RTÜK’TEN TBMM BAŞKANI ÇİÇEK’E YALANLAMA

RTÜK’TEN TBMM BAŞKANI ÇİÇEK’E YALANLAMA

RTÜK üyeleri tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle:
Yasama faaliyetleri her şart ve koşulda halkın denetimine ve izlemesine açık tutulmalıdır. TBMM Başkanlığı, 2011 yılı Kasım ayında TRT ile olan protokolünü iptal ederek yasama faaliyetlerini halka kapatmıştır. Daha sonra kapalı devre yayın yapan Meclis TV’nin, saat 19:00’dan sonraki Meclis faaliyetlerini, “gerektiği takdirde” gibi keyfi bir şarta bağlanarak yayınlarına devam etmektedir. Bu şekilde, siyasi partilerin grup toplantılarına sansür getirilerek yasama faaliyetleri ve bunların yayınlanması siyasi iktidarın vesayeti altına alınmış olmaktadır. Oysaki, halk tarafından seçilerek oluşturulan yasama organının hiçbir faaliyetinin halktan gizlenmemesi gerekmektedir.
MECLİS TV’nin 25/02/2014 tarihli CHP Grup toplantısını kesmesi MECLİS TV Yönetmeliğine ve 6112 sayılı RTÜK Kanununa aykırıdır. Unutulmamalıdır ki, Meclis TV tüm partilere eşit mesafede durmak zorundadır.
TBMM Başkanı Sayın Cemil ÇİÇEK’in RTÜK Kanuna atıfla yapılan işlemin hukuka uygun olduğu iddiası ise yerinde değildir. Çünkü, ortada yayın hizmet ilkeleri yönünden değerlendirme yapılacak bir yayının gerçekleştirilmesine dahi izin verilmemiştir.

6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanunun 6 ncı maddesinde “Yayın hizmetlerinin içeriğine ve yayınlanmasına önceden müdahale edilemez ve yayınların içeriği önceden denetlenemez” hükmüne yer verilmiştir. Sayın Çiçek’in sözünü ettiği RTÜK Kanununun 8 inci maddesi ise, ancak yayın gerçekleştikten sonra uygulanabilir.
Sonuç olarak, Meclis TV’nin 25/02/2014 tarihli CHP Grup toplantısını kesmesi, 2008 tarihli ve 26892 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Meclis TV Yönetmeliğinin 6 ncı maddesi ile 6112 sayılı RTÜK Kanunun 6 ncı maddesine aykırıdır.


İlgili yazılar

Ben CHP’liyim talimat yeter!

CHP’nin İstanbul il başkanı olarak atanan Murat Karayalçın Nevşehir’de; 12 Eylül öncesi görev yapan CHP Gençlik kolları il başkanları ve yöneticileri

ERDOĞAN: PARALEL YAPIYA HESAP SORACAĞIZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Adana’da durdurulan ve MİT’e ait olduğu açıklanan TIR’lara yapılan müdahaleye ilişkin görüntülerde yaşananları “saldırı” olarak yorumladı. Bu saldırıyı paralel yapının yaptığını söyleyen Erdoğan, “Açık söylüyorum; bu paralel yapı Türkiye’de yaşıyor ama bu milleti zerre kadar tanımıyor. İstiklali söz konusu olduğunda, bağımsızlığı, hürriyeti söz konusu olduğunda bu millet hiç kimseye eyvallah etmez. Hiç endişeniz olmasın. Bu paralel yapıyı nerede saklanırlarsa saklansınlar, nereye gizlenirlerse gizlensinler, bulacak çıkaracak ve milletin huzurunda, hukuk içinde hesabını soracağız” dedi.

IŞİD’i soran gazetecilere gözaltı!

Şanlıurfa valisi  İzzettin Küçük, IŞİD sorusuna kızdı 4 gazeteciyi gözaltına aldırdı. Sınıra gelerek incelemelerde bulunan Şanlıurfa Valisi İzzettin Küçük, gazetecilerin sorularına

Bir Cevap Yazın