DOĞANIN BAHŞETTİĞİ BİR NİMET: SIĞLA

DOĞANIN BAHŞETTİĞİ BİR NİMET: SIĞLA

Zeynep Ferahköse

Merhaba, öncelikle dikkatimi çeken isminiz oldu. Size neden Sığlacı Sabuncu Dede deniliyor?
Dedeyim ben ya, yedi tane torun var bende. (gülüyor) Özel bir nedeni yok.Gerçek ismim İhsan Yurtseven. 1945 Manisa Akhisar doğumluyum.
Sığla ağacı ve yağı hakkında bizi bilgilendirir misiniz?
Sığla ağacı diğer bir adıyla ‘günlük’ ülkemize özgü bir bitkidir. Sığla yağı elde etmek için bahar aylarında ağaç gövdelerine çizikler atarız. Temmuz ayından sonra gövde üzerine biriken  salgı ve kabukları özel bıçaklarla kazırız. Bu salgı ve kabuklar sıcak su ile kaynatıldıktan sonra özel preslerde sıkılarak sığla yağı elde ederiz.
Sığla ağacı nerelerde bulunur ?
Dünya üzerinde Türkiye, Amerika ve Çin’de bulunur. Amerika ve Çin’de bir türü bulunur, ancak Anadolu sığlası çok özel bir ağaçtır. Çok çeşitlilik gösterir ve en verimlisidir. Ülkemizde sadece Muğla ve çevresinde bulunur.
Peki ülkemizde bulunan Anadolu sığlası nerelerde yetişmektedir?
Muğla’nın Marmaris ilçesinde Bördübet koyu taraflarında ve Günnücek orman parkında sığla ağacı, kendi has doğasında yetişiyor.Ayrıca Günnücek , günlük kelimesinden gelir.Yani kendine has ormanını oluşturmuştur.

Sığlacı Sabuncu Dede bu işe nasıl başladı ?
Biz Manisa Akhisarlıyız. Zeytin üretimi ve imalatının içinden geliyoruz. Egeyurt zeytinleri olarak… Egeyurt 1993’ten beri patentli  markamızdır. On senedir de bildiğimiz işi farklı bir türde yapıyoruz. Sığlacı Sabuncu Dede marka patenti ve sabunlarımızın formülleri de bize aittir. Zaten zeytincilikten geldiğimiz için ağaçlarla ve bitkilerle iç içeydik. Sığlanın müthiş bir doğal şifa kaynagı olmasından ötürü sığla ağacının yağından sabun ve buhur (tütsü) üretiyoruz.
Bu sabunun üretiminde neler kullandınız?
Biz saf sığla yağından sabun yaptık. Bunun yanı sıra zeytin yağı çeşitli saç ve vücut yağlarını da kullandık. Sabunlarımızda bu doğal yağlar dışında katkılı hiçbir hayvansal yağ yoktur. Sadece doğal yağlar bulunur.
Yalnızca size ait bu ürünlerin yararları nelerdir?
Sığla yağı içildiğinde veya vücuda sürüldüğünde  doku ve hücre yeniler. Mide ağrıları, gastrit gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Akne, egzama ve kesik gibi ciltteki yaralara sürülür , çünkü  doku yenileme özelliği vardır. Güzelleştirir ve cilde genç bir görünüm kazandırır. Ayrıca saçlar da yıkanabilir bu sabunla. Ayrıca ağacın gövde kabukları ziyan edilmeyip tütsü olarak da kulanılıyor. Sığla buhuru (tütsü) camilerde, mevlütlerde, evlerde ve işyerlerinde yakılarak güzel koku amaçlı da kullanılmaktadır.
En eski uygarlıklarda dahi sığla yağının kullanıldığı doğru mudur?
Evet. Batık Finike gemilerinden içi sığla yağı ile dolu amforalar (testi) çıkmış. Mısırlılar ölülerini mumyalamak için kullanmış. Mısırdaki araştırmalarda Mısır piramitlerindeki mumyalarda kullanıldığı tespit edilmiş. Bunlar çoğu araştırmada ortaya çıkmıştır.
Sığla sabununu herkese tavsiye ediyor musunuz?
Biz ailecek bunu kullanıyoruz. Kendi yaptığımız için değil bu şifalı yağa güveniyoruz. Dükkanımıza gelen birçok anne dahi bebekleri için almaktadır. Biz üretici firma olarak herkese bu şifalı yağı tavsiye ediyoruz.Sığla sabunlarımız iki senedir tüketici tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır. Bize de müşterilerimizin memnuniyeti ve tavsiyesi yeterli geliyor.
Eklemek istediğiniz başka birşey var mı?
Piyasada maalesef doğal olmayan, katkılı ve karışık sığla yağı satılmaktadır. Bu da halkımız için kötü bir durumdur. Çünkü saf sığla yağından gördükleri faydayı bu ürünlerde görememektedirler. Böyle bozuk yağlardan sığla sabunu yapıyorlar. Bu gibi durumlar bizim gibi üreticilerin aleyhine oluyor. Onun için biz diyoruz ki sığla yağı ve sabun alırken dikkatli olunuz.
Bugün için çok az kalan sığla ormanları, içinde barındırdığı bitki çeşitliliği (flora) ve hayatı paylaştığı hayvanları (fauna) ile özel bir ekosistem oluşturuyor. Sığla yağı ülkemiz için büyük bir kazançtır. Lütfen sığla ağaçlarımızın ve doğanın karşılıksız nimetlerinin kıymetini bilelim.


İlgili yazılar

Gökçek: Ankaragücü’ne sahip çıkacağız!

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Ankaragücü’ne sahip çıkacağız. Ankaralı işadamlarını toplamak istiyorum. İşadamlarıyla beraber olup Ankaragücü’ne sahip çıkalım istiyorum”

Sanatçı alımında sonuç ilan edilmeden kazananı duyurdu!

TRT’ye sanatçı almak için yapılan sınavda torpil yapıldığı iddia edildi. Yaklaşık iki buçuk ay süren sanatçı  sınavında gerçekleşen torpil, sınav

Sözümü tutmazsam başbakanlıktan istifa edip siyaseti bırakacağım.

CHP lideri Kemal kılıçdaroğlu Partisinin grup toplantısında hükümetin ekonomi politikasını değerlendirdi. Kılıçdaroğlu iktidarda bir akıl tutulması yaşandığını belirterek “AKP ülkeyi

Bir Cevap Yazın