30 BÜYÜKŞEHİRDE  ANKET YAPILDI

30 BÜYÜKŞEHİRDE ANKET YAPILDI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, 30 büyükşehirde 18-25 yaş arasındaki 5 bin 600 gençle yapılan bir araştırma sonucunda CHP’nin yüzde 32 ile birinci parti olduğunu AKP’nin ise yüzde 22,7’de, MHP’nin de yüzde 16,9’da kaldığını söyledi.
Oran yaptığı açıklamada, Türkiye çapında 30 büyükşehirde 18-25 yaş arası 5 bin 600 gençle yapılan araştırmada CHP’nin yüzde 32 ile birinci parti çıktığını belirtti.
Araştırmadan çıkan sonuçlara işaret eden Oran şöyle dedi:
“Gençlerin yüzde 22,7’si AKP’ye, yüzde 16,9’u MHP’ye oy vereceğini söylüyor. Bu Pazar bir milletvekili seçimi olsa gençlerin yüzde 32,8’i CHP’ye, yüzde 23,4’ü AKP’ye, yüzde 18,6’sı MHP’ye oy verecek.
Gençlerin yüzde 56’sı Türkiye’nin kötüye gittiğini düşünüyor. İyiye gidiyor diyenleri oranı sadece yüzde 22…
Gençlerin yüzde 32’si önümüzdeki yerel seçimlerde CHP’ye, yüzde 22,7’si AKP’ye, yüzde 16,9’u MHP’ye oy vereceğini söylüyor. Kararsız ve cevap yok diyen gençlerin oranı yüzde 14,2.
Bu Pazar bir milletvekili seçimi olsa gençlerin yüzde 32,8’i CHP’ye, yüzde 23,4’ü AKP’ye, yüzde 18,6’sı MHP’ye oy vereceğini söylüyor.
Gençlerin yüzde 50’si 17 aralık büyük rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu bir ‘yolsuzluk ve rüşvet soruşturması’ olarak kabul ediyor. AKP’li gençlerin yüzde 17,5’i 17 Aralık operasyonunu rüşvet ve yolsuzluk soruşturması olarak görürken, yüzde 18,7’si hem rüşvet ve yolsuzluk soruşturması hem de hükümete yönelik bir darbe girişimi olduğu kanaatinde.
Gençlerin yüzde 54,8’i yolsuzluk soruşturmasının hükümet tarafından engellendiği görüşünde, AKP’li gençlerin bile yüzde 26,4’ü de bu kanaatte.
Gençlerin yüzde 56’sı yolsuzluk operasyonu sonrası yaşanan gelişmeler nedeniyle hükümete güvenini kaybettiğini söylerken, AKP’li gençlerin yüzde 22’si de bu kanaate katılıyor.
Gençlerin yüzde 46,8’i Türkiye’de düşünce ve ifade özgürlüğünün azaldığı kanaatinde.
Gençlerin yüzde 80,7’si Cumhurbaşkanı’nın internet ile ilgili yasayı onaylamasına karşı olduğunu ifade ederken, AKP’li gençlerin de yüzde 55’i bu konuda Cumhurbaşkanı’nı desteklemiyor.
Gençlerin yüzde 85,4’ü internette ziyaret ettikleri sitelerin ve aradıkları tüm bilgilerin devlet tarafından arşivlenmesine karşı çıkıyor. Bu oran, AKP’li gençlerde de yüzde 66,7 ile oldukça yüksek.”
Oran, gençlere sandığa gitmeleri konusunda da çağrıda bulundu.


İlgili yazılar

Oran: Menderes’in vasiyetine ihanet ediyorsunuz

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Vakıfbank’ın yüzde 58,5 hissesinin önce kamulaştırılarak, daha sonra özelleştirilmesinin önünü açacak yasa tasarısını TBMM gündemine

O hainin kimliği saptandı!

Diyarbakır’da Hava Kuvvetleri Komutanlığı Nizamiyesi’ndeki Türk bayrağını indiren PKK’lı teröristin  kimliği tespit edildi. ‘Arap’ kod adlı PKK militanının kırsala kaçtığını

O bombacılar önceden bildirilmiş!

Türkiye’deki canlı bomba skandalı bitmiyor. İstihbarat eksikliği tartışması yerini “emniyetin ihmaline” bıraktı. Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı’nın 19 Mart’taki Taksim İstiklal

Bir Cevap Yazın