Andre Rieu’dan  ‘Hava Nagila’

Andre Rieu’dan ‘Hava Nagila’

André Léon Marie Nicolas Rieu (d. 1 Ekim 1949), Hollandalı kemancı, besteci, orkestra şefi ve Johann Strauss Orkestrası’nın kurucusudur.

Bugün dünya çapında çok büyük bir şöhret ve başarıya sahip olan André Rieu tüm müzik otoritelerince bu yüzyılın en önemli müzisyenlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Dünyanın pek çok ülkesinde gerçekleştirdiği ve her birine 50-60 bin kişinin katıldığı konserlerinin biletleri aylar önceden tükenen ve gittiği her ülkede medya ve halkın yoğun ilgisiyle karşılaşan André Rieu bugün olimpiyat statlarında konser veren tek klasik müzik sanatçısıdır. The New York Times’da yayınlanan bir incelemede André Rieu’dan klasik müziğin Madonnası olarak bahsedilmekte ve onun müziğinin tüm dünyayı kucaklayabilecek bir güce sahip olduğundan bahsetmektedir. André Rieu’nun bir turne kapsamında Brezilya’da konser vermesi amacıyla Brezilya Devlet Başkanının bizzat araya girdiği ve André Rieu ile Hollanda da görüşerek konser vermeye ikna ettiği bilinmektedir.

Ünlü keman virtiözü Andre Rieu’nun dünyaca ünlü Hava Nagila, “Bizi mutlu kıl.” anlamına gelen bir İbrani halk şarkısıdır. Musa tarafından yazıldığı ve Yahudi düğünleri ve kutlamalarında söylenen bu coşkulu parçayı siz YakınPlan Sanat okurları için yayınlıyoruz.


İlgili yazılar

Fuatavni : hukukçulara ayağınızı denk alın

Twetter fenomeni fuatavni’den taraflı davranan hukukçulara ayağınızı denk alın der gibi twitt. Fuatavni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı işaret ederek, takipçilerine,”

Yarbay ağbey’den iki yüzlü siyasete isyan

Çözüm süreci adı altında yürütülen görüşmeler sürerken terör örgütünün her tarafta örgütlenip-silahlanmasına göz yuman iktidarın “süreci buzdolabına” koyduk açıklamasından sonra

Gökçek: IŞİD ve PKK ile Deneyecekler!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek darbe tehlikesinin geçmediğini belirterek “önümüzdeki günlerde IŞİD ve PKK aracılığı ile yeni bir kalkışma

Bir Cevap Yazın