ADALET İÇİN HUKUKÇULAR GÖREVE

ADALET İÇİN HUKUKÇULAR GÖREVE

Açıklamada, “AKP’nin yargıya tescillenmiş, ortaya saçılmış ve kokuşmuş müdahalesi karşısında, gayrimeşru bir hükümetin yargıdan bir gün daha güç almasının önüne geçmek için hukukçular görev başına geçmelidir. Başta TBB, tüm barolar, hukuk kurum ve kuruluşları, yargıç ve savcı örgütlenmeleri tarafından hükümet istifaya çağrılmalı, halka karşı işlenmiş suçların hesabı hep birlikte sorulmalıdır. Ülkemizde hukukçu olmanın artık tek ölçütü budur” denildi.
Adalet İçin Hukukçular, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Adalet eski Bakanı Sadullah Ergin’e ait olduğu iddia edilen ses kaydına ilişkin yazılı açıklama yaptı. AK Parti hükümetinin iktidar olduğu süre boyunca işlediği suçları ortala belgeleri ile saçılan bir suç şebekesi olduğunun savunulduğu açıklamada, söz konusu ses kaydında yargıya müdahalenin boyutlarının gözler önüne serildiği belirtildi. Başbakan Erdoğan ve Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e ait olduğu iddia edilen görüşme kayıtlarının AKP ile yargı mekanizmasının sade bir özeti olduğunun savunulduğu açıklamada, “Görüşme kayıtlarında AKP’nin halk düşmanlığı, alevi düşmanlığı, sayıları binleri bulan hakim kadrolaşması, yüksek yargı dizaynı kendini açıkça göstermektedir. Kaset kayıtları ile ortaya çıkanlar malumun ilanıdır. Yıllardan beri belirttiğimiz bu gerçeğin belgeleri ile ortaya saçılması, suç ortaklarının deşifrasyonu ise kimseyi rahatlatmamalıdır” denildi.

AKP’Yİ KORUMAYA ALAN HUKUKÇULAR YARGILANMALI

Yargıya müdahalenin ifade edilmekten çekinilmediğinin belirtildiği açıklamada, şu değerlendirmeye yer verildi:
“Kayıtlarda da ifade etmekten çekinmedikleri gibi, yargı mekanizmaları içinde tek tek bazı hakimlerin ‘olumsuz’ adamlar olmasının karşısında kurullar ‘onlardandır.’ Onlar, yani sırtlarına hakim, savcı cüppesi giyip SPK’nın ve diktatörün bir dediğini iki etmeyenler; Onlar, yani eskiden AKP yöneticiliği yapmış olan ve avukatlıktan hakimliğe geçenler; Onlar, yani, yandaş bir yargı ile bir ülkede diktatörlüğe giden yolu hukuk gibi bir kavramla döşemeyi iyi bilenlerdir. Dürüst yargıç ve savcıların varlığının ise AKP’yi en az ayağa kalkmış bir halk kadar korkuttuğu görülmektedir.”
AK Parti hükümetinin, yargı mekanizmasının dönüşümle suç şebekesi haline getirmekle suçlandığı açıklamada, baba oğul şebekesi ile halkı soyanların mal varlıklarına el konulması gerektiği belirtildi. Başka AK Parti’yi koruma altına aldığı iddia edilen yargıç ve savcıların yargılanması gerektiğinin ifade edildiği açıklama, “Hukukçuların duruşu, AKP’ye boyun eğmeyen bir halk için güç kaynağı olmalıdır. AKP’nin yargıya tescillenmiş, ortaya saçılmış ve kokuşmuş müdahalesi karşısında, gayrimeşru bir hükümetin yargıdan bir gün daha güç almasının önüne geçmek için hukukçular görev başına geçmelidir. Başta TBB, tüm barolar, hukuk kurum ve kuruluşları, yargıç ve savcı örgütlenmeleri tarafından hükümet istifaya çağrılmalı, halka karşı işlenmiş suçların hesabı hep birlikte sorulmalıdır.Ülkemizde hukukçu olmanın artık tek ölçütü budur” denildi.


İlgili yazılar

Ala: Başarılı sonuçlar aldık ama açıklamıyoruz!

İçişleri Bakanı Efgan  Ala Taksim’deki canlı bomba teröründen sonra yaptığı açıklamada “başarılı sonuçlar” aldıklarını açıkladı. Nevruz nedeniyle açıklama yapan Ala

FEZLEKE GÖRÜŞMELERİ 19 MART TARİHİNDE

TBMM Başkanı Cemil Çiçek CHP’nin olağanüstü başvurusu üzerine TBMM’nin 19 Mart Çarşamba günü saat 15:00’te toplantıya çağrılacağını açıkladı. Çiçek tapelerin ceza muhakemesi çerçevesinde değerlendirileceğini ifade etti.

SURİYE 5 ÜLKEYİ BM’YE ŞİKAYET ETTİ

Suriye Dışişleri ve Gurbetçiler Bakanlığı ABD, Fransa, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye’nin Suriye ve halkına karşı komplolar kurduğu ve düşmanlıklarını

Bir Cevap Yazın