şekli demokrasidir.

Ancak demokrasi ve demokrasiyi oluşturan unsurlar tanrının gökyüzünden indirdiği hak ve hukuk değildir. Yönetim şekli ve anlayışı bu noktaya gelene kadar birçok aşamadan geçmelidir.

Ki ilk başta okumak! Anlamak ve anladığını çevresine anlatmak gelir. Bu özelliklere sahip toplumların yönetilmesi hem çok kolay hem de çok zordur! Sorunun kaynağı ve çözümü de burada saklıdır. Okumasını, düşünmesini ve düşündüğünü ifade eden toplumların yönetimle ilgili sıkıntıları yoktur. Tabii ki o toplumları yönetmek için başa gelen yöneticinin ne kadar samimi ve dürüst olmasıyla ilgili bir durumdur. Yönetim için seçimler sırasında topluma verdiği sözler ile iktidara geldiğinde sergilediği tutum ve davranışların farklılık göstermesi; adalet, hak ve hukuktan ayrılması uygar toplumlarda hoş görülmediği gibi iktidardan hemen uzaklaştırılır. Ama okumasını, düşünmesini ve düşündüklerini paylaşmayan toplumlar için iktidara gelen hırsız, yalancı, kindar ve sözüne güvenilmeyen yöneticiler uzun süre iktidar da kaldıkları gibi hızını alamadıkların da da yönetim şekillerini diktatörlüğe çevireceklerdir.

Bu nedenlerledir ki tanrı insanoğlunu yarattıktan sonra ilk emiri ‘’oku’’ olmuştur!

Tanrının ilk emrinin oku ile başlaması bizim tanrıya olan saygı ve güvenimizi kazanması için sanırım çok önemli bir işarettir. Çünkü okuyan insanın önce kendisine sonra da çevreye saygısının anlam kazandığı davranışın başlangıcıdır.

Biz insanları var ederken dahi düşünen bir gücün bize olan saygısını görmemek kendimize olan saygısızlığın ta kendisidir. Bu nedenle;  okumak, öğrenmek ve okuduklarını bilmek, anlam vermek ile devam eden yaşam süreci ölümle biter. Ölüm gerçekleşirse yaşama dair verilecek kavga bitmiştir.

Ama toplumsal yaşam ve yönetim şekli , biz insanlar için önemini korur!


İlgili yazılar

Çala çala bir havaya varacaklar!

Siyasetimizde yeni bir kavram ürettik. Demokratik yaşamımızın içinde var olan Kuvvetler ayrılığı ilkesini şimdi siyasete montajladık. Siyasetçilerimizin vazgeçemedikleri alışkanlık değişmiyor.

NEYİN HIRSIZI?

Yoldaşlarım,  son günlerde takıldık 17 Aralık dönüm noktasına. Bir “hırsızdır“ sözü almış gidiyor. Aslında giden en az yaşamımız kadar önemli

‘BAKAN’LARDAN MASALLAR

Güzel ve yalnız ülkemde kötü gelişmeler yaşanıyor. Ülkemizin bir bölümü neredeyse elden çıkmış. Teröristler yol kesip kimlik sorgulaması yapıyor. “Burada

Bir Cevap Yazın