Sırra Süreyya Önder özerklik için öğlen “var”  akşam “yok” dedi

Sırra Süreyya Önder özerklik için öğlen “var” akşam “yok” dedi

HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, “Taslakta özerklik var” sözlerinin çarpıtıldığını savunarak “Taslakta özerklik diye bir başlık yok” dedi.

HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Ahmed Arpat’ın sunduğu ‘Yakın Plan’ programına telefonla bağlantısıyla konuk oldu. Önder, telefon bağlantısında “Taslakta özerklik var” sözleriyle ilgili “Taslakta özerklik diye bir başlık yok. Yerel idarelerin demokratikleştirilmesi, kaynakların çoğaltılması gibi bir dizi içerik var” ifadelerine yer verdi.

“BASININ YANSITMA BİÇİMİYLE ALAKALI”

Önder, şunları ifade etti: “Öncelikle bugünkü açıklamam belli bir bağlamda söylenmiş sözlerdi. Açıkçası bundan sadece özerklik kavramının alınarak bunun üzerinden yürütülmesi bizler açısından sürecin kıymeti açısından çok verimli bir tartışma gibi gelmedi. Ama belki bu bizim eksikliğimiz. Biraz da basının yansıtma biçimiyle alakalı bir şey.

“ÖZERKLİK, BÖLÜNME DEĞİL”

Sokağa çıkıp 10 kişiye özerklik diye sorsanız, bunu sizin tarif ettiğiniz gibi değerlendirebilir. Bunun sebebi özerkliğin hep bir bölünme projesi gibi yansıtılma çabası. Oysa özerklik bu tartışma odağında bir yere oturtmak gerekilirse yerelin kendi hakkında karar verebilmesidir. Bunun sınırları, alanları bellidir. Bundan bölünme değil, bütünleşme çıkar. Bu parti programızda var. Bizim yeni anayasa komisyonunda anasayal teklifimizin içerisinde var.

Salt özerklik üzerinde, AB yerel yönetim şartı çerçevesinde ele alabilinir. Buradan doğabilecek özerklik üzerinden tartışılabilinir. Nereye varılır, söylemek güç, ama neye varılmayacağını söyleyebilirim. Bir bölünme, bir ayrılma olmayacak. Herkesin kendisini ifade edebileceği demokratik bir zemin oluşturur bu durum ancak.

“BURADA DEMOKRATİKLEŞME TARTIŞILIYOR”

Halk, kendisiyle ilgili meselelerde daha etkin katılabilme mekanizmalarına sahip olacaktır. O yüzden çok kıymetli bir süreç yürüyor ve çok da önemli bir aşamada. Hele ki bunların hepsi karşılıklı bir müzakere konusudur.

Ama sorarsanız taslağın genel karakterine dair bir şey söyleyebilirim. Bu taslakta, salt Kürt halkını merkez alan bir tek cümle yok. Bir demokratik manifesto niteliğinde. Bu ülkede eksik demokrasi ya da henüz yetkinleşmemiş demokratik mekanizmaların olmamasından kaynaklı eğitim meselesinden ekonomik meselelere kadar bir çok konuyu içeriyor. Bu başlıklar üzerinde insanlar ilk defa kendi görüşlerini bir siyasi temel üzerinden ifade edecek. İçinden bu özerklik kavramını alıp bir özerklik tartışılıyormuş gibi gösterilmesine üzülüyorum. Burada bir demokratikleşme tartışılıyor.”

“TIKANMA SÖZ KONUSU DEĞİL”

Önder, Arpat’ın “Hükümet’in taslağa yaklaşımı nasıl” sorusuna “Bunların hepsi, üzerinde tartışılacak başlıklar hakkında daha ilk defa nitelikli bir müzakereye nasıl geçilir, bunun başlıkları neler olur, konu ve alt başlıklaır, yönteminin tespit olması gerekir. Sayın Akdoğan görüşmemizden sonra da ifade ettiğimiz gibi bir tıkanma söz konusu değil. Taslakta özerklik diye bir başlık yok. Yerel idarelerin demokratikleştirilmesi, kaynakların çoğaltılması gibi bir dizi içerik var” ifadelerini kullandı.

“GİZLİ SAKLI DEĞİL”

Taslağın ne zaman açıklanacağı sorusuna ise, Önder şu yanıtı verdi: “Taraflar uygun gördükleri zaman açıklayacaklar. Gizli saklı bir şey de değil. Benim Kandil dönüşü basına yaptığım açıklamada bunu bütün başlıkların önemli bölümü büyük ölçüde vardı. Olmayanlar da demeçlerimizde vardı. Bunların yöntemine ilişkin, bu müzakereler nasıl işleyecek, nasıl kayıt altına alınacak, daha geniş kesimin katkısı nasıl sağlanacak, bütün bunlar mekanizma meselesidir. Bunları kim denetleyecek, bu mekanizma nasıl oluşturulacak, tüm bunlar spekülasyonlara kurban edilmezse, bazen meselenin özünün önüne geçiyor.

Bir şekilde aralarında fikir birliği olanlar müzakereye gerek duymazlar. Bugün itibariyle daha nitelikli ve seri halde yürünecektir. Bölünme, parçalanma kaygısı olan herkese söylüyorum ortak vatan bizim için olmazsa olmazdır. Birlikte eşit yaşam bizim vazgeçilmez mottolarımızdır, ilkesel bir yaklaşımımızdır. Muradımız, tüm halk, inanç ve kesimler için daha iyisini hakettiğimiz demokratik bir zeminin sağlanmasıdır.”


İlgili yazılar

Çelik: Doğmamış çocuğa don biçmeyelim

AKP Genel Başkan Danışmanı Hüseyin Çelik, koalisyon kurmak için her detayda anlaşmak gerekmediğini belirterek ”Ortak hükümet kurmak için illa her

Ekmeleddin İhsanoğlu her soruya yanıt verdi.

[vsw id=”PeF_ZBNpZsM” source=”youtube” width=”425″ height=”344″ autoplay=”no”] CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanı Adayı olarak gösterdiği Ekmeleddin İhsanoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı’na Genel Sekreter

Şükür: Tezkere ile namlular Türkiye’ye dönecek

İstanbul Bağımsız Milletvekili Hakan Şükür, Türkiye’nin tezkere tercihinin stratejik bir adım olmadığını belirterek, “Maalesef zorunlu bırakılmış bir çaresizlik halidir” dedi.

Bir Cevap Yazın