Freedom House not etti

Freedom House not etti

Türkiye’yi “basını özgür olmayan ülkeler” arasına alan Freedom House, medya özgürlüğü alanında 2014 yılında kaydedilen olumlu ya da olumsuz gelişmelerin gelecek yıl hazırlanacak raporda değerlendirileceğini bildirdi. Freedom House’tan yapılan açıklamada, hükümetin kuruluşun hazırladığı “2014 Basın Özgürlüğü” raporunda Türkiye’nin “Özgür Olmayan” ülkeler bölümünde gösterilmesiyle ilgili olarak şikâyetlerinin not edildiği belirtildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Raporun da açıkça ortaya koyduğu gibi, Hükümetin sıralamada 2014 yılında meydana gelen olayların dikkate alınmadığı konusundaki itirazı yanlıştır.
Rapor 2013’te meydana gelen olayları değerlendirmektedir. Sıralamada Türkiye’de 1 Ocak 2014’ten itibaren meydana gelen olaylar dikkate alınmamıştır. Bunlar arasında son dönemde hükümetin Ergenekon ve KCK davalarındaki gazetecilerin hükümet tarafından salıverilmesi, Türkiye’nin 5651 sayılı internet kanununda geriye dönük değişiklikler, Twitter ve Youtube’un yasaklanması ve istihbarat faaliyetlerini güçlendiren kanun bulunmaktadır.
2014’te meydana gelen bu ve sonraki olaylar 2015 Basın Özgürlüğü raporunda değerlendirilecektir.”
Kuruluş açıklamasının sonunda bazı basın organlarının hazırlanan raporu eleştirirken anti-Semitizm’e başvurduklarını belirtirken “Freedom House Türk hükümetini nefret söylemi kullanılmasının kınanması konusunda kendisine katılma çağrısında bulunmaktadır” dedi.

Orhan Aysezen (ANKA)


İlgili yazılar

Kılıçdaroğlu: Silahlar konuşlandırılırken neredeydiniz?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, arten terör eylemlerine çözüm bulmak yerine polemik ve siyaset yapan Erdoğan’ı eleştirerek “Bütün bunlara rağmen hala

AKP’de ibre CHP’den yana…

Hiç bir partinin tek başına iktidar olacak çoğunluğa ulaşamaması üzerine başlayan koalisyon sürecinde AKP için en belirleyici unsur çözüm süreci

Yenimahalle Belediyesi’nin tiyatroseverlerle buluşturduğu Selamün Kavlen Karakolu adlı oyun izleyicilerden büyük ilgi gördü.

Bir Cevap Yazın