Büyükerşen ile resim çektirmek suç!

Büyükerşen ile resim çektirmek suç!

Mersin Devlet Opera ve Balesi çalışanlarının festival için gittikleri Eskişehir’de Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’le fotoğraf çektirmesi kurum tarafından siyasi bulundu.

Mersin Devlet Opera ve Balesi’nin mayıs ayında katıldığı “Eskişehir Opera Günleri” festivali krize neden oldu. Eskişehir’e giden sanatçı ile görevli personel burada CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile sahnede toplu fotoğraf çektirdi.

Bu durum bir kişi tarafından Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikâyet edildi. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada, BİMER’e yapılan şikâyetin ardından Mersin Müdürlüğü’ne bir yazı göndererek “siyasi propaganda niteliği taşıyan ya da bu şekilde anlaşılabilecek tutum ve davranışlarda bulunulmaması” uyarısında bulundu. Yazı üzerine de kurumun Mersin Müdürü ve Sanat Yönetmeni Erdoğan Şanal, 16 Eylül’de Sahne Müdürlüğü’ne gönderilmek üzere bir yazı hazırladı. Şanal, bütün personele imzalatmak istediği yazıda şunları kaydetti:

‘OKUNUP İMZALANSIN’

“Mersin il ve il dışında gerçekleştirilen turnelerde görev alan tüm müdürlük personelinin siyasi propaganda niteliği taşıyan ya da bu şekilde anlaşılabilecek tutum ve davranışlarda bulunulmaması konusunda uyarılması ve yazının tüm personele okutularak imza karşılığı tebliğ hususunda gereğini rica ederim.”
‘Mersinlilere propaganda’

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü Selman Ada tüm personelin uyarılmasını isteyerek şu yazıyı yazmıştı: “Eskişehir turnesine katılanların Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı ile fotoğraf çektirerek, bunu siyasi propaganda amacıyla Mersinli sanatseverlerle paylaşıldığı anlaşılmıştır.”

Opera Solistleri Derneği Başkanı Arda Aktar uygulama ile ilgili olarak “Bu fotoğraftaki Yılmaz Büyükerşen değil de Kadir Topbaş veya Melih Gökçek olsaydı yine aynı uyarı yapılacak mıydı” dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da sanatçıların uyarılmasını Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yanıtlaması istemiyle soru önergesi vererek Meclis gündemine taşıdı.

Kaynak: Umut Erdem/Hürriyet


İlgili yazılar

Yıldırım: Darbenin Gerçek Lideri Gülen

Başbakan Binali Yıldırım Bakanlar kurulu toplantısından önce açıklama yaptı.Yıldırım bütün parti liderlerini meydanlara davet etti. Yıldırım darbe sırasında torununu “dede

Elitaş: Kökünden kazıyalım

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun çağrısından sonra AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, parti kapatmaları kökünden kazımak için Anayasa değişikliği yapılması gerektiğini söyledi.

Mezar Taşlarındaki Yazı Osmanlıca değil arapça

Zeki Sarıhan Türkçe karşılığı Kurultay olan Şûra, geniş bir danışma toplantısı karşılığı olarak Türkiye eğitim sisteminde eski bir geçmişe dayanıyor.

Bir Cevap Yazın