VICIK VICIK ”KÜLTÜR-SANAT” FESTİVALLERİ

Yaz geldi, çiçekler boy verdi, başaklar sarardı, etraf yeşillendi ve de güzel ülkemin her bir yanında irili ufaklı birçok festival baş gösterdi.
Kimisinin adı ‘kültür’,kimisinin adı ‘sanat’,kimisinin adı da hangi yörede yapılıyor ise o bölgenin simgesi olmuş bir ürünün adıdır. Ama genelde başı ne olursa olsun sonuna kültür-sanat kelimesi mutlaka eklenir.
Öyle ya festivali yapanlar içinin boş olduğunu bildiklerinden isimlerini zengin tutarlar. Bizim için şekil her şeyden önemli. O yüzdende gösterişi çok severiz. Çoğu zaman kaygı duymayız gerçekten amacına vardırıyor muyuz işi diye. Önemli olan toplanacak kitle sayısıdır. Gerisi kuru gürültü.
Türkiye’de festival olgusu son yıllarda hızla çoğalmıştır. Genel olarak bu işi yerel yönetimler düzenler.
Yerel yönetimlerin diğer sanat kurumlarına göre bütçe ve olanak açısından daha fazla avantajları vardır. Bu yüzdende festivaller artık genellikle belediyeler aracılığı ile gerçekleştirilir.
Sanırım sorunun temel sebeplerinden birisi bu durumdur. Avantajı dezavantaja çevirmek de bir hüner işidir. Çünkü çoğu belediyede festivalleri düzenleyen, şekil veren yetkililerin ne kültürle ne de sanatla alakası vardır. Hatta işi daha da vahim bir noktaya taşıyım isterseniz. Belediyelerdeki çoğu kültür-sanat sorumlusunun vazgeçtim sanattan, sosyal olarak en küçük bir proje üretebilecek bir yetiye sahip olmaması içler acısı bir durumdur.
Bu konuda iddialıyım. Aksini düşünen varsa söylesin, sabaha kadar anlatırım hiç usanmadan yaşamış olduğum şaşkınlık vaziyetlerini. Bu işleri yapanların zihniyetlerini ve tüccar mantıklarını….
Türkiye’de festival ortamını, adının içeriği ile birebir gerçekleştiren yerel yönetim ve idareciler de yok değil. Ama Türkiye ortalamasına vurduğunuzda sayının ne kadar az olduğunu görürsünüz.
Bulunmuş olduğunuz bölgede yapılan festivallere Allah aşkına şöyle bir uzaktan bakın. Göreceklerinizi ben size kısaca özetleyim. Sonra siz karşılaştırmayı yaparsınız.
Kafadan bir kere seksi popçulardan müzik ziyafeti dinlersiniz. Sonra araya bir iki tane arabesk fantezi karışımı müzik yapan bir yıldız ve sonunda da bölgenin gençlerini de küstürmeyelim diye bir rock grubu. İşte görüp göreceğiniz hepsi bu. Daha ne olsun ama değil mi? Adamlar daha ne yapsın kimi getirsin.
Ha unuttum bir de adının kültür festivali olduğu belli olsun diye kardeş şehir folklor ekibi.
Bu döngü her sene aynıdır. Sadece bir iki isim ya değişir ya değişmez. Türkiye’de festival kültürü 10-15 ” sanatçının” sırayla yer değiştirdiği ve boy gösterdiği içi boş balon festivallerinden ibarettir.
Adları çok iddialıdır. Ama içerikleri zavallıdır.
Çünkü festival yapmayı, popüler ve magazinel birkaç ismi kendi bölgesindeki halkla buluşturmak ve onlara, yine halktan topladıkları paraları aktarmayı bir marifet sanan zihniyet, yazık ki şu anda ülkemizde prim yapmaya devam ediyor.
Bu mantığı savunan ve aynı mantıkla iş yapan kişilere sadece şu söylenebilir;
Sizler kültür, sanat, festival, sosyal etkinlik, kültürel etkinlik, sanatsal etkinlik, bilinç, yönetici sorumluluğu gibi sözcüklerin ilk önce sözlük anlamlarını bir öğrenin.
Sonra biraz haddinizi bilin ve halk için festival yapmak neymiş, nasılmış, ne gerekirmiş, nasıl olmalıymış bir öğrenin. Sonra bol bol yaparsınız ‘Kültür-sanat’ festivallerinizi.
Bunların ne demek olduğunu bilmeyenler bırakın kültürel ve sanatsal festivalleri, çocuk müsameresi bile yapamazlar.
Size değil, sizin yaptıklarınızı doğru diye alkışlayan insanlara üzülürüm. Çünkü bu işte tek kaybeden onlar. Ama bunun şimdilik farkında bile değiller. Tüm halkımıza saygılarımla…


İlgili yazılar

Antigone…

Süleyman Demirel’in Cumhurbaşkanlığı döneminde Danışmanlığını yapan bir arkadaşımız vardı. Birgün onunla konuşurken şunu sormuştum, “Demirel bu kadar siyasi krizle, eleştiriyle,

Aleviler emperyalizmin uşaklarıyla hesaplaşır!

Türklerin Müslümanlığı kabul etmesinden sonra İslamiyet hızla yayılmaya başlamış ve genişleyen sınırlarlar içinde Aleviliğin asimilasyonu da başlamıştı. Bu şu demek:

AYNA VE SINAV

Ortaçağın sonlarına doğru ayna kullanımı hayli artmıştı. Güzelliğin bir mit haline geldiği bir dönemde aynanın yaygınlaşması kozmetik endüstrisinin gelişimini destekleyen

Bir Cevap Yazın