YALNIZ VE GÜZEL ÜLKEM NEREYE GİDİYOR

Mustafa Kemal Atatürk’ümüzün hedeflediği, yolunu açtığı ve ilk adımlarını attığı ‘çağdaş, demokratik, laik Türkiye’de ne yazık ki güzel gelişmeler olmuyor.

Toplumumuz ise adeta narkoz verilmiş gibi…
Uyuyor, hiçbir olumsuzluğa, geri dönüşe, ülke ve toplum olarak adım adım yürürlüğe sokulan bölünme adımlarına tepki vermiyor.

İşte son birkaç günde gözlerimizin önünde meydana gelen can sıkıcı gelişmelerden bazı örnekler:

-KINA YAKIN: Terör saldırısında, Hatay Amanos Dağları’nda bir binbaşı, bir üstteğmen ve bir teğmenimiz şehit oldu. “Terör olaylarında hiç subay ölmüyor” diyenler artık bir yerlerine kına yakarlar. Mutluluktan uçarlar. Kimbilir, belki göbek de atıyorlardır.

-AÇILIMDAN DERS ALINMAMIŞ: AKP Mardin Milletvekili Abdurrahim Akdağ, PKK’ya af istedi. “PKK silah bırakırsa, barış sağlanırsa genel af da gündeme gelebilir.Örgüt yönetimi üçüncü ülkelere gider, diğerleri siyaset yapar” dedi. Tepkiler üzerine de “Yanlış anlaşıldım” açıklaması yaptı.

-BAŞBAKAN EMİR VERDİ, GENELKURMAY YAPTI: Başbakan işaret etti, Genelkurmay gazeteci-yazar Bekir coşkun için askere hakaret iddiasıyla suç duyurusu yaptı. Daha önce ilk kez laik bir yazar için Asker tarafından muhtıra verilmiş, Başbakan da “Kaleminden pislik akıyor, Suç duyurusu yapılsın” demişti. Asker emri aldı ve gerekli işlemleri başlattı. Coşkun, Ankara’da savcılığa gidip ‘askere hakaret’ iddiasıyla ifade verdi. Yani başbakan ‘Tak’ diye emretti, Genelkurmay ‘şak’ diye yaptı.

-SARIK, CÜBBE SERBEST: Ordu evlerine sarık, türban, sakal ve cübbe girmesinin önü açıldı. Osmanlı döneminde de modernleşmenin ve çadaşlığın simgesi olan ordunun ‘evlerinde’ artık karşılaşılacak manzaraları varın siz düşünün.

-ATATÜRK YASAK: Atatürk fuları takan hanımefendinin Meclis’e sokulmamasından, polis engeline takılmasından sonra, Atatürk rozetli bir emekli öğretmen cuma namazı için gittiği camiye alınmadı. İmam rozeti çıkartmak için vatandaşın adeta yakasına sarıldı. Emekli öğretmen cuma namazını rozetini çıkararak kılabildi.

-ÇOCUKLARIMIZ KÜÇÜK İMAMLAR OLMA YOLUNDA: Hükümet 4+4+4 yasası sonrasında bütün okulları imam hatip yapmaya kararlı. Yeni imam hatip okulları için arayışlar devam ederken, mevcut okullar da imam hatip okulları yapılıyor. Bunun en somut örneğini Ankara Etlik 19 Mayıs İlköğretim Okulu’nun binasının imam hatip lisesine verilmesi ile gördük.

-İNTİKAM DUYGUSU: Ancak kaygı verici durum, bu CHP’li İzzet Çetin’in soru önergesi ile Meclis gündemine de girdi, rövanş ve intikam duygusunun bu konuda da ön plana çıkması. Çetin, soru önergesinde, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’e “Adı Atatürk, İsmet İnönü, cumhuriyet, 19 Mayıs, 23 nisan, 29 Ekim olan okulların imam hatipleştirildiği iddiaları doğru mudur” diye sorarak konuya dikkat çekti.

-ATATÜRK DEMİYORLAR: Başbakan Erdoğan ve hükümet yetkilileri, AKP yöneticileri ısrarla zorunlu kalırlarsa, adını anmak gerekirse Mustafa Kemal demeye devam ediyorlar. ‘Atatürk’ soyadını ağızlarına asla almıyorlar. Peki, Anamuhalefet CHP ne yapıyor. Kemal Kılıçdaroğlu da Tayyip Erdoğan gibi. O’nun ağzından da Mustafa Kemal’in soyadını, Atatürk’ü duyan beri gelsin.

-SULTAN, PADİŞAH OLMA YOLU: Tayyip Erdoğan, kendisine yandaşları tarafından yakıştırılan ‘sultan, padişah’ olma yönünde nabız yoklamaya başladı. Başkanlık Sistemi tartışması başlattı. ‘Tek adam’ olma çabasına girdi. Şimdi yalakalar, “Erdoğan’ın iyi bir başkan” olacağından söz ederek kamuoyunu hazırlıyor.

-YALAKALIKTA SINIR YOK: Gaziantep’te yeni kurulan Hasan Kalyoncu Üniversitesi ‘yılın yalakalığına’ imza attı. Bilim üretmesi gereken üniversite, Anneler Günü nedeniyle bir tören düzenledi. Memleketi Antep’te bulunan Aile Bakanı Fatma Şahin ve annesi de törene davet edildi. Bakan Şahin’in annesi yılın annesi seçildi ve ödülü de Bakan kızı tarafından verildi.

-SEN MİSİN İŞÇİYE DESTEK VEREN: Hak arayan işçilerle beraber yürüyen CHP Bolu Milletvekili Tanju Özcan hakkında savcılık , dokunulmazlığının kaldırılması için fezleke hazırladı. Bir muhalefet milletvekili maaşını alamadığı için eylem yapan işçilere destek verince hakkında işlem başlatıldı.

-SAATLER MEKKE’YE GÖRE: Gözden kaçırılmak istenen bir başka olay da, saat ayarında oluyor. İktidar, enerji tasarrufu bahanesiyle Türkiye’nin saat dilimiyle oynuyor. Mekke saati baz alınacak bundan böyle.

Biz ise, “Sesimiz geliyor mu, bunları duyuyor, görüyor musunuz” diyoruz.

Bu arada, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. Hükümete ve Atatürk düşmanlarına inat haydi meydanlara.


İlgili yazılar

15 Temmuz Katliam Yıldönümüdür!

15 Temmuz… Üzerinden bir yıl geçti. Bizim için çok tartışmalı, kuşkulu, şüpheli… Hala aydınlatılabilmiş değil. Arkasında kim var, kim organize

Heykellerin Kaldırılması Ve Örgütlü Cehalet

Geçen hafta Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçisi Karlov’un bir polisin suikastı sonucu öldürülmesi ve bunun olası etkileri ile ilgili bir yazı

‘IRKÇI’ MIYDI SİZ KARAR VERİN!

-I- Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsünde bir milletvekilimizin yaptığı konuşma ile başlayan ve Türkiye’nin gündemini avucunun içine alan bir Faşizm

Bir Cevap Yazın