AKP’li belediye başkanının sanata bakışı

AKP’li belediye başkanının sanata bakışı

Antalya Sanatçılar Derneği’nce (ANSAN) kullanılan, tarihi Kaleiçi girişindeki çay bahçesi ve sergi salonunu, polis zoruyla tahliye etti. Tahliyeye direnen sanatçı ve dernek üyelerine biber gazıyla müdahale edildi.
Büyükşehir Belediyesi temizlik personeli ve zabıta görevlileri, tahliye için öğle saatlerinde aynı zamanda dernek merkezi olarak kullanılan tarihi Kaleiçi’nin hemen girişindeki yere geldi. Antalya 3’üncü İdare Mahkemesi’nin tahliyeye ilişkin daha önce alınan yürütmeyi durdurma kararını iptal karara istinaden tahliyeyi gerçekleştirmek isteyen Büyükşehir Belediyesi görevlileri, dirençle karşılaştı. ANSAN Başkanı Cahit Çakcıl, tahliyeye ilişkin mahkeme kararının kendilerine bugün saat 12.15’te bildirildiğini ve 45 dakika içinde tahliyenin istendiğini savundu. Çakcıl, ANSAN’ın Büyükşehir Belediyesi tarafından 30 Mart yerel seçimlerinin ardından 2 kez tahliye edilmek istendiğini ve her defasında mahkemelerin yürütmeyi durdurma kararı verdiğini söyledi. Çakçıl, tahliye istemine ilişkin hiçbir hukuki sürecin olması gerektiği gibi işletilmediğini, itiraz haklarının ellerinden alındığını söyledi.

CHP İl Başkanı Cavit Arı’nın da gelmesiyle Büyükşehir Belediyesi yetkileriyle dakikalar süren pazarlık başladı. Belediyenin temizlik görevlileri aracılığıyla çay bahçesindeki masa ve sandalyeler, sergi salonundaki ve depodaki tabloları alma girişimi, tepki nedeniyle ilk etapta gerçekleşmedi. İçeri giren personel hiçbir şeye dokunmadan geri çıktı.
ANSAN’ın tahliyesine karşı toplanan grup kol kola girerek kapıda barikat oluştururken ilk müdahale bu noktada başladı. Zabıtanın mahkeme kararı doğrultusunda tahliyeyi gerçekleştireceğini belirterek içeriye yönelmesine tepki sert oldu. Derneği savunanlar ve zabıta arasında yumruklaşmalar yaşanmasıyla Çevik Kuvvet devreye girdi. TOMA tarihi Saat Kulesi altına çekilirken, kasklarını ve kalkanları takan polis de kalabalığın etrafını sardı.
CHP İl Başkanı Arı, mahkeme kararına Bölge İdare Mahkemesi’nde itiraz edildiğini ve akşam mesai bitimine kadar kararın beklenmesini istedi, ancak sonuç alamadı. Çevik Kuvvet, ANSAN’ın giriş kapısında toplananlara kalkanlarıyla müdahale etti. Müdahale sırasında çıkan arbedede masalar sandalyeler havada uçuştu.

 


İlgili yazılar

Yıldırım: Fenerbahçe Kolejin’i AKP’ye vermem!

  Eski Başbakan  yeni cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Paralel yapıyla sonuna kadar mücadele edeceğiz” söyleminin yalan olduğu ortaya çıktı. Bir dönem

Oda başkanını ve çalışanları sürgün ediyor

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek uygulamaları eleştiren  ve belediyede çalışan TMMOB üyelerini sürgüne gönderdi. Büyükşehir Belediyesi’nde görev yapan

Bilal Erdoğan Onasis’i sollayacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kardeşi Mustafa Erdoğan, oğlu Necmettin Bilal Erdoğan ve eniştesi Ziya İlgen’in ortak olduğu BMZ Group Denizcilik

Bir Cevap Yazın