SÜRGÜN TÜRKÜLERİ SÖYLER KARADENİZ…

“Bu deniz (Karadeniz) en çok bize kara deniz” cümlesini ilk duyduğumda içimden bir şeyler akıp gitmişti denize.

150 yıla varan bir acının en güzel ifadesiydi bence bu cümle. İlk kim söylemişti, ne zaman söylemişti bilmem. Ancak, yıllardır beni bundan daha fazla duygulandıran bir cümle söylenmedi.

Rusya’nın yüzyıllardır süren sıcak denizlere ulaşma hevesinin sonucu kaç insan can verdi, kaç insan köklerinden koparıldı kimse bilmiyor. Ben en az 1,5 milyon Çerkesin, sürgünün ve soykırımın en acımasızına maruz kalarak Anadolu topraklarına, o zamanki Osmanlı’ya ulaştığını, en az bunun kadar insanın da yolda can verdiğini biliyorum. Bizler, kucağında ölen bebeğinden ayrılmamak için onunla birlikte kendisini Karadeniz’in karanlık sularına bırakan annelerin dramını dinledik masal gibi.

Karadeniz’in kıyısında yeniden kök saldıkları halde, o anlara tanıklık edenler bir daha balık koymadı sofralarına.

Annannem bir sürü kahramanlık masalı anlatırdı uyutmak için torunlarını (Nartların destanları), bilmezdik o zaman o kahramanlık hikâyelerinin aslında yaşanmış gerçekliklerden esinlendiğini.

Çerkesler, Kbaada vadisini kanlarıyla suladıktan sonra, vadinin adı Rusya tarafından tarihe tanıklık etsin diye sanki Krasnaya Polyana yani Kızıl Çayır olarak değiştirilmiştir. Kbaada’da 21 Mayıs 1864’te Rusya zaferini ilan ettikten sonra Çerkesler, sırtlarına alabildikleri ne varsa alıp göç yoluna, ölüm gemilerine doğru yola çıkmışlardı.

Şimdi Kbaada Vadisinde, Çerkeslerin 300 yıl boyunca kan akıtarak kaybettiği, soykırıma uğradığı o topraklarda büyük bir aymazlıkla, 2014 Kış Olimpiyatları yapılacak. Soçi’de inşa edilen olimpiyat tesisleri Kafkasya’nın kadim halkı Çerkeslerin atalarının mezarları üzerinde yükseliyor.

UNESCO’nun ‘koruma alanı’ ilan ettiği Kbaada vadisinin dünyamızın en önemli ekolojik bölgelerinden biri olduğu unutularak tarih ve doğa hızla tahrip ediliyor. Bir zamanlar Çerkeslerin atalarının katledildiği topraklarda şimdi bitki ve hayvan katliamı yapılıyor.

Çerkesler kararın alınmasından bu yana seslerini duyurmaya çalışıyorlar.
Her 21 Mayıs günü en çok Çerkes nüfusun yaşadığı Türkiye başta olmak üzere dünyadaki Rusya Federasyonu temsilcilikleri önünde kararlı eylemlere imza atıyorlar. Dünya kamuoyuna ve insanlığa seslenen Çerkesler 2014’e kadar seslerini duyurmak için çabalarını sürdürecekler.

Bu çağda bile Çeçenistan’da 50 bini çocuk yaklaşık 400 bin kişinin ölümünden sorumlu olan Rusya’dan Çerkeslerin adalet beklemesi ne kadar romantik olsa da Soçi 2014 tartışması Rusya ve Kafkas halklarının yeni ve temiz bir sayfa açmaları için bir fırsat olabilir.

Bunun için Rusya’nın Olimpiyatlardan önce Kbaada vadisinin kadim halkı Çerkesleri hatırlaması, kanayan yaralarını sarması, özür dilemesi gerekiyor. Çerkeslerin de aralarındaki görüş ayrılıklarını bir kenara iterek, birlik olması şart.

Hatırlayalım,bir Çerkes atasözü der ki; birlik olan sürü için kurt korkulacak şey değildir.


İlgili yazılar

SURVİVOR ASGARİ ÜCRET

Kahramanımız posbıyıklı değildir. Beyaz çoraplı ve yumurta topuk ayakkabılı heeççç değildir. Metrobüs erkeği bile değildir… Kendisi boğaza nazır yalıda oturan,

İNÖNÜ’NÜN FAŞİSTLİĞİNİN BİR KANITI DAHA…

Dünyanın ilk ulusal kurtuluş savaşını verdikten sonra Cumhuriyet’ini kuran Türkiye’nin bir kusurlu günü de bugün… Bilindiği gibi 1929 yılında “Yerli

TMO’DAN ALDI BİM’E VERDİ

Karadenizli fındık üreticilerinin kuruduğu Fındık Satış Kooperatifleri Birliği (Fiskobirlik) Toprak Mahsulleri Ofisi’nden aldığı sıvı ham yağı aldığı fiyata, yolsuzluk ve rüşvet

Bir Cevap Yazın