İş Sanat sanatseverleri dünya sanatçılarıyla buluşturuyor

-İş Sanat’ta Ocak ayında kemanın iki dev ismi Joshua Bell ve Shlomo Mintz, klasik müziğin önde gelen topluluklarından Academy of St Martin in The Fields ve Kammerorchester Basel ile dünya sahnelerinin en çok aranan genç solitlerinden Sol Gabetta ve Portekizli caz yıldızı Luisa Sobral İstanbullu müzikseverler için sahne alacak.

İş Sanat 2014 yılına müzik dünyasında her biri kendi alanında star olan isimlerle başlıyor.Academy of St Martin in The Fields, Joshua Bell, Shlomo Mintz, Sol Gabetta, Luisa Sobral, Basel Oda Orkestrası konserleri 2014 Ocak ayında İş Sanat sahnesinde müzikseverlerle buluşacak önemli etkinlikler arasında.
Klasik müzik ve dünya müziğinin en sevilen isimleri ile seçkin yerli sanatçıların buluşma noktası olarak görülen İş Sanat, Ocak ayında da sanatseverlere içinde klasik müzik, caz, hikâye dinletisi ve anma gecesi olan zengin içerikli bir program sunuyor. Türk Halk Müziğinin büyük ustası Neşet Ertaş’ın özel bir etkinlikle anılacağı Ocak etkinliklerinde modern Türk hikayeciliğin kurucularından Sabahattin Ali’nin hikâyeleri de yer alacak.

-KEMAN VİRTÜÖZÜ JOSUA BELL- 

Ocak ayında kemanın iki dev ismi Joshua Bell ve Shlomo Mintz, klasik müziğin önde gelen topluluklarından Academy of St Martin in The Fields ve Kammerorchester Basel ile dünya sahnelerinin en çok aranan genç solitlerinden Sol Gabetta ve Portekizli caz yıldızı Luisa Sobral İstanbullu müzikseverler için sahne alacak.
İş Sanat, Ocak ayının ilk konserinde İngiltere’nin en önemli oda topluluklarından Academy of St Martin in the Fields’ı ağırlıyor. Kusursuz icrası ve eşsiz stil anlayışıyla gerçekleştirdiği 500’den fazla kayıtla kırılması zor bir rekora imza atan topluluk, müzik direktörü Joshua Bell yönetiminde sahne alacak. Sir Neville Mariner’in ardından topluluğun ilk direktörü olan, Grammy gibi dünyanın en önemli ödüllerine layık görülen Bell, “kemanın şairi” ve “klasik müziğin süper starı” unvanlarına layık görüldü. Sanatçı, bu konserde topluluğu hem yönetecek hem de konserin solistliğini üstlenecek. Klasik müzik dünyasının en önemli solist ve topluluklarından birinin güçlerinin birleştiği konser 8 Ocak Çarşamba günü İş Sanat sahnesinde.

-“BOZKIRIN TEZENESİ” NEŞET ERTAŞ’I ANMA GECESİ- 

İş Sanat, türkünün ve bağlamanın sembolü, saz, söz ve ses ustası,Neşet Ertaş’ı çok özel bir konserle anıyor. İş Sanat’ta 2010 yılında konser veren, abdallık geleneğinin son büyük temsilcisi olan Ertaş, 2012 yılının Eylül ayında aramızdan ayrılmıştı. Usta halk ozanı 50 yıllık sanat yaşamında Orta Anadolu bozkırlarının bin yıllık hüznünü sazı ve türküleriyle dinleyicilere aktardı. Olgun Şimşek, Can Dündar, İsmail Altunsaray, Cengiz Özkan, Feryal Öney’in sahne alacağı 10 Ocak Cuma gecesi gerçekleşecek konser “Bozkırın Tezenesi”, büyük usta Neşet Ertaş’a bir saygı duruşu niteliğinde olacak.

