Yasa çıkmadı uygulaması başladı

Yasa çıkmadı uygulaması başladı

Halen Adalet Komisyonunda görüşülen güvenlik paketi yasalaşmadan Adana’da bir gazeteci ‘ Makul şüphe’ li olarak gözaltına alındı.

Kanun çıkmadan hükümet sıkıyönetimin uygulandığı dönemi aratmayacak uygulamayı hayata geçirdi. Yürürlükteki kanunlara göre vatandaşların ev ve işyerlerinin aranması ile ilgili hakimden karar çıkartabilmek için ‘somut delil’ şartı aranıyor.

AKP’nin meclise sunduğu yeni tasarıya göre ‘makul şüphe’ duyulması arama kararı için yeterli görülüyor. Yargıda ki güvenlik paketi 14 ekimde TBMM başkanlığına verildi. Ancak kanun çıkmadan ilk uygulaması Adana’da gerçekleşti.

Adana’da gazetecilik yapan Gazeteci, Yazar Aytekin Gezici sabahın erken saatlerinde makul şüphe oluştuğu gerekçesi ile evi aranarak gözaltına alındı.

Gezici, hakkındaki kararı, Twitter hedabı (@aytekingezici) üzerinden duyurdu. Sulh Ceza Hakimi Sinan Sivri tarafından alınan kararda “Eylem niteliği, mevcut delil durumu ile muhtemel suç eşyalarının ele geçirilmesi yönünde makul şüphesinin bulunduğu kanaatine varılmakla talebin kabulüne karar vermek gerekmiştir” deniliyor. Gezicinin avukatı Yusuf Özel gözaltı ve aramanın müvekkilinin attığı bazı tweet’lerle ilgili olduğunu söyledi.

Kararda Aytekin Gezici’nin evinde arama yapılarak; bilgisayar, cep telefonu, harddisk, fotoğraf makinesi, kamera, program, sim kartı, ses ve görüntü depolayan her türlü cihaza el konulmasına izin veriliyor.

Gazeteci Aytekin Gezici, gözaltına alındı. Adli Tıp’ta sağlık kontrolünden geçirilen Gezici, daha sonra Emniyet’e götürüldü.


İlgili yazılar

Merkez Bankası’ndan faiz indirimi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK)  Politika faizini 9.5’tan 8.75’e indirdi. Yani Merkez Bankası faizleri 75 baz puan

Ülgen : 400 milletvekilini hangi oyla alacaksın?

Balyoz davasının bir numaralı avukatı Celal Ülgen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Bursa’da, ” Biz yeni Türkiye’yi istiyorsak 400 milletvekilini vermek

Darbecilerin Kimlikleri Açıklandı!

İstanbul ve Ankara’daki darbe girişimini planlayanların, çoğunluğu Jandarma Genel Komutanlığına bağlı birliklerde olmak üzere farklı askeri birlik ve yurtdışı askeri

Bir Cevap Yazın