Gazeteciler adeta iç savaş koşullarında yaşıyor

Gazeteciler adeta iç savaş koşullarında yaşıyor

ÇGD: Adeta iç savaş koşullarında meslektaşlarımıza yönelik saldırılara derhal son verilsin.

Çadağdaş Gazeteciler Derneği Genel Yönetim Kurulu yaptığı açıklama şöyle :

Türkiye giderek bir iç savaş atmosferine sürükleniyor. Bir yanda terör örgütleri eğitiliyor diğer yanda laik yaşam giderek tasfiye ediliyor. Bu koşullarda devletin kolluk güçleri de pervasız bir şekilde halkın haber alma hakkına ve özgür basına saldırıyor.

Son olarak Dicle Haber Ajansı (DİHA) stajyer muhabiri Beritan Yıldıztan dün keyfi olarak göz altına alınmış, polis gazetecilere silahla tehdit etmiş ve Doğan Haber Ajansı (DHA) Hakkari Büro Şefi Behçet Dalmaz da polis şiddeti sonucu hastaneye kaldırılmıştır.

Bu saldırılar iç savaş dönemlerini hatırlatmaktadır. Gazeteciler, ülkede hiç olmadığı kadar polis baskısı ve şiddetiyle karşı karşıyadır. İktidarın lehinde haber yapmayanlara her türlü sansür uygulamaları yetmezmiş gibi artık meslektaşlarımızın hayatlarına da kast edilmektedir.

Bilinmelidir ki bu ülkede baskıya direnenler, gazetecilik ilkelerini savunanlar ve halkın doğru haber alma hakkı için korkusuzca çalışanlar da vardır ve olacaktır.

Çağdaş Gazeteciler Derneği olarak ilgililere bir kez daha sesleniyoruz:

Basına yönelik devlet saldırıları bir an önce son bulmalı, polis görevi başındaki gazetecileri hedef almaktan derhal vaz geçmelidir.

 

 

 

 

 

 

 


İlgili yazılar

CHP’ye başarı önseçimle gelir

Türkiye, en önemli seçimlerinden birine hazırlanıyor. Şurada dört ay gibi kısa bir süre kaldı.Bu seçim Türkiye için olduğu kadar, kurucusu

HDP de seçim bildirgesini açıkladı!

Halkların Demokratik Partisi 7 Haziran Genel Seçimleri için hazırladığı seçim bildirgesini açıkladı. AKParti ve CHP’nin ardından HDP de İstanbul’da Mustafa Kemal

Dolar hacı adaylarının tadını kaçırdı

CHP İstanbul Milletvekili ve eski Müftü İhsan Özkes, Diyanet İşleri Başkanlığının hac ziyareti yapacak hacıların masraflarını yükselen dolar üzerinden belirlenmesine

Bir Cevap Yazın