CEZMİ BASKIN: AKP SANATI VE SANATÇIYI AŞAĞILIYOR

CEZMİ BASKIN: AKP SANATI VE SANATÇIYI AŞAĞILIYOR

Tiyatro, sinema, dizi oyuncusu Cezmi Baskın, sanat ve siyaset ilişkisine yönelik değerlendirmdi. Baskın, AKP iktidarının sanatı gereksiz görduğunu ve sanatçıları aşağıladığını söyledi. Cezmi Baskın ” AKP’nin Sanatı gereksiz görmesi de onu aşağılamasına sebep oluyor. Tiyatro binaları kapatılıyor, Emek Sineması’nın canına okudular. AKM’yi yıkıp yenisini yapmaya çalışıyor, ne yapmaya çalıştığı da tam belli değil. Bir sürü tiyatro engelleniyor. Tiyatroculara ağır yaptırımlar yükleniyor. ‘Soytarı’ diyor. Başbakan’ın gideceği resim galerilerinde nü resimler kaldırılıyor. Yani giderek aşağılıyor. Bu, hiçbir iktidar döneminde görülmüş değil. AKP, sanatın gerekliliğine inanmıyor. AKP’nin sanata yaklaşımı bizim açımızdan oldukça rencide edici” derken, şu değerlendirmelerde bulundu:
“Sanata gereksinim duymadıkları için de yine bir sürü sanat kolunu; tiyatroyu vs. özelleştirmeye gidiyor. Devlet Tiyatrosunu da özelleştirecek, birisine satacak gibi. Sanatı kendi istedikleri gibi oluşturmaya çalışıyorlar. Kendi sanatçılarını yetiştiremiyorlar; diğerleri de ekmek kaygısı nedeniyle, hükümetin propagandalarında falan kullanılıyor, kullanılacaklar.”
Baskın, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın özel tiyatrolara destek vermek için “ahlak kriteri” belirleyip başvuruculara bu içerikte bir belgeye imza atmalarını şart koşmasına da, “Bunlar kendilerini ahlaklı mı sanıyor? Yani şimdiye kadar yaptıkları ahlaklı mıydı? Ahlakın kriteri bunlar mı? Hırsızlık, rüşvet ahlak mı? O zaman ‘rüşvet almayacağıma, para çalmayacağıma, ayakkabı kutularında para biriktirmeyeceğime söz veriyorum’ diye imza atsınlar” tepkisinde bulunarak, ekledi: “Bağımsız sanatçılar tabii buna kulak asmayacaklar ama ödenekli kurumlarda çalışanlar ne yapacaklar? İşini bırakamayacağına göre işini yapacak, en azından namuslu yapmaya çalışacak ama onların istediklerini yapmaya çalışacaklar. Yunus Emre, bilmem ne oynayacaklar…”

BASKI DÖNEMLERİNDE SANAT GELİŞİR; MİZAH TOPLUMSALLAŞTI

Baskın’a göre; baskı dönemlerinde mizah ve sanat en yüksek noktaya, en ciddi etkiye ulaşıyor: “Eski Yunan’dan, Roma’dan, efendime söyleyeyim, feodal dönemden beri hep böyledir. Kilise baskısıyla Rönesans oldu; bir sürü sanatçı yetişti, sanatçılar özgün eserlerini baskı dönemlerinde ortaya çıkardılar. Zekalarını çalıştırarak, başka çatlaklardan su yolu bulmaya çalıştılar. Nazi döneminde de böyle oldu. Mizah yoluyla politik eleştiri ve sanatsal söyleyeceklerini mizah yoluyla söylemeye başladılar. ‘Gezi’ olayları sırasında gördük; mizahın şahikası oluştu; duvar yazıları, yeni espriler gibi… Mizah toplumsallaştı. Baskı arttıkça insanların tansiyonu artıyor. Biz oldum olası toplumsal mizahın peşinden gittik. Ankara Sanat Tiyatrosu’nda uzun yıllar çalıştık; işimizi hep toplumsal kaygıyla yaptık. Mesela Twitter’daki mesajlar oldukça güldürücü. Bu tape’leri falan okuyor, dinliyoruz ve egemenlerin aptallığı karşısında insanların zekasının ne kadar parlak olduğu ortada. Espri yapmak artık bir marifet oldu, çok da güzel şeyler çıkıyor. Sokaktaki insan bu utanmazlık karşısında kendini tutamıyor; yanıtını, tepkisini mizahla veriyor. İnsanlar gülerek düşünmeye başladı.”