-SHLOMO MİNTZ’İN TRİO KONSERİ- 

Virtuoso kuşağında kemanın dev ismi Shlomo Mintz ve arkadaşları oda müziğinin sıcak ve samimi havasını klasik müzikseverlerle İş Sanat’ta buluşturuyor. Dünya sahnelerinin en ünlü şef ve orkestralarıyla düzenli konserler veren, resital ve oda müziği konserleriyle de izleyicilerini büyüleyen usta kemancı mükemmel müzikalitesi ve kusursuz tekniğiyle günümüzün önde gelen kemancılarından biri olarak anılıyor. Mintz’in, Diapason D’Or, Grand Prix du Disque, Gramophone ve Edison gibi çok sayıda ödülü bulunuyor. Gecenin diğer yıldızları ise, kendi kuşağının en çok aranan piyanistlerinden Itamar Golan ve gerçekleştirdiği 70’ten fazla kayıtla dünya çapındaki saygın sahnelerin vazgeçilmez isimlerinden biri olan çellist Dmitry Yablonsky. Üç usta sanatçı 22 Ocak Çarşamba günü müzikseverlere gerçek bir oda müziği ziyafeti sunmaya hazırlanıyor.

-YENİ YILIN İLK CAZ KONSERİ LUİSA SOBRAL’DAN- 

The Cherry on My Cake adlı ilk albümü ile son yıllarda caz ve dünya müziği sahnelerinde adından sıkça bahsettirmeye başlayan Luisa Sobral, 24 Ocak Cuma günü İstanbullu müzikseverlerle buluşuyor.12 yaşında başladığı müzikal yolculuğunu daha sonra Boston’daki Berklee Müzik Okulu’nda sürdüren ve geçtiğimiz nisan ayında ikinci albümü There’s a Flower in My Bedroom’u yayınlayan sanatçı, caz standartlarından, Brezilya müziğinden ve parlak yaratıcılığından süzerek oluşturduğu sıcacık albümünün en güzel parçalarını İş Sanat’ta caz severler için seslendirecek. Sobral, Malibu Müzik Ödülleri’nde “En İyi Şarkı” dalında, Hollywood Müzik Ödülleri’nde “En İyi Caz Sanatçısı” dalında, Uluslararası Şarkı Besteciliği Yarışması’nda ve John Lennon Şarkı Besteciliği Yarışması’nda aday gösterildi.

-KLASİK MÜZİĞİN YÜKSELEN YILDIZI SOL GABETTA- 

İş Sanat, günümüzün en başarılı ve karizmatik genç çellistlerinden Sol Gabetta ile deneyimli İtalyan şef Giovanni Antonini yönetimindekiBasel Oda Orkestrası’nı aynı sahnede buluşturan görkemli bir konsere ev sahipliği yapıyor. 2004 yılında Credit Suisse Genç Sanatçılar ödülünü ve iki kez de Echo Klassik ödülünü alan Gabetta, olağanüstü yeteneği ve özgün tuşesiyle tüm müzik dünyasını peşinden sürüklemeye devam ediyor. Sanatçı sıklıkla birlikte konser verdiği toplulukların başında gelen Basel Oda Orkestrası ile birlikte 29 Ocak’ta İş Sanat sahnesinde olacak.

SABAHATTİN ALİ’DEN HİKÂYELER- 

-Öte yandan modern Türk hikâyeciliğinin kurucularından ve toplumcu gerçekçi edebiyatın ilk temsilcilerinden Sabahattin Ali’nin hikâyeleri “Gece Kapladı Her Yeri” isimli dinletide canlanıyor. Atilla ve Mehmet Birkiye’nin düzenlemesiyle sahnelenen dinletide, Tilbe Saran, Metin Belgin, Bülent Emin Yarar ve Hakan Gerçek, usta yazarın “Hanende Melek”, “Gramofon Avrat” ve “Hasan Boğuldu” adlı hikâyelerini seslendirecek. Dinleti Serdar Yalçın’ın besteleri eşliğinde ve eski bir radyo kayıt stüdyosunun canlandırıldığı sahne düzeninde 13 Ocak Pazartesi akşamı gerçekleşecek.


İlgili yazılar

Rus Kızıl Ordu korosu Ankara’da

Her yıl belli dönemlerde ülkemize gelen ve konser veren dünyanın en eğlenceli ordu korosu ‘Rus Kızıl Ordu’,İstanbul’dan sonra yarın da

YakınPlan sanat

YakınPlan.com’un sanat köşesinde bu hafta genç sanatçı Begül Erhan’ın Livaneli temasına çeşitlemesini yakınPlan’a aldık. İyi dinlemeler Gitarın doğuş yeri ve

İskilipli ve Potamya isyani!

AKP’li Rize Belediye Başkanı kararını vermiş… Atatürk heykelini kaldırıp yerine çay bardağı heykeli koymak için halk oylaması yapacakmış… Ne demokratik,

Bir Cevap Yazın