Or’dan oy çıkmaz

Türkiye, tarihinin en önemli seçimlerinden birine günler kala, hukuksuzluğu zirve yapan ve üslubu dibe vuran bir cumhurbaşkanına tanıklık ediyor.

Ana muhalefet partisi lideri Kılıçdaroğlu’na “tuvalet temizleyicisi” imasında bulunan bu zat, HDP Eşbaşkanı Demirtaş için ise “barlarda saz çalıp türkü söylesin diye pazarlanıyor” ifadelerini kullandı.
Geçmişte tüm muhalif gazetecileri topluca “terörist” ilan eden bu şahıs, son olarak Adana’da durdurulan TIR’ların silah taşıdığını belgeleyen Cumhuriyet Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ı, canlı yayında tehdit etti.
***
2008 atv operasyonunda işsiz kalan ve o günden beri bu faşist anlayışa karşı mücadele eden bir gazeteci olarak, ilkin şunu söylemeliyim; “Senin gazın bizim çakmağımızı doldurmaz. Suçun arşı aştı, sonun geldi. Yaşasın özgür, bağımsız basın ve yürekli temsilcileri. Can Dündar yalnız değildir!”

İkincisi; o klozet mevzunu deşmek hiçbir işe yaramaz. Or’dan oy çıkmayacağını hepimiz çok iyi biliriz, çok zorlanırsa ne çıkacağını da…

Son olarak; bar-pavyon edebiyatından da size ekmek çıkmaz. Bu eğlence mekanlarında kırmızı ampuller kullanılır. Kendine özgü raconu, kuralları vardır. Kafasına göre davranan, kofti kabadayılara haddini bildirip “dur”demek için!..
***
Ben çocukluk yıllarımdaki seçim kampanyalarını özlüyorum. Siyasetçilerin bel altı vurmadığı, adaba uygun sözcükler seçerek konuştuğu, kirliliğin sadece sokaklardaki bayrak ve flamalardan ibaret olduğu seçim dönemlerini…


İlgili yazılar

Dünya alay ediyor

İktidarın Türkiye’yi uyutma çalışmaları tüm hızıyla sürüyor… Ülkede beş gençten biri işsiz. Toplumun yarısı asgari geçim şartlarının altında yaşıyor. Maden

Ulusalcılık Etiketi

Yıllardır şu “ulusalcı” lafına taktım. Mehmet Şevket Esendal’ın “Feminist” adlı öyküsünün kahramanı gibi kime sorduysam doğru dürüst bir cevap alamadım.

Yaşar Kemal’in gidişi!

Bu toprakların yüreğinden koparak küresel bir değer olmayı başarmış bir aydındı Yaşar Kemal. Üretimleri ile ölümsüzlüğü seçti. Yaşar Kemal’i yaşatmak

Bir Cevap Yazın