YARIN DİYE BİRŞEY VAR

20 yıl önce yakılan eteşin açtığı yara hala kanıyor…

Devlet, ne yazıkki yaşatamadığı gibi ölümlerinin ardından da aciz kaldı.
Üstelik utanmasalar katilleri kahraman ilan edecekler.

20 yıl önce 35 kişiyi otel odalarına doldurup yakanların suçları zaman aşımına uğradığında, Başbakan “Memleketimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun” demişti.

O yüzden unutmayın lütfen. Bu ülkenin 35 canı (ikisi otel görevlisi) Sivas’ta 2 Temmuz 1993’te insanlıktan nasibini almamış bir kalabalığın eylemi sonucu Madımak Oteli’nde katledildi.

UNUTURSAM, KALBİM KURUSUN

6 yaşındaydı eline bağlamayı aldığında.
“Bir insan ömrünü neye vermeli, Harcanıp gidiyor ömür dediğin
Yolda kalan da bir yürüyen de bir, Harcanıp gidiyor ömür dediğin…” dizeleri ile kaldı sesi aklımda…

Hasret Gültekin yaşasaydı bugün 42 yaşında olacaktı. Öldükten 2 ay sonra doğan oğluna sarılacak, yeni türkülerle dünyaya insan olmayı anımsatacaktı. Kim bilir hangi yeni ezgilerle dillerimize pelesenk olacaktı.

22 yaşında aldılar aramızdan.

Unutmadık, unutmayacağız.

“Ölümde vardır yaşadığımız her şeyde” diyen Metin Altıok’u da “Duydum dost yaralanmış, yine gönlüm hoş değil” diyen Muhlis Akarsu’yu da “Ne acaip bir haldeyiz, Suçlu suçsuzu yargılar” diyen Nesimi Çimen’i de unutmayacağız, unutturmayacağız, unutursak kalbimiz kurusun…

En küçükleri 12 yaşındaki Koray Kaya, en büyükleri ise henüz 62 yaşında olan Nesimi Çimen idi.

Organize bir sürecin sonunda öldürüldüler. Yaşama haklarını koruyamayan devlet, katillerinin cezasını da kesemedi.

Bir Eflatun Ölüm şiirinde derki Behçet Aysan;
“kırgınım, saçılmış
bir nar gibiyim
sessiz akan bir ırmağım
geceden …
değişen bir şey yok hiç
ölüm hariç.
aynı gökyüzü aynı keder. “

Evet büyük şair, değişen bir şey yok hayatının en verimli yaşında en kötü anıyı yaşayarak gittiğin bu ülkede. Ne yazık ki, 20 yıl geçti aradan sizin katillerinizi adam gibi yargılayamadığımız gibi, size mezar olan binayı müze bile yapamadık.

Ama unutmadık, unutmayacağız. Ne zaman düşseler aklıma, yürğime bir alev düşüyor yeniden ve bu yüzden Behçet Aysan’ın en sevdiğim şiirlerinden birini daha hatırlayarak bitireceğim bu yazıyı, “Yarın Diye Bir Şey Var”


İlgili yazılar

AA’ DAN A “PLUS” AYIP!..

Anadolu Ajansı tarihinde sanırım ilk defa oluyor… Bir muhalefet partisi liderinin kurumun yıldönmünde yayınladığı mesaj “eleştiri niteliği taşıdığı için, servise

Osmanlı Tokadı

Türk siyasi hayatında yer alan aktörler, başta Devlet Bahçeli olmak üzere ‘Osmanlı tokadı’ nı dillerine doladılar. O’nun, “AKP’ye bir Osmanlı

Uyur İtleri, İnekleri, Ayıları…

Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın en beğendiğim şiirlerinden biridir. “Dışardan Gazel” DIŞARIDAN GAZEL Siz Ali Bey, Veli Beyefendi busunuz, Gelecekler önünde suçlusunuz.

Bir Cevap Yazın