AKP KRİTİK BARAJIN ALTINA DÜŞTÜ

AKP KRİTİK BARAJIN ALTINA DÜŞTÜ

Uluslararası araştırma şirketlerinin seçim öncesi AKP Erdoğan ve muhalefet partileriyle ilgili olarak yaptığı kamuoyu araştırmasında ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Araştırma sonucuna göre AKP’nin oyu  uzun bir aradan sonra ilk kez yüzde 40 bandının altına indi. CHP’ ise kritik eşik olarak adlandırılan yüzde 30 barajını aştı. Araştırmada, Başbakan  Erdoğan’a güvenenlerin oranı da ilk kez yüzde 33 e indi.

Yerel seçim öncesi  yabancı  bağımsız araştırma kuruluşlarının uluslararası yatırımcılar için yaptığı araştırma AKP’nin hızlı bir erime süreci içine girdiğini ortaya koydu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın bir grup gazeteciyle yaptığı sohbette 15 ocak-5 şubat tarihlerini  kapsayan araştırma sonucuna göre  iktidar partisi uzun yıllar sonra ilk kez yüzde 40 bandının altına düştü. Buna karşılık CHP de ise hızlı olmamakla birlikte kritik baraj olarak adlandırılan yüzde 30 bandına ulaşıldı.

Oran, parti olarak yaptırdıkları araştırma ve çalışmalarda da 31 Mart’ta Türkiye”nin bambaşka bir güne uyanacağını yepyeni  ve ışı ışıl parlayan aydınlık bir geleceğin Türk halkını beklediğini söyledi.

AKP YÖNETEMİYOR

AKP’nin artık ülkeyi yönetemediğini yaratılan alığının çöktüğünü ve gerçeklerin halk tarafından da anlaşıldığını anlatan Umut Oran “gerçekler ortaya çıktı herkesin canını acıtıyor. Türkiye artık yönetilemiyor. İnsanlar birbirine düşmen edildi. Ekonomi kötü gidiyor. AKP kendi içinde parçalandı. Cumhurbaşkanı Gül, Cemaat ve AKP koalisyonu bitti” dedi.

HALK ARTIK ERDOĞAN’A GÜVENMİYOR

Araştırma sonucuna göre Erdoğan’a güven son bir ay içinde yüzde 45’ten yüzde 30-33 aralığına indi. Güvenliszliğin temel dört nedeni  ise

-Rüşvet ve Yolsuzluk

-Ekonomik kriz ve gelecek endişesi

-Yargıya müdahale

-Erdoğan’ın devlet adamlığına yakışmayan kavgacı tutum ve davranışı” olarak açıklandı.

Buna karşılık araştırma sonucunda yurttaşlar;

“Rüşvet ve yolsuzlukla en iyi mücadeleyi, güvenilir parti olarak CHP yapar,

İnsanlarımızın, yurttaşlarımızın gündelik yaşamlarını daha iyi olmasını CHP sağlar,

Yurtta sulh cihanda sulh şiarıyla hareket eden CHP, Türkiye’ye yurt dışı itibarını yeniden kazandırır, Ekonomiyi daha iyi yönetip yandaşa değil vatandaşa hizmeti CHP getirir” diye görüş belirtti.

ANKARA’DA FARK KAPANDI

Belediye başkan adaylarının belirlenmesi sürecinde bir takım sıkıntılar yaşandığını ve bunun da doğal olduğunu anlatan Umut Oran Özellikle Ankara’da Mansur Yavaş ile Gökçek arasındaki oy farkının hızla kapandığını açıkladı.

BAŞBAKAN UZU KUZU GİTMEZ

AKP’nin eridiğin Başbakan Erdoğan’ın da gördüğünü anlatan Umut Oran bu nedenle son dönemlerde TBMM’den demokrasi, hukuk ve anayasaya aykırı çok sayıda yasa çıkalırdığını ifade etti. Erdoğan’ın Başkanlık şansının kalmadığını, Halkoyu ile cumhurbaşkanı seçilmesinin de olanaksız olduğunu ididia eden Oran, “Zor görünmekle birlikte Anayasa değişikliği ile Cumhurbaşkanını yeniden TBMM’den seçilmesini sağlayabilirler. Kendi partisi içindeki üç dönem kuralını kaldırabilir. Yaz ayları içinde bir erken genel seçimi gündeme getirir. AKP için yolun sonu göründü. Bu nedenle Erdoğan’ın kuzu kuzu gideceğini sanmıyorum” diye konuştu.


İlgili yazılar

AKP’nin heykelini dikeceği savcı kaçtı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere AKP yönetimi ve dincilerin methiye düzdüğü  Ergenekon, Balyoz, Odatv, Casusluk gibi uydurma davaların

Alevilere kötü haber

Cemevleri, devletin Alevilere ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle iki ay önce federasyon düzeyinde faturaları ödememe kararı almıştı. İbadethane olarak kabul edilmediği için

Koç: Görüşme 10 gün içinde tamamlanır

CHP sözcüsü Haluk Koç  AKP ile  görüşmelerin 10-12 gün içinde tamamlanacağını söyledi. Haluk Koç Genel Merkez’de yaptığı açıklamada Suruç’taki patlamanın

Bir Cevap Yazın