Öcalan’a gidecek havuz yazarları belirlendi

Öcalan’a gidecek havuz yazarları belirlendi

MİT, Adalet Bakanlığı ve HDP’nin ortak çalışmasıyla İmralı Adası’na gidecek gazetecilerin isminin bulunduğu taslak liste hazırlandı. Havuz ve yandaş medyada görev yapan gazetecilerin bulunduğu liste Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın nihai kararıyla şekillenecek.

İmralı adasına, Abdullah Öcalan’a yardımcı olmak için gidecek sekreterya konusu gündemdeyken, adaya gidecek gazeteciler listesi de neredeyse tamam. Sekreterya heyetinde Hatip Dicle’nin ve Kürt kadın hareketinden bir kadının olacağı neredeyse kesin gibi.
Bundan bir yıl önce Öcalan’ın gazeteci ve âkil insan grubuyla, avukatlarla görüşmesinin, ‘çözüm sürecine faydalı olması’ kaydıyla mümkün olabileceği konuşulmuştu. O tarihte Başbakan olan Erdoğan bu konuda, “Şu anda doğrusu gündemimizde böyle bir şey yok ama ilerde olur mu olmaz mı, dedim ya şartlar belirler, gün ola harman ola… Zaman bunları gösterir” ifadesini kullanmıştı.
O gün geldi. Çözüm sürecine faydası olacağı düşünülen gazeteciler heyetinde olması muhtemel isimler, MİT, Adalet Bakanlığı ve HDP’nin ortak çalışması sonucu hazırlandı.
İŞTE O İSİMLER
10 gün içerisinde adaya gidecek gazeteci heyetinin taslak listesinde şu isimler yer alıyor:
Etyen Mahçupyan
Ali Bayramoğlu
Oral Çalışlar
Fadime Özkan
Hüseyin Yayman
Yıldıray Oğur
Mithat Sancar
Gazeteci heyetinin adaya 10 gün içerisinde gitmesi bekleniyor. Seçim süreci öncesinde adadaki düzenlemelere son şeklinin verilmesini isteyen AKP, seçim zamanında spekülasyonlara yer verilmemesi için bu adımın hızlandırılmasını istiyor.
Listenin çok kısa zamanda Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun önünde olacağı fakat son şekli Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vereceği öğrenildi.

Nesrin Yılmaz / İnternet Haber

 


İlgili yazılar

Başbakan Erdoğan’ın Türk Sporunun en zeki ve yaratıcı taraftar grubu olan Çarşı”yı susturması için BJK kübü yöneticilerini tehdit ettiği ortaya çıktı.

Kılıçdaroğlu: Projelerimize hayalleri bile yetmez!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yüzyılın Projesi”ne intihal diyen Başbakan Davutoğlu’nu yanıtladı. Kılıçdaroğlu Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kendisine yönelik ‘Proje diye getirdiği şeyi

Sizin Yasaklarınız Bize Vız Gelir!

Ülkemizin etrafı ateşten çember olmuş, Amerika ve Rusya ensemizde boza pişiriyor, çevremizde bir tek dost komşu ülke kalmamış, Irak gibi

Bir Cevap Yazın