TÜİK MUTLULUK ARAŞTIRMASI YAPTI

TÜİK MUTLULUK ARAŞTIRMASI YAPTI

Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2013 yılında yüzde 59 olarak tahmin edildi. Mutluluk oranının en yüksek olduğu il, yüzde 77.7 ile Sinop, en düşük olduğu il Tunceli oldu. Türkiye genelinde kendi geleceğinden umutlu olduğunu beyan edenlerin oranı yüzde 77 düzeyinde belirlendi. Kendi geleceğinden en mutlu il Balıkesir olurken, en düşük ilin Diyarbakır olması dikkat çekti.
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2013 yılı İl Düzeyinde Yaşam Memnuniyeti araştırmasını yayımladı. İlki 2003 yılında Hanehalkı Bütçe Anketi’nde ek bir modül olarak uygulanan 2004 yılından itibaren düzenli olarak gerçekleştirilmekte olan Yaşam Memnuniyeti Araştırması, 2013 yılında ilk defa il düzeyinde yapıldı. Araştırma kapsamında, Türkiye genelinde 125 bin 720 haneye gidilerek, 18 ve daha yukarı yaştaki 196 bin 203 birey ile yüz yüze görüşme yapıldı. Genel kamu hizmetleri altında yer alan belediye hizmetleri sonuçları, il sınırları içindeki bütün belediyelerin hizmetlerini kapsadı.
Buna göre mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı 2013 yılında yüzde 59 olarak tahmin edildi. Mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranının en yüksek olduğu il, yüzde 77.7 ile Sinop ili oldu. Sinop’u sırasıyla takip eden iller; yüzde 76.4 ile Afyonkarahisar ve yüzde 75.9 ile Bayburt oldu. Mutlu olduğunu beyan eden birey oranının en düşük olduğu ilin ise yüzde 42 ile Tunceli olduğu gözlendi.

İllere Göre Mutluluk Düzeyi, 2013

En Yüksek

İller      Yüzde

Sinop      77,7

Afyonkarahisar 76,4 

Bayburt     75,9

Kırıkkale    75,5

Kütahya     73,8

.

En düşük iller  

Tunceli     42,0

Osmaniye    45,8

Diyarbakır   48,7

Antalya    49,8

Hatay      50,3

EVLİLER DAHA MUTLU

Evli bireylerin, evli olmayanlara göre daha mutlu olduğu görüldü. Türkiye genelinde evli bireylerin yüzde 61.3’ü ve evli olmayanların yüzde 53.6’sı mutlu olduğunu beyan etti. Evli bireylerin mutluluk oranının en yüksek olduğu il yüzde 80.5 ile Sinop, en düşük olduğu il ise yüzde 43.2 ile Tunceli oldu.

KENDİLERİNİ EN ÇOK AİLELERİNİN MUTLU ETTİĞİNİ BELİRTENLERİN BULUNDUĞU İL KARAMAN

Türkiye genelinde kendilerini en çok ailelerinin mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı yüzde 73 olarak belirlendi. Bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 83.6 ile Karaman, en düşük olduğu il yüzde 59.7 ile Muş oldu. Kendilerini en çok sağlıklı olmanın mutlu ettiğini ifade edenlerin oranı yüzde 68 olup, bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 84.3 ile Afyonkarahisar, en düşük olduğu il ise yüzde 52.7 ile Mardin oldu.

KENDİ GELECEKLERİNDEN EN MUTLU İL BALIKESİR

Türkiye genelinde bireylerin yüzde 77’si kendi geleceklerinden umutlu olduğunu beyan etti. Kendi geleceklerinden umutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranının en yüksek olduğu ilk 3 il yüzde 86 ile Balıkesir, yüzde 85.8 ile Isparta ve yüzde 85.5 ile Bolu oldu. Bu oranın en düşük olduğu 3 ilin ise, yüzde 64 ile Diyarbakır, yüzde 67.2 ile Tunceli ve yüzde 69.6 ile Düzce olduğu görüldü.

SAĞLIK HİZMETLERİNDEN EN YÜKSEK MEMNUNİYETİN OLDUĞU İL ISPARTA

Türkiye genelinde sağlık hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 74.7 düzeyinde belirlendi. Türkiye genelinde değerlendirildiğinde bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 89.1 ile Isparta, en düşük olduğu il yüzde 54.6 ile Hakkari oldu.

Sağlık Hizmetlerinden Memnuniyet, 2013    

En Yüksek İller    Yüzde

Isparta   89,1

Uşak    88,6

Kırıkkale  88,1

.

En Düşük İller 

Hakkari   54,6

Şırnak   57,5

Muş     61,5

ASAYİŞ HİZMETLERİNDEN EN YÜKSEK MEMNUNİYETİN OLDUĞU İL ARTVİN

Türkiye genelinde asayiş hizmetlerinden memnuniyet oranı yüzde 79.4 olup, asayiş hizmetlerinden memnuniyetin en yüksek olduğu il yüzde 94.9 ile Artvin, en düşük olduğu il ise yüzde 58.9 ile Şırnak oldu.
Türkiye genelinde ulaştırma hizmetlerinden memnuniyet, yüzde 76.4 olup ulaştırma hizmetlerinden memnuniyetin en yüksek olduğu il yüzde 94.2 ile Afyonkarahisar oldu. Bu oranın en düşük olduğu il ise yüzde 50.2 ile Hakkari oldu.
Eğitim hizmetlerinden memnuniyet oranı, Türkiye genelinde yüzde 69.7 olarak belirlendi. İl düzeyinde bakıldığında eğitim hizmetlerinden memnuniyetin en yüksek olduğu il yüzde 88.9 ile Afyonkarahisar, en düşük olduğu il ise yüzde 48.2 ile Hakkari oldu.
.

