CEMAATİN GELİNİ İNGLİZ GAZETESİNE TÜRKİYE’Yİ YAZDI

CEMAATİN GELİNİ İNGLİZ GAZETESİNE TÜRKİYE’Yİ YAZDI

Genç nüfusun öfkesini internette seslendirdiğini belirten Şafak, “Hükümet yetkilileri, işadamları ve hatta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin dahil olduğu yolsuzluk skandalları gün ışığına çıkarken, geri döndürülemez bir dönüşüm yaşanıyor” görüşünü öne sürüyor.

Elif Şafak, BBC Türkçe tarafından yansıtılan “Geriye dönüş yok” başlıklı makalesinde önce Türkiye’de devam eden siyasi kargaşa da fark edilmemiş olabileceğini söylediği, oğlu Yaser Onur Can gibi intihar etmeyi seçen Hatice Can vakasından sözediyor ve Şafak ailenin Onur’un ölümünden sorumlu polis memurlarını adaletin önüne çıkartma çabalarının sonuçsuz kaldığına dikkat çekiyor.
Daha sonra Berkin Elvan olayı üzerinde duran yazar Elvan’ın cenazesine onbinlerce kişinin katıldığını, ancak polisin katılımcılara karşı biber gazı ve basınçlı su kullandığını ve Elvan’ın ölümünün Türkiye’de yeni bir protesto dalgası başlattığını belirtiyor. Şafak önceki gece yaşanan şiddet olaylarında iki kişinin daha öldüğüne işaret ettikten sonra şöyle devam ediyor:

GENÇ NÜFUS ÖFKESİNİ İNTERNETTE SESLENDİRİYOR

“Türkiye’nin ana akım gazeteleri ve televizyon kanalları bu trajedileri tam olarak işlemekte isteksiz davranırken, internet halkın öfkeli mesajlarıyla dolu. Türkiye’nin genç, şehirli nüfusu Youtube, Facebook ve Twitter üzerinden giderek artan oranda hoşnutsuzluklarını ve öfkelerini seslendiriyor. Hükümet yetkilileri, işadamları ve hatta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ailesinin dahil olduğu yolsuzluk skandallarına gün ışığına çıkarken, geri döndürülemez bir dönüşüm yaşanıyor.”

BİNLERCE KİŞİNİN DİNLENMESİ “BAŞKA BİR SKANDAL

Şafak, ortaya çıkan ses kayıtlarının şoke edici olduğu kadar, bu kayıtların elde edilme yönteminin de problemli olduğunu vurguladığı makalesinde “Erdoğan’ın baş düşmanı” diye tanımladığı Fethullah Gülen’e yakın yetkililerin yıllarca gizlice ve yasadışı bir şekilde binlerce telefonu dinleyip, binlerce konuşmayı kaydettiğinin iddia edildiğini anlatıyor ve bu durumun da bir başka skandal olduğunu söylüyor.
“Muhafazakâr ve laikler arasında zaten bölünmüş olan Türkiye’nin bir başka kutuplaşmayla karşı karşıya olduğunu söyleyen Elif Şafak makalesine şu sözlerle son veriyor:
“Ancak Türkler’in kendisi artık bu irade savaşlarından bıktı. Farklı ideolojik ve kültürel geçmişlerden gelen insanlar liderlerine karşı derin güvensizlikte birleşti. Türkler çocukluklarından beri devlete saygı göstermeyi öğrenirler, hatta bazıları çocuklarına ‘Devlet’ adını koyar. Bugün devlete saygı hiç olmadığı kadar az. İktidar savaşı hızlanırken Türkiye halkı ihanete uğramış ve terk edilmiş hissediyor. Filler tepişirken çimenler ezilir. Hangi taraf kazanırsa kazansın, Türkiye’nin demokrasisi şimdiden zayi oldu.”


İlgili yazılar

Melih Gökçek ve Savcı Sayan’ın şeyh buluşması

Halveti Uşşaki şeyhi Fatih Nurullah, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve CHP eski MYK üyesi Savcı Sayan ile buluştu.

Şimdi Gökçek’ten hesap sorma zamanı

Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk bugünkü yazısında Ankara  Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in açtığı her ihaleyi kazanan Söğüt İnşaat’ı

Erdoğan ve Davutoğlu taraftarları birbirini fişliyor!

Seçimden sonra sessizliğe bürünen twitter fenomeni Fuatavni  yazdığı mesajlarla hızlı dönüş yaptı. Erdoğan’ı “Faşist” olarak tanımlayan Fuatavni, Cumhurbaşkanının bildiri yayınlayan

Bir Cevap Yazın