Çam: Akdoğan Yerli Karanlıklar Prensi

Çam: Akdoğan Yerli Karanlıklar Prensi

CHP İzmir Milletvekili ve Plan-Bütçe komisyonu üyesi  Musa Çam, Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan için, “yerli karanlıklar prensimiz” ifadesini kullandı. Bütçe görüşmelerinde MHP Antalya Milletvekili Mehmet Günal, basın mensuplarına uygulanan akreditasyona işaret ederek, “Birçok medya kuruluşu sizin toplantılarınıza alınmıyor, bu nasıl özgürlük” diyerek tepkisini dile getirdi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’da böyle bir uygulamanın olmadığını ifade ederek, “böyle bir şey yok” dedi.
Muhalefet sıralarından da “Afyon’da almadınız” sesleri yükseldi.
HDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani de, kurumların isimlerine işaret ederek, “Bunların hepsinin başına bir Türk koymanız gerekmiyor. Bu beni kapsamıyor. Bu benim bütçem değil, helal etmiyorum” diye konuştu.
CHP Ankara Milletvekili İzzet Çetin de, “Atatürk kelimesinden, Atatürk kurumlarından, Atatürk ilkelerinden bu kadar korkunun mantığı ne?” diye sordu.

HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, “Bu ülkede eğer Müslümanlar zekatlarını verseydi, normal vatandaşta vergilerini verseydi, açlık ve yoksulluk sınırının altında 40 milyon kişi olmazdı. Niye Müslümanlar zekat vermiyor? Çalmayı çok seviyorlar” diye konuştu.

TANSİYON YÜKSELDİ

Kaplan’ın sözlerine AKP sıralarından, “Ne demek, lafınızı düzeltin” tepkileri yükseldi. Kaplan, “Hemen alınmayın, vergi affını getirmediniz mi?” diye sordu.  CHP’li Adnan Keskin de, AKP’li vekillere, “Sen ne karışıyorsun” diyerek karşılık verdi.
Kaplan“Müslümanlar zekatını tam ödeseydi, yurttaşlarımızda vergisini ödeseydi bu afadların altından kalkardık. Ben yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede bu kadar çalma, yolsuzluk olmasını ifade ediyorum. Babası Diyanetten emeklisi olan biriyim.Haram değil mi, sizin kurumların çoğu şans oyunlarından kumardan para alıyor. Oradan pay alıyor. Kumar kötü bir alışkanlıktır. Bu kumar olayını çözelim, haramı helale karıştırmayalım” diye konuştu.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş da, genelleme yapılamayacağını belirterek, “Hristiyanların içinde olduğu gibi Müslümanların için de yanlış yapanlar olur” diye yanıt verdi. CHP Denizli Milletvekili Adnan Keskin, basına akreditasyon uygulaması yapıldığını belirterek, “Basın özgürlüğünden söz etmek mümkün değil” derken, “Düne kadar bunlarla kankaydınız” dedi. MHP Manisa Milletvekili Erkan Akçay da, “RTÜK basın üzerinde karabasana dönüşmüştür. RTÜK, AKP’nin medyadaki sopası haline dönüşmüştür” diye konuştu.

 

CHP İzmir Milletvekili Musa Çam da, Numan Kurtulmuş’un AKP’ye geçmeden önceki açıklamalarına işaret ederek, “Bu kariyer parti değiştirme rekoru kıran ve kamuoyunda milletvekili tezgahları, pazarları kurulduğu iddialarına neden olan Kubilay Uygun’u aratmıyor. AKP aleyhine ağır ifadeler kullanmıştır. Özellikle ‘Harun olmaya geldiler, Karun oldular. Biz onlar gibi firavunlaşmayacağız. Bizim hırsızımız olmayacak’ cümleleri. Bu söylemlerini değiştirmiştir” derken, “Artık biliyoruz ki sayın bakan kupon araziler için gelmiştir” dedi.
Çam, “Hz. Ali diyor ki söz ağzınızda iken o söz sizin esirinizdir. Söz ağzınızdan çıktığında siz o sözün esiri olursunuz. Bu size küpe olsun. Sayın Bakan Yalçın Akdoğan ile ilgili bir şey söylemek isterim. Sayın Akdoğan Ankara Milletvekili ve uzun süredir Sayın Erdoğan’ın danışmanlığını yapmış olan ve nihayetinde Sayın Davutoğlu kabinesinde yer alan Akdoğan’ı bakan olarak görmek şaşırtıcı oldu. Kendisini bugüne kadar fotoğrafsız köşe yazılarından takip etme fırsatı bulmuş olsak da; esasen yeni bakanımız bir dönem ABD yeni muhafazakarlarının önde gelen ismi Richard Perle’ye verilen ‘Karanlıklar Prensi’ unvanını başına yerli sıfatı ekleyerek hak ediyor.

Yerli karanlıklar prensimiz Türkiye’de ve Ortadoğu siyasetinde ifa ettiği rol gereği unvanını hak ediyor. Kendilerinin, AKP siyasetinin kapalı kapılar ardındaki etkin ismi olduğunu biliyorduk. Kimin prensi olduğu da herkesin malumu. Sayın Akdoğan anlaşılıyor ki denetçidir.”diye konuştu. (ANKA)


İlgili yazılar

HDP de seçim bildirgesini açıkladı!

Halkların Demokratik Partisi 7 Haziran Genel Seçimleri için hazırladığı seçim bildirgesini açıkladı. AKParti ve CHP’nin ardından HDP de İstanbul’da Mustafa Kemal

AKP’li Köylü, tapelerin imha yöntemini açıkladı

Dört eski bakanla ilgili TBMM Soruşturma Komisyonu’nun aldığı karar uyarınca, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler ile oğlu Barış Güler arasında

Erdoğan: TUSİAD Başkanının dosyası kabarık!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Merhum Necmettin Erbakan’ın Milli Görüşçü işadamlarına  kurdurduğu  MÜSİAD’ın 23.Olağan genel kurul toplantısında TÜSİAD ve muhalefeti eleştirdi. Erdoğan Diyanet

Bir Cevap Yazın