Şen dullar hamamımda kaplıca keyfi

Özel ve tüzel hayatla ilgili genelde yazamam. Ne yapacaksınız değil mi benim hayatımı? Zira Rihanna değilim ki. Hoş Rihanna olsam bu bilgileri sizinle bedava paylaşmaz  derginin birine verir çil çil paralara kavuşurdum. Popüler kültürün güzelliği işte…
Bursa’ya akrabamızın düğünü için gidecektim yıllık izin yapamamış bir fani için büyük bir ödüldü bu bana göre. Ardından da kaplıcalar bölgesine geçiş yapacak fııdksı  çok şiddetlenen romatizması, siyatiği, kireçlenmesi ve  boyun ağrılarına iyi gelmesi için kaplıcaya girecektik.

Tabi benim de ufak tefek ağrılarım olmuyor değil! Bu arada onu da çıkaracaktık.

Yıllık ritüelimize az kalmıştı. Grinin hakim olduğu Bursa’da, düğünün ardından kaplıca aramaya başladım. Orijinal Türk olduğum için bütün işlerimi son güne bırakmıştım. Aradığım oteller ya dolu oluyordu yada bir memurusun kaldıramayacağı derecede pahalı.  Anneme “acaba biz Bursa yerine Paris’e falan mı geldik. Şanzelize ne tarafta kalıyor acep?” diye sormaya hazırlanırken hemşehrim olan Bursa Kasder Başkanı İsmail Tiftik Beyefendi  imdadımıza yetişti.

Bize sadece kadınlara ait olan temiz güzel bir otel ayarladı tabi bu fani kul nerden bilecek sadece kadınlara ait bir otel olacağını?  Daha doğrusu  şen dullar hamamı olduğunu! Kocasını toprağa verip gelen Makedonyalı kadın bilegördüm. Bir yandan hisleniyor bir yandan da kaplıcanın keyfini çıkarmaya çalışıyordu garibim.

Akşam yemeği için ayrı, öğle yemeği için ayrı kıyafet getiren ben, üç dört değişik pijama getirmediğim için başımı duvarlara vuruyor ardından şifalı sularla kendimi onarıyordum. Kanunu’nin elemanı Rüstem Efendi’nin keşfiymiş kaplıca. Çamur banyoları, yağlı masajlar, sıcak ve ılık suların her çeşidinden sonra kendimi türbelere verdim! Çul çaput bağlayandan tutun da sandukaların ayaklarını öpenlere kadar neler neler gördüm…

Komik milletiz vesselam…

Dünyadan da kopuyoruz ayrıca…

Tabii bu arada yeşil Bursa’nın gri Bursa haline dönüşmesine üzüldüm.

Tarihi mekânın göbeğine yapılan yürüyen merdivenler de ayrı bir mimari proje eseri oluşturmuş. Bir saadet bir saadet benim için anlatamam!

Şen dullar hamamı tarafımdan şiddetle tavsiye edilmekle birlikte kentin ve tarihi mekanın içine eden anlayışı hoş göreceğinize olan inancım tamdır.

 


İlgili yazılar

Türkiye, JES Tehdidinin Farkında Mısın?

Ne zaman çevre katliamına tanık olsam, “Ben çevrecinin daniskasıyım” sözü gelir aklıma. Daniska, argoda “en iyi, en güzel örnek” anlamına

Çankaya’nın simgesel konumu tartışmaya açılmamıştı

Türkiye Cumhuriyeti, işgali yaşamış, savaşlardan yorulmuş, halkı parçalanmış Osmanlı İmparatorluğu’nun enkazından doğdu. Türk milletinin kalbinden, vicdanından doğan ve esin alan

BETERİN BETERİ VAR

Artık bende veliyim. Geçen hafta, altı yaşını dolduran oğlumun kaydını yaptırdım. Elbette yeni eğitim yasasından etkilendim, kendi payıma düşeni aldım.

Bir Cevap Yazın