Avrupa Konseyi gazetecileri koruma altına aldı

Avrupa Konseyi gazetecileri koruma altına aldı

Avrupa Konseyi Medya Alt Komitesi 2. Başkanı, CHP Milletvekili Gülsün Bilgehan, Ölüm, fiziksel saldırı, sansür, baskı, işsizlik tehditleri altında çalışan gazetecilerin hakları için Avrupa çapında online platform kurulduğunu açıkladı Bilgehan, Gazetecilere İstanbul-Paris hattında koruma sağlandığını belirtti.
CHP Milletvekili Gülsün Bilgehan’ın konuyla ilgili bilgilendirme açıklaması şöyle ;
“Dünyanın en çileli işlerinden biri haline gelen gazetecilik, Avrupa çapında korumaya alınıyor. Avrupa Konseyi ile uluslararası gazetecilik örgütleri, Fransız Senatosu’nda ortak bir protokole imza attı. Kurulacak online platformla, gazetecilerin yüz yüze kaldığı sıkıntılar, hızla Avrupa Konseyi’ne aktarılacak. BM ve AB de bu bilgilerle harekete geçebilecek.
FİKİR İSTANBUL’DA DOĞDUgülsümGazetecilerin haklarını uluslararası online bir platformda koruma fikri, CHP Ankara Milletvekili, Avrupa Konseyi Medya ve Bilgi Toplumu Alt Komitesi 2. Başkanı Gülsün Bilgehan’ın ev sahipliğinde, 12-13 Mayıs 2014 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen “Avrupa’da Medya Yönetişiminde Ulusal Parlamentoların Rolü” toplantısında doğdu.
Medya çalışanlarının sorunlarının da ele alındığı toplantıya Türkiye’den gazeteci örgütü temsilcileri ve gazeteciler katılarak yaşadıkları sıkıntıları aktarmıştı.

SENATO’DA TARİHİ PROTOKOL

İstanbul’da ortaya atılan öneri, 4 Aralık günü Paris’te yaşama geçti. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin, gazetecilerin korunmasına ilişkin oturumunda, Avrupa çapında online bir platform oluşturacak adım atıldı. Protokole imzayı Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ile Uluslararası Gazeteciler Federasyonu (IFJ), Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ), Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) ile Sınır Tanımayan Gazeteciler (RWB) örgütünden temsilciler attı.

Thorbjorn Jagland, Fransız Senatosu’ndaki imza töreninde, “Bu platform, gazetecilerin güvenliklerini arttırmak için daha hızlı hareket etmeye yönelik bir ilk adımdır” dedi. Törende, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanı Anne Brasseur ile Konsey’in Genel Sekreter Yardımcısı Gabriella Battaini-Dragoni de hazır bulundu.

BİLGEHAN: ARTIK GAZETECİYE DAHA DİKKATLİ DAVRANILACAK

Gülsün Bilgehan, uzun yıllardır gazetecilerin seslerini Avrupa Konseyi’nde duyurmaya çalıştığına dikkat çekerek, İstanbul’da ortaya atılan platform fikrinin yaşama geçirilmesinden memnuniyet duyduğunu belirtti. Gazetecilerin yalnızca Türkiye’de değil, birçok gelişmiş ülkede de sıkıntı yaşadıklarını vurgulayan Bilgehan, “Bu sayede medya çalışanların yaşadığı sıkıntılar hızla uluslararası gündeme girecek. Hem, işverenlerin he hükümetlerin gazetecilerle ilgili daha dikkatli adım atmalarını sağlayacak bir yapı oluşturuldu” dedi.

PLATFORM NASIL ÇALIŞACAK?

Gülsün Bilgehan’ın verdiği bilgiye göre, platformun işleyişi ana hatlarıyla şöyle olacak:

Protokolle kurulması kararlaştırılan internet platformu, gazetecilerin haklarını geliştirmeyi ve daha güvenli bir biçimde çalışmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Platform, örgütlerinin yayınladığı bilgilerle çalışacak. Ölüm tehdidi, fiziksel saldırı, siyasi baskı, sansür, haksız yere işten atılma gibi medya çalışanlarının maruz kaldığı sıkıntılar, gazeteci örgütleri aracılığıyla, hızla bu online platformda yer alacak. Böylece Avrupa Konseyi’nin yanı sıra, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşların gerektiğinde daha hızlı tepki vermelerine yol açılmış olacak.

Herkesin erişimine açık olacak platformda yayınlanan bilgiler, Avrupa Konseyi’ni harekete geçirebileceği gibi, ülkeler arasında gazetecilerin korunması için bir üst diyalog aracı olarak da kullanılabilecek.

Kamuoyunda açıkça bilinenler dışında, gazetecilerin yaşadıklarıyla ilgili bilgilerin verilmesinde onların rızası aranacak. Gazeteci örgütleri yorum yapmaktan kaçınarak bilgileri yayınlayacak.

Gerek görülürse gazetecinin sıkıntı yaşadığı üye ülke, konuyla ilgili rapor yayınlayabilecek.

Avrupa Konseyi de platformdan elde edilen bilgilerle ilgili düzenli raporlar hazırlayacak.”


İlgili yazılar

Rusya tampon bölgeye karşı!

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandır Lukaşeviç, Suriye’de tampon bölge oluşturulmasına ancak Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin karar verebileceğini söyledi. Rusyanın

Paralar çekildi, AKP terketti termal satıldı…

AKP ile cemaat arasındaki kavgada yeni gelişme. Ortaklığın sürdüğü dönemde kamu kurumlarına ait paraları Bank Asya’da tutan hükümet, kavganın ardından

AYM’nin Balyoz kısa kararı yayınlandı

Anayasa Mahkemesi, Balyoz Planı Davası’nda 230 başvurucu hakkında verdiği hak ihlaline ilişkin kısa hükmünde, emekli Orgeneraller Hilmi Özkök ve Aytaç

Bir Cevap Yazın