Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de bir ilk

Türkiye’de bugün bir ilk gerçekleşiyor. Afyonkarahisarlı bayan hakem Buhra Yurdakul U -15 Sandıklıspor- Demirspor maçında yardımcı hakem olarak başörtülü çıkacak ve tarihe geçecek.

Maç saat 13.00 de. Buhra Yurdakul 2013 yılında şu meşhur öve öve bitiremedikleri ancak bu sezon rafa kaldırdıkları HİF kursuna katılmıştı. O tarihten beri de görev bekliyordu. Konuyu bizlere aktardıklarında şahsım olarak ben MHK Başkanı Zekeriya Alp’e ilettim kendisi de bana çok hassas bir konu onu hukukçulara iletelim bize bir başvuru yapsın demişti.

Başvuru yapılmış ancak herhangi bir ses çıkmamıştı. Afyonkarahisar İHK Başkanı Süleyman Güneş FİFA’nın bayan futbolcular ile ilgili aldığı kararı futbolculara oluyor da neden hakemlere olmasın diyerek radikal bir karar alarak her ortamda olduğu gibi hoşgörü burada da lazım dedi ve U -15 Sandıklıspor- Demirspor maçına verdi.

Hoşgörüye bakın; Maçın hakemi Mehmet Aydın(Erkek) Hatice Usanmaz(Başı açık) Buhra Yurdakul(Başörtülü) FİFA Başörtüsünü onayladı! FIFA, kadın futbolcuların maçlarda başörtüsü takmasına onay verdi. Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun (IFAB) İsviçre’nin Zürih kentinde FIFA Başkanı Sepp Blatter başkanlığında düzenlenen 128. Yıllık Genel Toplantısı’nda konuşan FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke, “Kadın futbolcular, istedikleri takdirde maçlara başlarını örterek çıkabilecek” dedi. Uygulamanın dünya genelinde geçerli olacağını belirten Valcke, kadınların maçlarda giyeceği başörtüsünün sade ve takım formasıyla aynı renkte olması gerektiğini vurguladı. Valcke, Kanada’daki Sihist topluluğundan gelen istek üzerine, erkeklerin kullandığı özel başlığın da maçlarda kullanılmasına izin verildiğini açıkladı.

Kadınlar için başörtüsüne IFAB tarafından da onay verilmesinin olumlu bir durum olduğunu ifade eden Valcke, “Müslüman ülkelerden gelen talep üzerine buna onay verdik. Bu ülkeler, bu onayın kadın futbolunu destekleyecek nitelikte olduğunu bildirdi” şeklinde konuştu. Maçlarda başörtüsü uygulaması, boyun ve baş bölgesinde muhtemel sakatlık riski teşkil ettiği gerekçesiyle 2012 yılına kadar yasaklıydı. IFAB, Asya Futbol Konfederasyonu’ndan gelen istek üzerine iki yıl boyunca söz konusu uygulamaya geçici izin vermişti .


İlgili yazılar

Hızlı tren yolu kuşların göç yolu üzerinde değilmiş

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları, son günlerde basın yayın organlarında Yüksek Hızlı Tren’in güzergah seçiminde hata olduğu, trenin göçmen kuşlar için

Bir yılda 261 bin kız çocuğu okul yerine eve kapatıldı

İmza kampanyası ile ilgili düzenledikleri toplantıda konuşan İKKB koordinatörü Prof. Dr. Nazan Moroğlu “Türkiye’yi yönetenlerin ağızlarından çıkan ‘Kadın-erkek eşit değildir’

Güle güle güzel insan

Karaciğer rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 8 Mayıs sabahı hayatını kaybeden Zeki Alasya son yolculuğuna gözyaşları arasında uğurlandı. Cenaze töreninde

Bir Cevap Yazın