Siz Cumhurbaşkanından iyi mi bileceksiniz?

İleri(!) demokrasimizin atama demokrasi süreci bir yandan işlerken bir yandan da kendi içinden yeni partiler yaratıyor.

AK Parti’de tek adaylı seçim süreci demokrasiye uygun! şekilde belde ve ilçe kongrelerinde tıkır tıkır işliyor. CHP cephesinde ise ayrılmalar yeni bir partinin doğmasına yol açtı. Tam AK Parti de neler oluyor demeye hazırlanırken bu kez Kürtleri temsilen yeni bir parti kuruluverdi. Parlamento içi ve parlamento dışı siyasetimizde bu gidişle kurulan parti sayısı dalya diyecek.

Kamuoyu yeni parti kuruluşlarıyla gündemi izlerken İstanbul’da yapılan ‘’Latin Amerika Müslüman Dini Liderler Zirvesi’’nde Cumhurbaşkanın tarihi açıklaması tarihi değiştiriverdi. Dünya ülkeleriyle birlikte,  tarihçileri, din, tarih, mitoloji ve tarihi analizleri karıştırıverdi. Okul yıllarındaki tarihi bilgilerimizden Amerika’nın Kristof Colomb tarafından keşfedildiği bilgisi meğer yalanmış!. Cumhurbaşkanı öyle  buyurdu. Erdoğan’ın hangi kaynaklara dayandığı belli olmayan açıklamasına göre Kristof Colomb’dan tam 314 yıl önce yani 1178 yılında ABD’yi müslümanlar keşfetmiş!

Küba kıyılarına ulaşan Colomb gemi seyir defterine ya da seyir anılarına Gibare kıyılarındaki dağların silüetlerini cami kubbesi ne benzetmiş deniliyorsa da Cumhurbaşkanı bunun tersini açıkladı. Müslüman denizciler Kızıldeniz’den mi yoksa Kuzey Afrika sahillerinden hareket ettiği,  hangi Müslüman denizciyle keşfe çıktılar belli değil ama olsun.

O dönemlerde İspanya ve Portekiz’le birlikte Kuzey Afrika kıyılarında Müslüman denizciler varmış…

Gerçi müslüman denizcimiz Pirireis ve dünya haritasını bilirdik. Ama bunu hiç bilmiyormuşuz.  TV ekranlarına çıkan tarihçiler ise bu olayı Colomb’un 1.Amerika seferinde,’’Güzel bir camiye benzeyen tepecik’’olarak belgelerde yer aldığını söylüyorlar.

Önemli değil. Önemli olan imam hatip mezunu muhasebeci Cumhurbaşkanımızın  yaptığı açıklama ile  Türkiye’yi dünya tarih literatürüne kaydetmesi değil mi?

Ne de olsa artık Anadolu devleti değil dünya devletiyiz, hemde keşifler yapmış bir milletin evlatlarıyız!

 


İlgili yazılar

CHP NEDEN BAŞARILI OLAMADI

Anamuhalefet partisi 30 Mart Yerel seçiminde başarılı olamadı. Kimi CHP’liler mazeret arayacakladır ama başarısızlığın mazereti olmaz. CHP merkez yöneticileri, milletvekilleri,

23 NİSAN’DA ÇOCUK GERÇEĞİ

Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı kahramanı, büyük önder, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün ailesine kara çalmaya kalkışan yobazlara inat,

Cürmün kadar yer bile yakamıyorsun!

Bizden habersiz Ortadoğu’da yaprak kımıldamaz diyenler çocuklar ölürken nutuk atıyor. Filistin’de ölen çocukların sayısı 100’ü geçti. Çocuklar hangi ırktan hangi

Bir Cevap Yazın