Savcılar Gazeteciliği Değerlendiremez!

Savcılar Gazeteciliği Değerlendiremez!

Çağdaş Gazeteciler Derneği, Cumhuriyet yazar ve yöneticilerinin derhal serbest bırakılması gerektiğini bildirdi. ÇGD yönetimi, “Bir mübaşir ne kadar savcılık yaparsa, savcılar da gazeteciliği o kadar değerlendirebilir”açıklaması yaptı.
ÇGD yönetim kurulu tarafından yapılan açıklama şöyle:
Bir ülkede hukukun katledilmesinin, başta temel haklarımız olmak üzere herşeyin katledilmesi anlamına geleceğini gösteren bu iddianamede, basın özgürlüğü bir kez daha katledilmiştir. İddianamenin başında genişçe yer alan, tamamına da yedirilen Cumhuriyet gazetesinin yayın politikasına ilişkin değerlendirmeler, basın özgürlüğünün temelini oluşturan ‘düşünce ve ifade etme özgürlüğüne, dolayısıyla demokratik hukuk devletlerindeki asıl bağların yok edilmesine yöneliktir. İddianameyi hazırlayan savcılar şunu çok iyi bilmelidir ki, gazetelerin yayın politikaları varlık nedenleridir ve okur ile gazete arasındaki ilişkinin en önemli belirleyenlerindendir. Bir mübaşir ne kadar savcılık yapabilirse, bir savcı da o kadar ‘yayın politikası’ üzerinden gazeteciliği yargılayabilir.
Savcılar bizleri şaşırtmadı ve tahmin ettiğimiz gibi haberler suç delili sayılmış. Suçlamalara zemin hazırlayan haberlerin çoğunluğu 2013 yılına yönelik; 2013 yılında neler yaşandığını iddianamedeki suçlamalar temelinden anımsarsak, Türkiye siyasi ve toplumsal tarihinin en önemli demokratik kitlesel tepkilerinden ‘Gezi Parkı Olayları’ oldu. Haber, yazı ve röportajların suçlamalara dayanak yapılması, basın özgürlüğü karşıtlığı kadar pratikte gazetelere, ‘magazin ve çiçek-böcek haberleri dışında haberler yapmayın’ demektir.
İddianamede suçlamaların dayanaklarından bir diğerini de ‘tanık’ ifadeleri oluşturuyor. ‘Tanık’lar kim diye baktığımızda üç isim çok dikkat çekici. Hüseyin Gülerce ve Latif Erdoğan.
‘Basın özgürlüğü’ ve gazetecilik adına Cumhuriyet gazetesi yazar ve yöneticilerine yönelik bu iddianamenin, Türkiye’nin hala hukuk devleti ve demokratik hakların korunduğu bir ülke olduğunun söylenebilmesi için geri çekilmesi ve meslektaşlarımızın derhal salıverilmesini bekliyoruz.


İlgili yazılar

AKP bunu hep yaptı

Gazeteciler : AKP kurultayına gazete ve televizyonların ambargo konularak alınmayışını, gericilik ve oteriterizmin bir sonucu olarak değerlendirdi.

Cem Amiral ölmeseydi bu gün…

Cem Amiral ölmüş diyeler… El birliğiyle, manşetlerle katlettikleri Donanma’nın altın çocuğu umurlarında mı?.. O, Meclis Başkanı kim olacak/oldudan, koalisyonu kimler

Ankara Merkezli Televizyon Dayanamadı!

Yaşanan ekonomik sıkıntılara karşı direnemeyen bir televizyon daha kepenk indirdi. Yöneticileri arasında MHP Ankara milletvekili Erkan Haberal’ın da bulunduğu vakfa ait

Bir Cevap Yazın