Üç Partili Komisyon Metin Üzerinde Uzlaştı

ENGİN ALAN VE SEBAHAT TUNCEL’İ KURTARACAK DÜZENLEME

AKP, CHP ve BDP’li 6 milletvekillinden oluşan komisyon, tutuklu ve hükümlü milletvekili sorununa çözüm getirecek anayasa değişikliği konusunda uzlaştı. Uzlaşılan metin partilere gönderilecek. Kabul edilirse hafta içinde teklif olarak TBMM Başkanlığına sunulacak. Böylece halen tutuklu olan MHP’li Engin Alan ile HDP’li Sebahat Tuncel’in milletvekilliklerinin düşmesi dönem sonuna ertelenecek. Alan tahliye olabilecek. Mustafa Balbay ve Mehmet Haberal’ın ise yargılamaları duracak.

Sami Gökçe

ANKARA –Tutuklu ve hükümlü milletvekilleri sorununa çözüm bulmak için AKP’den Mustafa Şentop,. Mahir Ünal, CHP’den Atilla Kart, Engin Altah, BDP’den Hasip Kaplan ve İdris Baluken’den oluşan komisyon dün yeniden bir arara geldi ve ortak bir metin üzerinde uzlaşmaya vardı. Komisyonun önerdiği metin liderler tarafından da onaylanırsa, önümüzdeki hafta anayasa değişikliği için ortak teklif verilecek.

AKP, CHP ve BDP grup başkan vekilleri arasında yapılan görüşmeden sonra komisyon üyeleri bir araya gelerek tutuklu ve hükümlü milletvekilleriyle ilgili yapılacak düzenleme konusunda yeniden çalışma yaptı. Partiler anayasanın milletvekili dokunulmazlıklarını düzenleyen 83. maddesi ile üyeliğin düşmesini düzenleyen 84. maddede değişiklik yapılması ve iki fıkradan oluşan bir de geçici madde konulması konusunda uzlaşmaya vardı.

Buna göre, suç işlediği öne sürülen bir milletvekili Meclis’in gizli oyla vereceği izin kararı olmadıkça gözaltına alınamayacak, tutuklanamayacak, sorgulamayacak ve yargılanamayacak. Milletvekillerinin gözaltı, sorgulama, yargılama ve tutuklanmayla ilgili kararları Meclis üye tam sayısının beşte üçü (330)ya da üçte ikisinin (367)kararıyla mümkün olabilecek. Partiler bunlardan hangisinin esas alınacağına daha sonra karar verecek. CHP’li Atilla Kart, bunlar dışında salt çoğunluk olan 276 oyla karar alınmasına karşı olduklarını söyledi.

Milletvekilleri ancak kasten adam öldürmeyle ilgili suçüstü halinde doğrudan tutuklanabilecekler.

ALAN VE TUNCEL DÖNEM SONUNA ERTELENECEK

MHP’nin Karşı çıktığı ve üye vermediği komisyonda HDP İstanbul milletvekili Sebahat Tuncel ile MHP İstanbul Milletvekili Engin Alan’ın milletvekilliklerinin düşmesini önleyecek geçici bir hüküm konulması konusunda da uzlaşmaya varıldı.

Anayasa değişikliğine konulacak geçici bir hüküm ile Tuncel ve Alan gibi cezası infaz aşamasına gelenler için infaz kararı milletvekilliği döneminin sonuna bırakılacak. Böylece, Alan ve Tuncel, yeni bir milletvekili seçimi yapılıncaya kadar milletvekilliklerini sürdürebilecek.

BALBAY VE HABERAL’A DA DÜZENLEME

Konulacak geçici maddede, Ergenekon davasından yargılanan CHP’li Milletvekilleri Mehmet Haberal, Mustafa Balbay ve Sinan Aygün ile İlhan Cihaner’in yargılamaları da durdurulacak. Söz konusu isimlerin yargılamaları ancak milletvekillikleri sona erdiğinde yeniden başlayacak. Bu isimler yeniden milletvekili olmaları halinde de yargılama yine ertelenmiş olacak.

ORTAK TEKLİF VERİLECEK

Komisyon üyelerinin hazırladığı metin partilere gönderilecek. Metin liderler tarafından da onaylanırsa anayasa değişikliği teklifinin hafta başında TBMM’ye sunulabileceği belirtildi.

 


İlgili yazılar

Gerçek Gündeme Dönsek!

Bir darbe paranoyasının peşine takıldık gidiyoruz. Herkesi bir korku sardı. Fethullah hareketiyle geçmişte bağı olanlarda da bu korku var, beni

Meydan Boş Kalınca

Ne oluyor bize, ne oluyor Türkiye’ye. Ya da, neler oluyor Atatürk’ün laik cumhuriyetinde. Atatürk’ün hizmete sunduğu Demokrasi trenine bindiler. Sonra…

Devlet Adamlığı Ve Siyaset Kurnazları

Bilim insanları “Akıl” ile “zeka” arasındaki farkı çok genel olarak şöyle açıklıyorlar: Akıl süreç içinde öğrenilerek geliştirilebilen, zeka ise doğuştan

Bir Cevap Yazın