Seçimler öncesi vekillere yine kıyak

Seçimler öncesi vekillere yine kıyak

Vekillere giderayak maaş kıyağı olacak mı?
2015 yılında genel seçimler var.
Bu seçimler bazı milletvekilleri için ayrı bir önem taşıyor. Onlar AKP’li milletvekilleri. Çünkü parti içi alınan bir karar uyarınca 3 dönemden fazla milletvekilliği yapılamıyor. Bu durumda olan 80 civarında milletvekili var.

VATANDAŞIN ÜÇ KATI ZAM
2015 yılında milletvekillerine “yüzde 7”, emekli milletvekillerine de“yüzde 9” zam yapılacağı açıklanmıştı. Buna göre, 2015 yılında vatandaşa yüzde 3, vekillere ise “vatandaşın 3 katı” zam yapılmış olacak.
2015 yılında milletvekillerinin maaşı “15 bin liraya”, emekli vekillerin maaşı da “8 bin 200 liraya” çıkacak. Hem milletvekili hem de milletvekili emeklisi olanların eline de aylık “23 bin 200 lira” civarında para geçecek. Mevcut milletvekillerinin “yaklaşık 3/4’ü” bu durumda.
BİR ZAM DAHA MI?
Bir rivayete göre seçimlerden önce vekillerin maaşlarıyla ilgili bir düzenleme daha yapılması söz konusu.
Özellikle emekli maaşında iyileştirme olması gündemde. Bu düzenleme ise en çok “3 dönem kuralına takılan vekillere” yarayacak.
Milletin evinde ‘cam’ bile yokken, bir de vekile bakın…
SADECE MAAŞ DEĞİL
Milletvekillerinin ayrıcalıkları sadece maaşları değil. Pek çok ayrıcalık var.
Milletvekilleri emekli olduktan sonra çalışsalar da aylıklarından “sosyal güvenlik destekleme pirimi” (SGDP) kesilmiyor. Ancak vatandaş emekli olup çalışırsa, emekli aylığından yüzde 15’e varan SGDP kesiliyor.
Vekillerin sağlık güvenceleri VIP düzeyde. Onlar VIP hasta. “Yurt dışında tedavi” görebiliyorlar.
“8 tane implant” hakları var. Tamamını da “devlet karşılıyor”.
Vatandaş, hareketli ve sabit diş protezlerini ancak “4 yılda bir” yenileyebilirken, vekiller “2 yılda bir” yenileyebiliyorlar.
Vekiller, tüm eczanelerden ilaç alabiliyor. Onlara “eşdeğer ilaç”uygulaması da yok. Ayrıca vatandaştan “daha fazla ilaç” alabiliyorlar.
Vekillere, gözlük camı ve çerçeve için de daha fazla katkı var.
Bunlar sadece bazıları.
Ne diyelim…
Allah vatandaşa da bu ayrıcalıkları nasip etsin!


İlgili yazılar

CHP BAŞBAKAN VE BAKANLAR İÇİN HAREKETE GEÇTİ

CHP, Başbakan Erdoğan hakkında soruşturma açılması için iki ayrı önerge hazırladı. Ayrıca 4 eski bakan hakkındaki fezlekelerin okunması için da harekete geçildi. Bu amaçla CHP, fezlekelerin okunması için 26 Mart Çarşamba günü Meclis’in çalışması için muhalefet çağrı yaptı.

CHP’nin yeni yönetimi belli oldu

CHP’nin yeni yönetimi belli oldu.  Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurultayda seçilen Parti Meclisi (PM) içinden Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyelerini

CHP SEÇİM BAŞARISIZLIĞINI TARTIŞYOR

CHP’de  seçim tartışmaları sürüyor. MYK ve Parti Meclisi toplantıszından sonra CHP’li il başkanları seçim sonuçlarını değerlendirmek üzere 26-27 Nisan’da Ankara’da

Bir Cevap Yazın