Papa ölenler için dua etti…

Papa ölenler için dua etti…

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Soma’daki kömür madeninde meydana gelen kazada hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı diledi.

Kremlin Basın Dairesi tarafından yapılan açıklamada, Putin’in mesajında Soma’da hayatını kaybeden tüm işçilerin yakınlarına ve akrabalarına başsağlığı, kazada yaralananlara da acil şifalar dilediği ifade edildi.

İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Soma faciası dolayısıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gönderdiği taziye mesajında “Hepimiz şoke olduk” derken Türkiye’ye her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi.
“Bu tarz trajedi zamanlarında hepimiz birbirimize yardım etmek için elimizden geleni yapmalıyız ve biz de, Türkiye’ye, sizin bu zamanda ihtiyacınız olan her türlü yardımı önerdik” diyen Peres, Haaretz gazetesince yansıtılan mesajında ayrıca “İş başında olan masum insanların hayatlarını kaybetmelerinden dolayı hepimiz şoke olduk ve düşüncelerimiz Türkiye’nin halkı ile” ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, Soma kazasına ilişkin Twitter’de paylaştığı mesajda, “Türkiye’deki kazadan üzüntü duydum. Düşüncelerim kurbanların aileleriyle, Türk halkı ile dayanışma içindeyiz. Daha çok madencinin kurtarılabileceğini umuyorum” sözlerini kullandı.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eş Başkanı Helene Flautre, Twitter üzerinden taziye mesajını gönderdi.  Fransız Yeşil Parlamenter Flautre, “Türkiye’deki Soma kazasından sonra derin bir üzüntü duyuyorum” dedi ve “kurbanların” ailelerine başsağlığı diledi. Alman Maden Kimya ve Enerji İş Sendikası Başkanı Michael Vassiliadis Soma’daki kazaya ilişkin Türkiye’deki “güvenlik açığını” eleştirdi.

Güvenlik açığı var

Bu arada, aynı sendikanın Enerji ve Madencilik Bölümü Başkanı Dr. Ralf Bartels ise “Güvenlik açığı Türk madenciliği için tipik” eleştirisinde bulunurken,
Michael Vassiliadis ise, Soma’daki kazaya ilişkin yaptığı açıklamada, Türkiye’deki “güvenlik açığını” eleştirdi ve iş ve sağlık güvenliği konularında “asgari standartların dahi yerine getirilmediğini” öne sürdü.
Deutsche Welle’ye konuşan Dr. Ralf Bartels ise, Türkiye’de madenlerde güvenlik önlemlerinin“dünyadaki standartların gerisinde” olduğunu savunurken “Türkiye’deki güvenlik standartları ve güvenliğin pratikte sağlanması Almanya’daki maden ocaklarında uygulanan ve dünya genelinde talep ettiğimiz güvenlik standartlarının çok gerisinde. Ne yazık ki güvenlik açıkları Türk madenciliği için tipik bir unsur” savlarını dile getirdi.

ILO Genel Direktörü Guy Ryder Soma’da ölen madencilerin ailelerine başsağlığı diledi.

Ryder, yaptığı yazılı açıklamada, Soma’da çok sayıda maden işçisinin ölümünden derin üzüntü duyduğunu bildirdi. ILO adına yakınını kaybeden ailelere içten başsağlığı dileğinde bulunduğunu belirten Ryder “Ailelerin acılarını paylaşıyoruz. Şu anda duygularımız yaralı olanlarla ve kurtarılmaları için gerekli tüm yardımın sağlanacağına inanıyoruz. Ayrıca kurtarma operasyonlarına katılanlara desteğimizi iletiyoruz” dedi. ILO Genel Direktörü Ryder şöyle devam etti:
“Bu trajedi madencilik sektöründe iş güvenliği ve sağlığının taşıdığı büyük önem için bir hatırlatmadır. ILO, gelecekteki kazaların önlenmesi ve işçilerin güvenliğinin uluslararası standartlarla uyumlu bir şekilde sağlanması için destek vermeye hazırdır.”

ROMPUY VE BARROSO’DAN BAŞSAĞLIĞI

Bu arada Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile AB Komisyonu Başkanı Manuel Barroso Soma faciasıyla ilgili başsağlığı dileklerini ilettiler.
Manuel Barroso Türkiye’deki kömür madeni patlamasından ve ölüm ve yaralanmalardan dolayı derin bir şok içinde olduklarını belirterek AB Komisyonu adına samimi başsağlığı dileklerini ilettiğini bildirdi.
Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ise konuya ilişkin yazılı açıklamasında “Avrupa Birliği adına Türk hükümeti ve Soma’daki trajik maden kazasından etkilenen herkesin acılarını derinden paylaşıyor ve samimi başsağlığı dileklerimi ifade etmek istiyorum. Duygularım kurbanlar, aileleri ve hayat kurtarmak amacıyla zorlu bir mücadele veren kurtarma ekipleriyledir. Avrupa Birliği, bu zor anda Türkiye’ye gerekebilecek her türlü yardım için hazırdır” dedi.

Irak Türkmen Cephesi (ITC), Türk halkına başsağlığı mesajında Soma maden faciasını derin bir üzüntü ile izlediğini bildirdi.
ITC Koordinatörü ve Türkiye Temsilcisi Dr. Hicran Kazancı tarafından yayınlanan mesajda, “Bundan sonraki süreçte ölü sayısının artmamasını ve maden ocağında mahsur kalan işçileri kurtarma çalışmalarının olumlu sonuçlanması temenni ediyoruz” ifadeleri de kullanılıyor.

 Papa Francis, Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden madenciler içi dua etti. BBC’ye göre, Papa Francis, Vatikan’da düzenlenen haftalık ayinde, Soma’da meydana gelen kazada yaşamını yitiren madenciler için dua etti ve ayine katılanlardan da ölenler ve onların aileleri için dua etmelerini istedi.

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Soma faciası üzerine mevkidaşı Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül´e taziye mesajı gönderdi.
Gauck mesajında, “Soma’da meydana gelen ve çok sayıda insanın öldüğü feci maden kazasından büyük bir üzüntüyle haberdar oldum” dedi.
Gauck mesajı şöyle:
“Soma’da meydana gelen ve çok sayıda insanın öldüğü feci maden kazasından büyük bir üzüntüyle haberdar oldum. Vatandaşlarım adına da Size en derin taziyelerimi sunmak istiyorum. Düşüncelerimizle, halen mahsur olan ve hayatını kaybeden madencilerin ailelerinin ve yakınlarının yanındayız. Bu zor zamanda onlara güç diliyorum. Halen kayıp olan madencilerin sağ kurtulmalarını umut ediyorum.”


İlgili yazılar

“Kaçabiliyorsan kaç Sadık” yemin töreninde

www.yakinplan.com /özel Hükumetten 4 bakan ve başbakanın çocukları ile Halkbank eski Genel Müdürü’nün karıştığı yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda eski bakan

Metiner’e üstü kapalı tehdit 

AKP Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner daha önce Mahçupyan’ın yolsuzluklara ilişkin sözlerine , ” tamamen palavra ” demişti. Etyen Mahçupyan’dan Metiner’e

ABD Esad’ın gitmesini istemiyor

New York’ta bir açıklama yapan CIA Direktörü John Brennan IŞİD’in yada El Kaide’nin Şam’a yürümesini istemediklerini açıkladı. Suriye ‘de ılımlı

Bir Cevap Yazın