Hamzaçebi: Başbakan Demirtaş’ı tehdit edemez

Hamzaçebi: Başbakan Demirtaş’ı tehdit edemez

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, “Demirtaş, sokağa çağrı yapmışsa, yanlış yapmıştır, ancak Başbakan’ın yürütme gücünü elinde bulunduran bir kişinin, bir muhalefet partisi mensubunu tehdit etmesini de kesinlikle yanlış buluyorum. ‘Sorumlu sensin’ diye, sorumluluğu üstünden atan bir anlayış asla olmaz. Sorumluluk Davutoğlu’nun kendisindedir” dedi.
Hamzaçebi, TBMM’de gazetecilerin sorularını yanıtladı.
İç Güvenlik Paketi’nin, hukuk devletinde olmaması gereken, kabul edilemeyecek düzenlemeler içerdiğini ifade eden Hamzaçebi, valilere gözaltına alma yetkisinin verildiği bir yasal düzenlemeyi kabul etmenin mümkün olmadığını söyledi.
Hukuk devletinden, kuvvetler ayrılığından çok büyük sapma olduğunu, bunu asla kabul etmediklerini ifade eden Hamzaçebi, CHP’nin, bu yasal düzenlemeye karşı parlamento zemininde her türlü mücadeleyi sürdüreceğini vurguladı.

CHP ANAYASA MAHKEMESİNE GİDECEK

İç Güvenlik Paketi’nin yasalaşması halinde Anayasa Mahkemesine gideceklerini açıklayan Hamzaçebi, şöyle dedi:
“Bu düzenleme, anayasaya çok açık şekilde aykırıdır. Bu düzenleme eğer böyle geçerse, hemen, süratle Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Bunda ısrara gerek yok.”

“SORUMLULUK DAVUTOĞLU’NDADIR”

Davutoğlu’nun mülki amirlere gözaltı yetkisinin verildiği bir düzenlemeyi savunduğunu, sorumluluğu, muhalefete, HDP’ye, başkalarına atmak yerine kendini gözden geçirmesi gerektiğini belirten Hamzaçebi, “Kamu düzenini bozucu düzenlemeleri yapan Sayın Davutoğlu’dur” diyerek şöyle devam etti:
“Sayın Erdoğan’ı takip ediyor. Bundan süratle vazgeçmeli, bu yasa tasarısını geri çekmelidir. Tehdit üslubuyla konuşmayı asla doğru bulmuyorum. Demirtaş, sokağa çağrı yapmışsa, yanlış yapmıştır ancak Başbakan’ın, yürütme gücünü elinde bulunduran bir kişinin, bir muhalefet partisi mensubunu tehdit etmesini de kesinlikle yanlış buluyorum. Demirtaş, eğer şiddet çağrısı yapmışsa yanlıştır ama şiddet çağrısı yaptığını düşünmüyorum, demecini okumuş değilim. ‘Sorumlu sensin’ diye, sorumluluğu üstünden atan bir anlayış asla olmaz, kabul etmiyorum. Sorumluluk Davutoğlu’nun kendisindedir.”

FUJİMORİ BENZETMESİNDE BULUNDU

Fujimori benzetmesinde bulunan Hamzaçebi, “Sayın Davutoğlu ve Sayın Erdoğan’a, şunu tavsiye ediyorum, Alberto Fujimori olma yolunda yürümeyin, gelin bundan vazgeçin. Peru’nun Devlet Başkanı vardı Fujimori, bu iktidarla benzer süreci yaşamıştır. Sonu hiç iyi olmadı. Hiç tavsiye etmiyorum” dedi.
Suriye sınırına güvenlik sistemi alındığı, ancak cihazın kullanılamadığına yönelik haberlerin hatırlatılması üzerine Hamzaçebi, “Türkiye’nin Suriye ile bir sınırı mı var? Coğrafyada sınır gözüküyor ama sınır yol geçen hanına dönmüş durumda. İsteyen istediği yere geçiyor, gidiyor, geliyor. Neyin güvenliğini alacaklar, ciddiye almıyorum. Sistemi kurmak istememişlerdir” yanıtını verdi.(ANKA)


İlgili yazılar

Yıldırım: AKP azınlık hükümeti kurar

Eski Ulaştırma Bakanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Danışmanı Binali Yıldırım, “7 Haziran seçimlerinde koalisyon çıkarsa AKP azınlık hükümeti kurar ve bir

Erdoğan: CHP’ye görev vermeyebilirim!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP’ye görev vermeye soğuk. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sofrası’nda ağırladığı konuklarına 2 aylık seçim hükümeti düşündüğünü belirterek, CHP

YOLSUZLUĞU SAVUNMAM DEDİ İSTİFA ETTİ.

YOLSUZLUĞU SAVUNMAM DEDİ İSTİFA ETTİ. AKP’ye iki arkadaşı ile birlikte CHP’den transfer olan Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay

Bir Cevap Yazın