Yazarımıza başöğretmen ödülü

Yazarımıza başöğretmen ödülü

 

Köy Enstitüleri ve Çağdaş Eğitim Vakfı yönetim kurulu başkanı ve yazarımız Erdal Atıcı Başöğretmen ödülüne layık görüldü. Anadolu Eğitim Sendikası‘nın her yıl verdiği ödül töreni Yenimahalle Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ü hatırası ile değil, öğretisi ile yaşattıklarını belirterek “Köy Enstitülerini bir hatıra olmaktan çıkarıp bir ekol (okul) olarak eğitim sorunlarımıza çözüm olacak denli “uygulanabilir bir öneri” olarak ortaya koyan eğitimcilerden olan Sayın Atıcı’yı kutluyorum. Ne milli ne de küresel olabilen, kopyalı ve yamalı eğitim sistemsizliğinin hakim olduğu bir dönemde sınıfına girdiğinde Başöğretmen Mustafa Kemal’in öğretisini hatırlayan son öğretmen toprağa düşmedikçe, umut var” diyen öğretmenleri kutluyoruz” dedi.

Erdal Atıcı; Başöğretmenlik Onur Ödülünü yaşamını öğrencilerine adayan ve görevi başında şehit olan tüm öğretmenler adına kabul ettiğini belirterek, “Bu ödülü Sefik Sınığ’ın, Balıkesir’de okuluna giderken donma tehlikesiyle karşılaşınca öğrencilerine götürdüğü kitaplara dokunmadan kazağını yakmaya çalışan, ancak kurtulamayarak donarak ölen Şener Uğur öğretmenden, Diyarbakır’da yoksul köy çocuklarına öğretmenlik yaparken teröristlerce hunharca öldürülen öğretmenlere, Fatma – Numan Konakçı öğretmenlerin, okul sobasını yakarken sobanın patlaması sonucu ölen Aysun Karalar, Burçin Uysal öğretmenlere, atanamadığı için yaşamına kıyan 40’ın üzerindeki öğretmene, en son Sinop’ta canına kıyan Gamze Filiz Arslan’ın anısına, ve yaşamını öğrencilerine adayan tüm öğretmenlere adıyorum” diye konuştu.

Bu dünyada çoğu meslekte hatalarınızı düzeltme olanağınız vardır. Ama öğretmenlik mesleğinde yapılan hataların tamiri kolay değildir. Mesleğinin malzemesi, geleceğimiz çocuklarımızdır” diyen Atıcı, hiçbir çıkar peşinde koşmadan gecesini gündüzüne katarak ülkenin insanlarının çağdaş bir eğitimden geçmesi için çalışanlara duyduğu saygıyı dile getirdi.

 


İlgili yazılar

17 Aralık sürecinin filmi çekiliyor

17 Aralık sürecini anlatan yeni bir sinema filmi çekiliyor. “Kod Adı K.O.Z.” adlı yapımda dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ı Orhan

Sanatçılar bir günlük yas’a tepki gösterdi

Devlet Tiyatroları, dün hayatını kaybeden Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz için sanatsal faaliyetlerine bir günlük ara verdiğini ilan etti.

Kazım Koyuncu Ankara’da anıldı

Geleneksel Karadeniz müziğini Rock müzik ile sentezleyerek kendi tarzını yaratan Kazım Koyuncu’yu anmak için ölümünün 10. yıldönümünde etkinlik düzenlendi. 2005 yılında

Bir Cevap Yazın