17 Aralık’ta yapılan Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonunun ardından kurulan CHP Kriz Masası Başkanı Aykut Erdoğdu, Türkiye’nin kara para aklama merkezi haline getirildiğini iddia etti.

17 Aralık’ta yapılan Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonunun ardından kurulan CHP Kriz Masası Başkanı Aykut Erdoğdu, Türkiye’nin kara para aklama merkezi haline getirildiğini iddia etti.

17 Aralık’ta yapılan Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonunun ardından kurulan CHP Kriz Masası Başkanı Aykut Erdoğdu, Türkiye’nin kara para aklama merkezi haline getirildiğini iddia etti.

Ankara – Aykut Erdoğdu, operasyonun ardından kriz masasına çok sayıda bilgi, belge ve ihbar ulaştığını belirterek, Başbakan Erdoğan’a Türkiye’ye kayıt dışı olarak giren ve kaynağı belli olmayan yüklü miktarda altın ve dövizin, aklanarak sisteme sokulmasına ilişkin sorular yöneltti.

BM’nin İran’a uyguladığı ambargonun kapsamını soran Erdoğdu, “İran ambargosunun uygulanması ile ilgili olarak ceza alan banka ve şirketler olup olmadığının açıklanmasını istedi.

BAŞBAKANIN YANITLAMASI GEREKEN SORULAR

“Havaalanı ve İran sınırından giren TIR’larda yer alan 20 Milyar ABD Doları civarındaki efektifin uzun süre kayıtlara alınmadan bekletildikten sonra Merkez Bankası kasasına alındığı” iddiasını gündeme getiren Erdoğdu Başbakan Erdoğan’a şu soruları yöneltti:

SORU-1 “Bu efektiften MİT’in bilgisi var mıdır? Söz konusu efektifin ülkeye getirilmesinde MİT mensupları görev almış mıdır? Almışsa kimin bilgisi dahilinde bu görevlendirme olmuştur?”

SORU-2 Sınır bölgelerinde para transferleri yapılıp yapılıyor mu? Bu transferlere kırmızı pasaport hamili bazı eski ve mevcut AKP milletvekillerinin aracılık ettiği doğru mudur? Bu transferler nedeniyle İran’da nasıl bir soruşturma yürütüldüğüne dair bilgiler var mıdır”?

SORU-3 Halkbank nezdinde açılan hesaplar sadece ambargo kapsamındaki ticarete konu ödemeler için mi kullanılmaktadır? Söz konusu hesaplar ambargo harici ödemeler için de kullanılıyor ise hangi ürünlerin ticareti için bu hesaplardan ödeme yapılmaktadır? Hesapların işleyişi nasıldır? İran’dan kamu kurumlarınca tedarik edilen ham petrol ve doğalgazın karşılığının ödenmesinde Halkbank’ın kullandığı para birimleri hangileridir?”

MASAK’TAN ALTIN ŞİRKETLERİNE İNCELEME

SORU-4 MASAK’ın altın ticareti ile ilgili olarak İstanbul Altın Rafinerisi (Rona Döviz, Nadir Metal ve Atasay şirketlerini de kapsayan bir incelemesi olup oldu mu? Bu incelemelerin sonuçlarını ve ceza alan kurum veya şirketler hangileri?

SORU- 5 İran’a gönderilmek üzere Avrupa’dan Deutsche Bank kanalıyla Halkbank ve Ziraat Bankası’na gönderilen ancak BM Takip Komitesi’nce durdurularak geri gönderilen fon transferi yapılmış mıdır? Tutarı ne kadardır?”

SORU-6 İngiltere’de bulunan offshore fon şirketleri tarafından Türk şirketlerine fon satış işlemi vasıtasıyla Avro cinsinden para transferi yapılırken BM tarafından durdurulan transfer olup olmadığı sorusunu da yöneltti.

ABD UYARDI MI

SORU-7 TMSF bünyesindeki Birleşik Fon Bankası’nın İranlılara satılması için bir çalışma var mı? Bu konuda ABD resmi makamlarından herhangi bir uyarı geldi mi?

SORU-8 İran’daki gübre fabrikalarına ortak olan Gübretaş kanalıyla yapılan işlemler denetlenmiş midir? Danışmanınız Mücahit Aslan’ın yurtdışındaki bu gübre şirketiyle ilişkisi nedir? İran’da Gübretaş’ın ortak olduğu gübre şirketinin küçük ortağına hisseleri devretmesi için Türkiye’deki şirketlerine el konuldu mu? Çin üzerinden Halkbank’a gelen paraların dondurulması BM’tarafından talep edildi mi?

SORU-9 Bazı milletvekilleri ve bakanlar ile MİT yetkilileri usulsüz ve kayıt dışı milyarlarca ABD Dolarını uçaklarla taşımış mıdır? Enerji Bakanının oğlunun İran’dan doğalgaz satın alımında resmi bir görevi bulunmakta mıdır?

SORU-10 Başta ATV-Sabah medya grubu ve BMC gibi TMSF tarafından el konulan kuruluşların el değiştirmesinde kayıt dışı paranın sisteme sokulduğu iddiaları doğru mudur? İranlılar Türkiye’ye yatırım adı altında hangi sanayi kuruşlarına talip oldu?. X

 

 

 

 


İlgili yazılar

TBMM yönetimi Erdoğan’a gidiyor!

TBMM’nin 26. yasama yönetimi İsmail Kahraman Başkanlığı’nda bugün saat 16.00’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gidiyor. Meclis başkanlığı ziyarete ilişkin bilgileri Başkanlık Divanı

Erdoğan hakkında suç duyurusu

CHP Cezaevi İnceleme ve İzleme Komisyonu Üyeleri, Cumhurbaşkanı Adayı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, seçim propagandasında kullandığı ayrımcı dil ve nefret

AKP’lilerin usülsüzlük girişimi!

Türk halkı Genel Seçimi için sandık başında. Önceki seçimlerdeki hile, baskı ve usulsüzlükleri bilen seçmen bu seçimde sandığına sahip çıkıyor.

Bir Cevap Yazın