KONYA’DA ATATÜRK ANITI AYLARDIR RESTORE EDİLEMEDİ

KONYA’DA ATATÜRK ANITI AYLARDIR RESTORE EDİLEMEDİ

İstanbul Gülhane Parkı’nda yapılan Anıttan sonra, 29 ekim 1926 yılında  inşa edilen  ve 2. Atatürk anıtı olma özelliği taşıyan Konya Kent Merkezindekin Atatürk Anıtı aylardır restore edilmeyi bekliyor.   Restorasyon bitmediği için anıt ve anıtın üstüne oturduğu kaidenin üstü,  örtüldü.

Konuyu bir soru önergesiyle TBMM Gündemine taşıyan Konya Milletvekili Atilla Kart “Kamuoyunda Anıtın bulunduğu alanda çevre düzenlemesi ve bakımın yapılacağı beklentisi mevcut iken; aradan geçen birkaç aya rağmen Anıt çevresinde sürdürülen hiçbir faaliyet yoktur. Bakım veya benzeri çalışmaların yapılacağına dair, herhangi bir tabela mevcut değildir. 23 Nisan Törenleri de bu sebeple, civarda bulunan Gazi Lisesi bahçesindeki Atatürk Büstü önünde gerçekleştirilmiştir.  Anıtın bulunduğu alanın devamında; Atatürk Stadyumu, DSİ Bölge Müdürlüğü ve Orta Dereceli Okullar bulunmaktadır. Alan bu yönüyle  Cumhuriyet’in hafızasını oluşturmaktadır. Bu alanın da yıkılıp, ticari alana dönüştürülmesi girişimleri halen varlığını korumaktadır. Büyükşehir Belediyesi bu konuda kamuoyunu bilgilendirmemekte, yapılan çalışmalar gizlenmektedir. Bu süreç, “oldu-bitti” yaratılacağı kaygısını güçlendirmektedir.” dedi.


İlgili yazılar

Başbuğ: Batı Bağdat’taki olaya da tepki göstermeli

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ Türkiye’nin 40 yıldır uğraştığı terör olaylarını dünyanın tam olarak anlayamadığını belirterek “Biz yıllardır şunu söyledik,

Bombacıyı Bildikleri Halde Engellememişler

Ankara Tren Garı’nda 102 kişinin yaşamını kaybettiği canlı bomba saldırıları ile ilgili müfettişlerin hazırladığı ön inceleme raporu ve eklerinde büyük

KILIÇDAROĞLU ERDOĞAN’A KIRKLARELİ’NDEN YÜKLENDİ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu Kırklareli mitinginde yaptığı konuşmada Başbakan’a yine yolsuzluk ve rüşvet üzerinden yüklendi.Kılıçdaroğlu AKP’lilere “4,5 milyon doları saklayan genel müdüre, kefil olan bir başbakana siz kefil olmaya devam edecek misiniz?” diye sordu.

Bir Cevap Yazın