Yalman: Seminerin yapılması emrini ben verdim

Yalman: Seminerin yapılması emrini ben verdim

Eski Kara Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, yeniden görülen Balyoz Davası’nda yaptığı tanıklıkta tutuklamaya neden olan seminer planı talimatını kendisinin verdiğini açıkladı.

Balyoz Davası’nda “tanık” sıfatıyla dinlenen eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman, “Bana tanıklık yapma fırsatı veren Anasaya Mahkemesi’ne şükranlarımı sunarım. Balyoz planına ilişkin istihbarat almadım. Belge ve bilgiye sahip değilim. Basından öğrendim. Bu konu ile ilgili bu hareketin engellenmesi hususunda girişimim olmadı” dedi.

Duruşmaya verilen 1 saatlik öğle arasının ardından sesli ve görüntülü kayıt sistemi de yapılan duruşma salonuna eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök’ün ardından eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman alındı. Kimlik tespiti yapılan Yalman’a sanıkları tanıyıp tanımadığı soruldu. Mahkeme heyetinin önünde hazırlanan bölümde oturarak isimleri tek tek okunan sanıklardan Çetin Doğan, Özden Örnek, Bilgin Balanlı, Dursun Çiçek, Engin Alan, Ergin Saygun gibi isimleri tanıdığını “Tanıyorum”, tanımadığı isimleri “Tanımıyorum” şeklinde ifade etti.

Yalman, “Bana tanıklık yapma fırsatı veren Anasaya Mahkemesi’ne şükranlarımı sunarım. Balyoz planına ilişkin istihbarat almadım. Belge ve bilgiye sahip değilim. Basından öğrendim. Bu konu ile ilgili bu hareketin engellenmesi hususunda girişimim olmadı” dedi. Yalman, Balyoz dışındaki Oraj, Suga gibi planları da duymadığını söyledi.

“SEMİNERİN YAPILMASI EMRİNİ BEN VERDİM”

Üye hakimin , “Vatan Gazetesi’ne bir demeç vermişsiniz” demesi üzerine Yalman, “Ben Vatan Gazetesi’ne demeç vermedim” dedi. Duruşma savcısının “Seminerde yapılan faaliyetlerin raporu geliyor muydu size?” diye sordu. Bunun üzerine Aytaç Yalman, “Bana gelmedi. 1. Ordu Komutanlığı’nda da olabilir Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda da olabilir ama bana gelmedi. Seminerden haberdarım. Semineri ben istedim. Ancak katılamadım. O dönemde siyasi ve askeri yoğunluk vardı. Seminerin yapılması emrini ben verdim ancak gidemedim” şeklinde konuştu.

Yalman, savcının, “Seminere ilişkin ses kayıtlarını ne zaman öğrendiniz?” sorusuna ise “Ben basından öğrendim” dedi. Yalman’a da avukatlar ve sanıklar soru sormadı. Yalman”ın ifadesi 15 dakika sürdü. Özkök ve Yalman tanıklığın ardından adliyeden ayrıldı.


İlgili yazılar

IŞİD GÖRÜNTÜLEDİ

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Suriye’deki Süleyman Şah Türbesi’ne yaptığı askeri sevkiyat, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) güçleri tarafından görüntülenip yayınlandı. Youtube

Bir Halk Oylaması Da Barzani’den

Kuzey Irak Kürt yönetimi başkanı Mesut Barzani’nin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’e “Haberi bizden duyun istedik. Kürdistan Bölgesi’nde

Bahçeli AKP’ye çok sert!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “1915 Olaylarına soykırım yaftası vuranlar, bunlara şirinlik yapanlar, Ermeni çetelerini haklı çıkarmak için milli haysiyet

Bir Cevap Yazın