Müzeden Karakol Olur mu?

Müzeden Karakol Olur mu?

İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan Kyme Arkeoloji Müzesi’nin ilçe karakoluna dönüştürüleceği iddia edildi. Kyme Antik Kenti’nden çıkarılan tarihi bulguların konulduğu Kyme Arkeoloji Müzesi’nin, bina kullanışlı olmadığı gerekçesiyle boşaltıldığıo daha sonra da Aliağa Merkez İlçe Karakolu binasına dönüştürülmek istendiği belirtildi.
İddiaya göre; Aliağa’da Hükümet Konağı’nın altında bulunan merkez ilçe karakolunun, Aliağa Kaymakamlığı ve Aliağa Belediyesi tarafından Kyme Arkeoloji Müzesi’nin binasına taşınmasına karar verildi.
Karakola dönüştürülmek istenen Kyme Arkeoloji Müzesi’nin yapımına 1990’lı yıllarda İtalyan Arkeolog Ordinaryüs Profesör Sebastiana Lagona’nın girişimi ve belediye desteğiyle başlandı ancak tamamlanamadı ve halka açılamadı.
Müzenin yıllardır onarılmadığını ve halka açılmadığını söyleyen Doğal ve Kültürel Yaşam Girişimi, müze içerisinde Kyme Antik Kenti’nden çıkarılan ve incelenmeyi bekleyen irili ufaklı 30 bin kasa arkeolojik ürünün bulunduğunu ifade etti.
Konuyu TBMM’ye taşıyan CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş tarafından yanıtlanması istemiyle yazılı soru önergesi verdi.

 


İlgili yazılar

Diyanete göre kur farkı caiz!

Diyanet İşleri Başkanlığı dinden sonra “ekonomiye” de el attı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı vatandaşların merak ettiği  “ekonomi” ağırlıklı sorulara

Bafa Gölü için zincir

Bafa gölü kuruyor. Muhteşem güzelliğiyle bilinen ve kartpostal olan göl, içerisine boşaltılan atıklarla can çekişir hale geldi.   Aralarında Muğla

Koç’ların sırlarını anlatan kitap 42 yıl sonra raflarda

Erol Toy’un Vehbi Koç’un hayat hikayesini anlattığı İmparator romanı yeniden basıldı. Doğu Kitabevi’nin 42 yıl sonra yeniden piyasaya sürdüğü kitapta

Bir Cevap Yazın