Asayiş Hizmetlerinden Memnuniyet, 2013

En Yüksek İller    Yüzde  

Artvin   94,9 

Sinop    93,7

Kastamonu  92,8

.

En Düşük İller    

Şırnak   58,9

Hakkari   61,8

Düzce    68,2

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYET ORANI EN YÜKSEK İL UŞAK

Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerinden memnuniyet oranı Türkiye genelinde yüzde 69.6 düzeyinde belirlendi. Bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 89.5 ile Uşak, en düşük olduğu il ise yüzde 34.8 ile Şırnak oldu.

ADLİ HİZMETLERDEN MEMNUNİYET ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU İL KAHRAMANMARAŞ

Adli hizmetlerden memnuniyet oranı, Türkiye genelinde yüzde 52.8 düzeyinde belirlendi. Bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 84.5 ile Kahramanmaraş, en düşük olduğu il ise yüzde 28.8 ile Burdur oldu.

ÇÖP TOPLAMA HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYETİN EN YÜKSEK OLDUĞU İL ESKİŞEHİR

Türkiye genelinde belediyelerin “çöp ve çevresel atık toplama” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 73.3. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 86.5 ile Eskişehir, en düşük olduğu il ise yüzde 33.1 ile Iğdır oldu.

KANALİZASYON HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYETİN EN YÜKSEK OLDUĞU İL KASTAMONU

Türkiye genelinde belediyelerin “kanalizasyon” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 70.3 olarak belirlendi. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 82.6 ile Kastamonu, en düşük olduğu il ise yüzde 28.8 ile Hakkari oldu.
“Şebeke suyu” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 73. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 86.8 ile İstanbul, en düşük olduğu il ise yüzde 30.6 ile Hakkari oldu.
Türkiye genelinde belediyelerin “toplu taşıma” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 63.8 olarak belirlendi. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 78.8 ile Karaman, en düşük olduğu il ise yüzde 23.5 ile Hakkari oldu.

Türkiye genelinde belediyelerin “yol/kaldırım yapımı” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 59.7 düzeyinde belirlendi. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu iller yüzde 76.1 ile Kastamonu ve Manisa, en düşük olduğu il ise yüzde 21.4 ile Kilis oldu.

Türkiye genelinde belediyelerin “yeşil alan yaratma” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı 57.1 düzeyinde gerçekleşti. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 82.3 ile Kastamonu, en düşük olduğu il ise yüzde 22.5 ile Batman oldu.

YOKSULLARA YARDIM HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYETİN EN YÜKSEK OLDUĞU İL MANİSA

Türkiye genelinde belediyelerin “engellilere yönelik” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 48.9 oldu. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 71.3 ile Manisa, en düşük olduğu il ise yüzde 14.5 ile Siirt olarak belirlendi.
Türkiye genelinde belediyelerin “hasta ve yoksullara yönelik” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 53.3 oldu. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 73.4 ile Manisa, en düşük olduğu il ise yüzde 15.3 ile Siirt oldu.

SOKAK LEVHALARI HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYETİN EN YÜKSEK OLDUĞU İL AMASYA

Türkiye genelinde belediyelerin “ışıklandırma” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 74.1 oldu. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 89.4 ile Amasya, en düşük olduğu il ise yüzde 26.7 ile Hakkari oldu.
Türkiye genelinde belediyelerin “sokak levhaları” hizmetlerinden memnun olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 72.7 oldu. Bu memnuniyet oranının en yüksek olduğu il yüzde 88.7 ile Amasya, en düşük olduğu il ise yüzde 32.3 ile Hakkari oldu.

AB ÜYELİĞİNE DESTEK VERECEĞİNİ BELİRTENLERİN ORANININ EN YÜKSEK OLDUĞU İL HAKKARİ

Türkiye genelinde Avrupa Birliği (AB) üyeliğinin birey yaşamına olumlu etkisinin olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 37.1 oldu. Bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 75.9 ile Hakkari, en düşük olduğu ile ise yüzde 18.1 ile Burdur oldu.
Türkiye genelinde AB üyeliği için referandum yapılması durumunda üyelik yönünde oy vereceğini belirtenlerin oranı yüzde 46.5 olarak belirlendi. Bu oranın en yüksek olduğu il yüzde 78.1 ile Hakkari, en düşük olduğu il ise yüzde 23 ile Şırnak oldu.


İlgili yazılar

Erdoğan Davutoğlu’na güvenmiyor

Fuat Avni, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, artık Davutoğlu’na güvenmediğini ve bütün danışmanları ve etrafındaki vekillerin takibe alınmış durumda olduğunu yazdı. Ayrıca iddialar

Davutoğlu’nu tebrik eden tek CHP’li

TBMM başkanı seçiminde MHP’nin  geçersiz oy kullanarak AKP adayı İsmet Yılmaz’ı başkanlık koltuğuna oturtması CHP kanadında büyük bir üzüntü ve

Fuatavni’ye göre Erdoğan AKP’nin başına dönecek!

Seçimden sonra ilk defa yazan Fuatavni isimli twitter fenomeni yine çok konuşulacak iddiaları gündeme getirdi. Fuatavni Erdoğan’ın AKP’nin başına dönme planlarını yazdı.

Bir Cevap Yazın