‘TSK EVCİLLEŞTİRİLİP, ORDU KAFESLENİNCE’

Başbakan Erdoğan kendisine yakın, alımında devlet bankalarından kredi alınmasında ‘emeği de geçmiş’ bir televizyon kanalında ‘yandaş ve dönek’ gazetecilerin sorularını yanıtladı.

YAŞ kararları sonucu 20 general tasfiye edilmişti yayına çıktığında. CIA Ajanın dediği gibi ‘Ordu AKP eliyle kafeslenince’, New York Times’te yazıldığı gibi “TSK evcilleşip laiklerin kökü kazınınca” Başbakan Erdoğan çok mutluydu.

Göbek atıp oynamak isterdi elbette ama, bu gerçek yüzünü ortaya koymak demekti ki, olmazdı. En iyi yaptığı şeyi yaptı. Yani rolünü oynadı yine.

Ekranda görünen Başbakan Erdoğan’dı ama bu işte bir terslik vardı. Söyledikleri ve savundukları, bunları söyledikleri için suçlanan, cezaevine atılan ve yıllardır kodeste çile çeken nice aydın ve gazetecinin söyledikleriyle aynı.

İnsan bir an şüpheye düşüyor. Acaba bu konuşan Başbakan Erdoğan’ın dublörü mü diye.

Çünkü Başbakan Erdoğan yıllardır, neler söyledi, neler yaptı. Hatırlamayanlar, unutanlar arşivlerde kısa bir tur atsınlar.

Başbakan Erdoğan’ın ağzından çıkan, duyup da inanmayacağınız sözler şöyle:

-“İlker Paşamıza yapılan benzetmeleri doğru bulmuyorum. Bir örgütün mensubuymuş gibi yaklaşımları çirkin buluyorum. TSK’da Genelkurmay Başkanlığı görevine gelmiş biri için bu yakıştırmaları doğru bulmuyorum. Tutuklu yargılanmasını dahi doğru bulmuyorum. Tutuksuz yargılanmasından yanayım.”

-“Şu anda içeride olan insanların hepsi haklı olarak içeridedir diyemeyiz. Kim bilir burada düşünce noktasından, hatta hatta geçin onu, adi suçlardan bile birçok insan içeriye atılabiliyor. Yanlış hükme mahkûm olanlar da var. ‘Beni niçin içeri attıklarını ben bilemiyorum.’ Bunun hiçbir şeyle izahı yok ki. Geliyorlar ambalajlıyorlar, o ambalajla içeri koyuyorlar.”…

-“Silahlı kuvvetler mensuplarının tutuksuz yargılanması gerekir. Ben kolay kolay bir silahlı kuvvetler mensubunun bu ülkeden kaçacağına ihtimal vermiyorum. Hatta hatta NATO’da görev yapan, yurtdışında görev yapan personellerimizden bu süreç içerisinde olanlar; bakın çağrılmışlardır, ailelerini bırakmak suretiyle gelmişler ve tutuklanmışlardır. Bu bir inceliktir. Bir hassasiyet var. Öyleyse tutuksuz yargılarsınız.”

Şaşırdınız değil mi? Yo şaşırmayın. Söyleyen Erdoğan gerçekten. Sayın başbakan bu. Ne, ne zaman, nasıl işine geliyorsa öyle konuşur. Dün söylediğini bugün unutur, bir saat önce söylediğini inkar eder. Suçluyken haklı çıkarır kendini. Çok iyi rol keser.

Çünkü bunu yiyen çok. Yiyen olursa yediren bulunur elbette.

Mark Twain’in dediği gibi,
“İnsanları kandırmak, kandırılmış olduklarına ikna etmekten kolaydır.”


İlgili yazılar

Postallı Darbe Önlendi Ya Sivil Darbe…

“Erdoğan, gücünü arttırmak için darbe girişimi kurgulayabilir” Kim demiş? Washington Post-7 Nisan 2016 Benzeri iddialar yine aylar öncesinden İngiliz medyasında

Nereye Kadar İnanacaksınız?

Dediklerinin hep tersini yaptılar. Oy verdiniz. Yalan söylediler, aptal yerine koydular, aklınızla alay ettiler. Oy verdiniz. Büyük yolsuzlukları ortaya çıktı,

Kelepir Bahçeli Yazlık!

AKP’li İsmet Yılmaz, MHP’lilerin dördüncü tur oylamada geçersiz oy kullanması sayesinde TBMM Başkanı seçildi. Bilmeyenler için söyleyelim, Genel Kurul görüşme

Bir Cevap Yazın