OKULLARDA SÜT DAĞITIMI

Okullarda süt tüketiminde yaşanan zehirlenme olayı, bize birkaç konuda ders vermektedir.

Birincisi, çocuklarımızın sağlıklı beslenmelerinin bu tür kampanyalarla yapılmasının ne kadar yanlış olduğunu göstermekte. Çünkü söz konusu olan gıda ürünü olduğundan her aşamasının çok iyi biçimde planlanması ve organize edilmesi, ürünlerin denetiminin çok sıkı biçimde yapılması gerekir.

Önceki yıllarda da okullarımızda Dünya Bankasının sosyal riskleri azaltma projesi kapsamında bu tür kampanyalar düzenlendi. Aynı olaylar o kampanyada da yaşandı. Dolayısıyla yaşananlar, sonra yaşanacak olanlara ders olmamaktadır.

İkincisi, çocuklarımızın sağlıklı beslenmesi, özel firmaların arz fazlası ürünlerinin tüketimine gerekçe yapılması tek kelimeyle utanç vericidir. Bu utancı biz radyasyonlu fındık ve çay da da gördük. Yada gümrükten dönen biber, domates gibi ürünlerin iç piyasada tüketiminde.

Bu işin doğrusu, okullarımızın kantinlerinde süt ve su gibi temel ürünlerin bedava dağıtılmasıdır. Bunun organizasyonlarını ise yerel yönetimler yapmalıdır. Ayrıca süt dağıtımı, sadece okulla sınırlı kalmamalıdır. 0-2 yaş gurubu çocuklarımıza yerel yönetimler yoluyla bedava verilmelidir. Sayın Başbakan, 1995 yılında İstanbul’da uygulamasına son verdiği süt dağıtım projesini yeniden incelemelidir.
Üçüncü olarak Çocuklarımızın beslenmesi başta olmak üzere beslenme ve gıda konusuna sağlık ve güvenlik gibi stratejik boyutta ele almalıyız.

Günü birlik, yada propaganda veya firmaların reklam amaçlı kampanyalarına umut bağlayarak yapmamalıyız.


İlgili yazılar

Çaresizliğimin Gözyaşı!..

Bütün din kitaplarının ortak yanlarından biri de  “Yaşam hakkının kutsallığı”dır. Ve yine bütün ideolojilerin ortak tarafı da “İnsan hakkı”dır. Gelin

HALK İNANMIYOR

Bugünlerde internette bir video geziyor. Videoyu izlemek herkesin harcı değil. Böyle bir dehşeti korku filmlerinde bile görmediniz çünkü. Videoda sergilenen

II. ABDÜLHAMİT

Bugünlerde nedense aklıma hep II. Abdülhamit ve siyasal tavrı geliyor. Hani ülkemin bir bölümünün “Kızıl Sultan” diğer bölümünün “Ulu Hakan”

Bir Cevap Yazın