SON HALİFE ABDÜLMECİT EFENDİ’NİN İLK EŞİ İNGİLİZ MİYDİ?

Geçen hafta 3 Mart 1924’te atılan devrim adımlarının önemi vurgulamış ve Halife Abdülmecit Efendi’yle ilgili yeni bir belge ele alacağımızı söylemiştik.

Belge bir hanedan üyesine; Şadiye Osmanoğulu’na aittir.

II. Abdülhamit’in kızı Şadiye Osmanoğlu anılarını yayımladığı Hayat Mecmuası’nın ve Hayat Tarih Mecmuası’nın kurucusu Şevket Rado’ya yazdığı 31 Mayıs 1974 tarihli mektubunda son Halife Abdülmecit’e ve oğlu Ömer Faruk Efendi’ye ait bugüne kadar yayınlanan araştırmalarda bulunmayan kimi bilgiler veriyor.

Gerek Halife Abdülmecit’in gerekse oğlu Ömer Faruk Efendi’nin biyografisi ile ilgili son derece ilginç bu bilgiler tarihe de ışık tutacak niteliktedir.

Şadiye Osmanoğlu, mektubunda Halife Abdülmecit’in henüz şehzade iken ilk evliliğini asil bir İngiliz kızı ile yaptığını, bu kızın evlilikten bir yıl sonra yaptığı doğum sırasında öldüğünü, bunu haber alan İngiliz Elçiliği’nin soruşturma başlattığını, ancak II. Abdülhamit’in, soruşturmayı durdurarak annenin ölümünün iki ülke arasında diplomatik bir sorun olmasına engel olduğunu kaydetmektedir.

Mektupta bahsedilen çocuk ise Ömer Faruk Efendi’dir.

Şadiye Osmanoğlu’nun verdiği bilgilere göre; Şehzade Abdülmecit Efendi’nin ilk haremi İngiliz’dir. Bu İngiliz kızı Ömer Faruk Efendi’nin annesidir. Şehzade Abdülmecit Efendi ilk hareminin ölümünden sonra, Ömer Faruk Efendi henüz beşikte iken, ikinci evliliğini Çamlıca İmamı’nın 14-15 yaşlarındaki kızı ile yapmıştır. Bu kız, Ömer Faruk Efendi’nin anneliğini resmen kabul etmiştir. Yine Şadiye Osmanoğlu’nun mektubunda dikkati çektiği gibi, doğumda ölen İngiliz annenin unutulması ve Şehzade Abdülmecit’in ikinci haremi Çamlıca İmamı’nın kızının Ömer Faruk Efendi’nin anneliğini resmen kabul edişi nedeniyle bundan bizzat Ömer Faruk Efendi’nin de bilgisi olmamıştır.

Halife Abdülmecit’in biyografisini kaleme alan kaynaklarda, nikâhlandığı kadın efendilerin sayısı ve bunların isimleri verilmemekte, dolayısıyla oğlu Ömer Faruk Efendi’nin annesinin kim olduğu hakkında bir bilgiye rastlanmamaktadır.

Hatta Halife Abdülmecit Efendi’nin 3/4 Mart 1924 gecesi yurt dışına çıkışı sırasında yanında bulunan iki kadın efendinin kimlikleri de karanlıkta kalmıştır. Bununla birlikte Metin Hülagü tarafından yayınlanan geniş araştırmada[1] ise Vahdettin’in yanı sıra Abdülmecit Efendi’nin ailesi ve çocukları hakkında da kimi bilgiler verilmektedir. Hülagü’nün verdiği bu bilgilere göre, Abdülmecit Efendi’nin yaşamı boyunca dört Kadın Efendisi olmuştur. Bunlar sırasıyla Şehsüvar Baş Kadın Efendi, Hayrünnisa Kadın Efendi, Atiyye Mihisti Kadın Efendi ve Bihruz Kadın Efendi’dir. Metin Hülagü, Ömer Faruk Efendi’nin annesinin Abdülmecit Efendi’nin ilk eşi Şehsüvar Baş Kadın Efendi olduğunu belirtmektedir. Ancak bu bilgi Şadiye Osmanoğlu’nun ifadesi ve tanıklığıyla doğruluğunu yitirmiş bulunmaktadır.

Bu çerçevede Ömer Faruk Efendi’nin annesinin İngiliz olması Milli Mücadele günleri için de önem taşımaktadır. Bilindiği gibi İngilizler Kurtuluş Savaşı’mız boyunca Anadolu’ya ajanlarını, İstanbul’un işgalinin ardından da Ankara’da açılan TBMM’ye taraftarlarını sokma eğiliminde olmuşlardır. Şehzade Ömer Faruk Efendi de TBMM Ordularının İnönü’de ikinci zaferini kazanmasının ardından ulusal mücadeleye katılmak üzere 26 Nisan 1921’de İnebolu’ya gelmiştir. Ömer Faruk Efendi’nin doğumu ile ilgili bilginin İngiliz yöneticilerce bilinmemesi pek olası görülmemektedir.

Bu durum; Ömer Faruk Efendi’nin Anadolu’ya geçişi, İngilizlerin yeni bir oyunu mu sorusunu da beraberinde getirmektedir.
__________________________________

[1] Metin Hülagü, Yurtsuz İmparator Vahdeddin-İngiliz Gizli Belgelerinde Vahdeddin ve Osmanlı Hanedanı, İstanbul: Timaş Yayınları,
2008.

Şadiye Osmanoğlu’nun Mektubu


İlgili yazılar

CHP iktidar Galatasaray şampiyon!

  TFF’nin açıklamasına göre, 2014-2015 sezonu birinci transfer dönemi 1 Eylül 2014 Pazartesi günü sona eriyor. İktidarspor’da işler yolunda. Başkan

Gerçek Gündeme Dönsek!

Bir darbe paranoyasının peşine takıldık gidiyoruz. Herkesi bir korku sardı. Fethullah hareketiyle geçmişte bağı olanlarda da bu korku var, beni

‘BAKAN’LARDAN MASALLAR

Güzel ve yalnız ülkemde kötü gelişmeler yaşanıyor. Ülkemizin bir bölümü neredeyse elden çıkmış. Teröristler yol kesip kimlik sorgulaması yapıyor. “Burada

Bir Cevap Yazın