EKMEK PARASI İÇİN DİZİLERDE OYNUYORUZ

Türkiye’de hem sanat çevresi hem de genel halk kitlelerinde şimdiye kadar politik eğilimlerin etkin olmadığına değinen Baskın, Gezi pratiğiyle bu sorunun aşıldığını vurguladı: “Belli bir diyalektiğin içinde bakmak gerek. İnsanlar olayların içinde pişip gerçekleri anladıkları zaman daha etkin ve aktif oluyorlar. Gezi sırasında umudumuzun olmadığı çevreler, ‘sadece internetle uğraşır’ dediğimiz gençler olayların içinde kaldığı zaman, pratiğin içinde politize oldular. Biz birkaç tane devrim, karşı devrim gördük ama gençlerin bunlarla yüz yüze kalmaları çeliğe su verdi. Kitap okumaz, politikayla ilgilenmez, dediğimiz insanlardan pratik içinde mükemmel tepkiler gördük. Dünya böyle bir şeydir. Enjeksiyonla politik olmazlar; çelişkilerin biçimlendirilmesiyle olurlar. Sömürüldüğün zaman sömürünün kötülüğünü anlarsın. Sanatçılar da öyle. Bakmayın, dizilerde hepimiz oynuyoruz; ekmek parası için. Ama dünya görüşümüz başka yerlerde. Bu işler birbirinden kopuk değil. Dizide oynuyorsun ama sen meydanlara çıktığın zaman, oyunu kullanacağın zaman başka yerdesin. Yargılamamak da lazım. İlk önce karnımız doyacak. Dünya işlerinin ana meselelerinden biri de karnımızın doyması. Toklukta da bir araya gelelim.”

HALK TEMEL İHTİYAÇLARA ULAŞIRSA SANAT DA KURTULUR

“Sanatın kurtuluşu Türkiye’nin kurtuluşuyla mümkün” diyen Baskın, tespitini şöyle açıkladı:
“İnsanlar ilk önce otobüse daha ucuz binmenin, suyunun akmasının peşindeler. Anadolu’nun her yerinde insanlar için bunlar aciliyet. Toplumun taleplerini karşılarsanız yeni talepleri doğar. ‘Karnım doydu, artık üşümüyorum’ dedikten sonra, tiyatroya, sinemaya gitmeyi düşünebilirler. Zaten talepler halktan geldiği oranda güncelleşir. Politikacılar atıp tutsun, ilk önce insanların temel ihtiyaçları karşılanmalı. Sanat da üst kurum sonuçta.”
“Tiyatro ve sinema biletlerinde ücretler çok değil mi” sorusuna Baskın’dan, “Haklısınız ama şöyle bir şey var ki, bu işe bazı insanlar cesurca para yatırıyorlar. Para kazansınlar ki, sektör kazansın. Halkın da elini taşın altına koyması lazım. Her şeyin bedavaya, ucuza alıştırılması da doğru değil. Eskiden tiyatroların önlerinde, kitapçılarda kuyruklar olurdu. İnsanlar artık daha indirimli tiyatro bileti bekliyorlar. Sen de biraz kültürü satın alacaksın ki, tiyatro da iyi eserler çıkarabilsin. Bu sektörde de set işçisi, yapımcısı, aktörü var” yanıtını verdi.

AKP ADİL VE KALICI BARIŞ İÇİN EMEK VERMİYOR

Toplumsal barışın da sanata kolaylık sağlayacağını düşünen Baskın, sanat başlığının alt ögelerinde barışın bulunduğunu hatırlatarak, “Barışsız bir dünya çekilir değil” dedi. AKP hükümetinin adil ve kalıcı bir barış için emeği olacağına inanmayan Baskın, hükümetin seçim hesabı yapmakla meşgul olduğunu ifade etti.


İlgili yazılar

Ümit Özdağ MHP’den İhraç Edildi

MHP’de Devlet Bahçeli ile farklı düşünen ihraç ediliyor. MHP’ Genel Başkan adaşlarından Meral  Akşener ve çağrı heyetinden sonra Bir başka

Dışişleri’nden ilginç yanıt

Dışişleri Bakanlığı, Kürecik’deki radarın İsrail’i de koruduğunu iddia eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na “İsrail NATO ülkesi değil. Ancak elde

Savcıyı rehin alındı

Berkin Elvan soruşturmasını yürüten Savcı Mehmet Selim Kiraz Çağlayan Adliyesi’ndeki odasında rehin alındı. İçeriden silah sesi duyuldu. Odanın bulunduğu koridor

Bir Cevap Yazın