Ahmet Hakan o konuşmaları yayınladı

Ahmet Hakan o konuşmaları yayınladı

Yavuz Bingöl, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Berkin Elvan’ın annesini yuhalatmasıyla ilgili sözlerinden sonra kendisine yapılan eleştirilere “Ahmet Hakan’ın sözlerimi olduğu gibi yayımlayıp; beni sizlere doğru taşısaydı bir daha asla bu sütunlarda olmayacaktım” cevabı vermişti.
Ahmet Hakan da bugün Yavuz Bingöl’ün ses kaydındaki sözlerinin ham halini yayınladı. Bir de not düştü:

“Yavuz Bingöl, bu aktardığım bölümle ilgili de itiraz ederse… Bana düşen söz konusu bölümün “ses kaydı”nı “hurriyet.com.tr”de yayınlamak ve yukarıdaki cümlelerin Yavuz Bingöl’ün sesinden tüm Türkiye’nin dinlemesini sağlamak olacak.”

GEREGİNDEN FAZLA OYNAMA VAR

Peki kim haklı?
Yavuz Bingöl’ün dediği gibi Ahmet Hakan sözlerini çarpıttı mı?
Metnin orjinal halini incelediğimizde Yavuz Bingöl’ün sözleri üzerinde Ahmet Hakan’ın gereğinden fazla oynamalar yaptığı anlaşılıyor. Cümlelerin sıralaması değiştiği gibi hiç söylenmeyen ‘Öte yandan şunu da söyleyeyim’ gibi bağlama cümleleri kurulmuş.

DÜZGÜN 2 CÜMLE YERİNE YENİ BİR CÜMLE NİYE?

Röportajlarda düzeltmeler bozuk cümleler için yapılır. Ancak Ahmet Hakan düzgün cümlelerde de değişikliğe gidip 2 cümleden yeni bir cümle oluşturmuş.

Yavuz Bingöl demiş ki;
-Bunlar şimdi sol değerlere inanan insanların söyleyeceği cümleler mi? Ya da ölmüş bir annenin peşinden edilen küfür ne kadar yakışabilir?

Ahmet Hakan bunu şöyle yazmış;
-Öte yandan şunu da söylemeyeyim : Ölmüş anneye küfür etmek, sol değerlere inanan insanların yapabileceği bir şey mi?

ÖZÜ AYNI AMA ETKİ GÜCÜ FARKLI

Ahmet Hakan’ın, Yavuz Bingöl’ün sözlerinden çıkarttığı metin bize göre kusurlu. Özünde Yavuz Bingöl’ün dediklerinde çok değişiklik olmamış olabilir. Ancak kesip, eklemeler yaparak Yavuz Bingöl’ün sözlerinin etkisini olduğundan çok daha fazla bir noktaya taşımış. Etik olanı Ahmet Hakan’ın hassas bir konuda Yavuz Bingöl’ün söylediklerini bugün yaptığı gibi noktasına virgülüne dokunmadan yayınlamasıydı.yavuzzzz

 


İlgili yazılar

Bahçeli: Bunun adı örtülü tasfiye’dir

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeliülkede bir kaos ortamının egemen olduğunu söyledi. Bahçeli Partisinin grup topplaantısında yaptığı konuşmada ” iyarbakır’ın

Demirtaş Türklere de özerklik özerklik istiyor

HDP Genel Eş Başkanı Demirtaş, 1 Kasım seçimi, “Biz sadece Kürtler’e özerklik istemiyoruz. Türk seçmene de özerklik vaad ediyoruz” dedi.

Başarabilirlerse TBMM’de bir ilki gerçekleştirecekler

Meclis çalışanlarının sendikal hakları Anayasa Mahkemesine taşındı. Bir süredir çalışanlar TBMM çatısı altında örgütlenme özgürlüğü için yasal mücadele başlatılmıştı. Bu

Bir Cevap Yazın