Akil insanlar fire vermeye başladı

Akil insanlar fire vermeye başladı

Başbakan Davutoğlu’nun isteğiyle toplanacak akil insanlar heyetinde bulunan Baskın Oran, PKK ile IŞİD’i aynı konumda gören hükümetin toplantısına katılmayacağını söyledi.
Akil İnsanlar Heyeti uzun süre sonra ilk kez bu pazar günü ‘Kobanê eylemleri sonrasında yaşananları değerlendirmek ve çözüm sürecini masaya yatırmak’ amacıyla toplanıyor. Ege Bölgesi akil insanlar heyetinde görev alan Prof. Baskın Oran, ‘Kürtlerin daha fazla oyalanmasına alet olamam’ diye konuştu.

Toplantı isteğinin doğrudan Başbakan Ahmet Davutoğlu’ndan geldiği ve Başbakanlık’tan heyet üyelerine “Başbakan sizlerle tanışmak istiyor” denildiği öğrenildi.

Hükümetin başlattığı çözüm süreci ve açılım politikaları çerçevesinde 4 Nisan 2013’te oluşturulan ve 63 üyesi bulunan ‘akil insanlar heyeti’ o dönem tüm illeri gezerek Kürt sorununun çözümü konusunda atılacak adımları anlattı, çeşitli tartışmalar ve konferanslar düzenledi. Bu çalışmalar sonucunda da bir rapor hazırlanarak hükümete sunuldu.

Ege Bölgesi akil insanlar heyetinde bir süre görev alan Prof. Baskın Oran, T24’e, “IŞİD ile PKK’yı aynı konumda gören bir hükümetin toplantısına katılıp da, Kürtlerin daha fazla oyalanmasına alet olamam” diye konuştu.


İlgili yazılar

CHP: Pozitif davranıyoruz ilkelerimiz ortada

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Başbakan Ahmet Davutoğlu arasında gerçekleşen ilk koalisyon görüşmesinin ardından, CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK)

Komunist başkan hazırı değil ürettiğini satıyor

Türkiye’nin tek Komunist Partili Tunceli Ovacık İlçesi belediye Başkanı Fatih Mehmet Maçoğlu, geçen yıl ektiği ve bu yıl sattığı nohut

AB raporunda hükümete yargı ve yolsuzluk eleştirisi

TÜSİAD, AB Komisyonu tarafından 8 Ekim 2014, Çarşamba günü yayımlanacak olan ve Ekim 2013 – Eylül 2014 dönemini kapsayan ilerleme

Bir Cevap Yazın